Strategia inwestowania na rynku akcyjnym według Jacka Lemparta

Kompletna strategia inwestowania w akcje, czyli o tym, jak zarządzać ryzykiem
J2T Trade

Kompletna strategia inwestowania w akcje, czyli o tym, jak zarządzać ryzykiemOstatnio odbyła się konferencja online pod tytułem ABC Inwestowania. Jej celem było otwarcie drzwi dla wszystkich do edukacji na temat rynków finansowych i pomoc w wejściu w świat inwestycji XXI wieku. Jedna z prelekcji dotyczyła inwestowania w akcje, zarządzania ryzykiem w portfelu oraz przejścia do defensywy, gdy na rynku leje się krew. Poprowadził ją Jacek Lempart – twórca bloga Systemtrader.pl. Zapraszam do jej omówienia:

Kompletna strategia inwestowania na rynku akcji

Na początek, jakie są podstawy inwestowania? Aby funkcjonować na rynku niezbędny jest:

  • Plan (strategia) działania
  • Dopasowanie strategii do własnej osobowości
  • Dyscyplina i cierpliwość
  • Realne oczekiwania

Dlaczego inwestowanie jest trudne?

Ponieważ wiele prawidłowych decyzji inwestycyjnych jest absolutnie sprzecznych z codzienną życiową intuicją i doświadczeniem. Co więcej, wszyscy popełniamy błędy, a często trudno nam je dostrzec.

Na czym więc polega strategia Jacka Lemparta?

Po pierwsze kupuje on stabilnie rosnące spółki, a realizuje zyski, gdy zaczynają spadać. Po drugie co miesiąc sporządza ranking spółek z określonego zestawu – zależnie od preferencji może to być indeks S&P 500, NASDAQ 100 czy choćby WIG20. Po trzecie ustala on maksymalną liczbę spółek w portfelu, które dobiera w oparciu o przygotowany ranking. Co więcej, dobiera wagę każdej spółki w swoim portfelu w oparciu o tzw. parytet ryzyka. To właśnie zmienność stanowi “walutę”, za którą kupuje się akcje, ponieważ to dzięki niej otrzymuje się stopę zwrotu z inwestycji.

FP Markets

ABC Inwestowania

Odbierz bezpłatnie nagrania wszystkich szkoleń z konferencji ABC Inwestowania. Dostęp do VOD Konferencji uzyskasz klikając tutaj.


Jakie wyniki historyczne notowała ta strategia?

Zakładając, że maksymalna ilość spółek w portfelu wynosiła 25, a w miejscu wolnej gotówki były nabywane amerykańskie obligacje, stopa zwrotu w na przestrzeni 34 lat dla tej strategii dla spółek notowanych w indeksie S&P 500 wyniosła średnio 9,75% rocznie. Na przestrzeni 20 lat, dla maksymalnej ilości 20 spółek notowanych w indeksie NASDAQ 100 11,16% rocznie. Z kolei w okresie ostatnich 15 lat, dla maksymalnej ilości 5 spółek notowanych w indeksach WIG20, mWIG40 i sWIG80 oraz bez kupowania obligacji w miejscu wolnej gotówki 11,14% rocznie.

Jednak do stosowania tej strategii potrzebne jest specjalne narzędzie wykrywające każdego miesiąca najstabilniej rosnące spółki w danym indeksie oraz dobierające im odpowiednią wagę w portfelu inwestycyjnych. Jego autorem jest Jacek Lempart i nosi ono nazwę System Trader. Przynajmniej do końca tego roku jest ono dostępne do pobrania na blogu Systemtrader.pl. W tym programie strategię można dopasować pod kątem akceptowanego sposobu ryzyka.

Zapraszam do zapoznania się z całą prelekcją, pod poniższym linkiem:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.