“Falling knivest” – strategia łapania spadających noży

J2T Trade

Z czym kojarzy nam się łapanie spadających noży? Przede wszystkim z bardzo dużym ryzykiem skaleczenia się. Czy w tradingu sytuacja związana z tym pojęciem wygląda inaczej? Według wielu osób – zdecydowanie. W końcu jedna z podstawowych zasad tradingu, którą każdy zna i rozumie, mówi: „Kupuj tanio i sprzedawaj drogo”. Co więcej, sam Warren Buffett mawia “Bądź chciwy, gdy inni się boją”.

Problem w tym, że w handlu na rynku kapitałowym tak naprawdę nie da się określić kiedy jest “drogo” a kiedy tanio. Z tego powodu łapanie noży, czyli w przypadku tradingu – instrumentów finansowych, których kurs gwałtownie spada – posiada pewne oczywiste wady. Z tego powodu strategia ”Falling knivest” nie funkcjonuje w tak oczywisty sposób, jak wielu może sobie wyobrażać. Nie należy otwierać pozycji w dowolnym momencie spadku, trzeba najpierw poczekać na sygnał, że ryzyko skaleczenia przy łapaniu spadającego spadającego noża, jest mocno ograniczone. W końcu zawsze lepiej spróbować złapać nóż odrobinę za późno niż za wcześnie.

Na czym polega więc strategia “Falling knivest”? Jak przewidzieć dogodny moment otwarcia pozycji, zwiastujący odwrócenie trendu? W jaki sposób ograniczyć ryzyko straty? Przekonamy się poniżej:

Narzędzia wykorzystywane w strategii “Falling knivest”

Jedynym narzędziem wykorzystywanym w strategii “Falling knivest” jest prosta średnia krocząca (SMA). Otrzymuje się ją poprzez obliczenie średniej arytmetycznej ceny zamknięcia z danej liczby przeszłych okresów. Przy zastosowaniu tej strategii należy korzystać z SMA 10, czyli prostej średniej kroczącej obliczonej z 10 przeszłych okresów – co daje równowartość średniej ceny z minionych dwóch tygodni. Co więcej, w przypadku tej strategii bierzemy pod uwagę silne trendy spadkowe, które są doskonale widoczne na wyższych interwałach czasowych. Z tego powodu będziemy korzystać z wykresów D1.

FP Markets

Wejście w pozycję

Po pierwsze, jak nietrudno się domyślić, strategia “Falling knivest” to metoda handlu dotycząca odwrócenia trendu. Co więcej, mowa tutaj tylko i wyłącznie o konkretnych tendencjach – bardzo silnych ruchach spadkowych. Bierzemy więc pod uwagę jedynie ruchy cenowe, w których przecena wyniosła ponad 1000 pipsów lub 10% wartości kursu danego instrumentu.

Kiedy należy otworzyć pozycję? Otóż, musimy najpierw poczekać na sygnał, że ruch spadkowy dobiega już końca. Do tego służy nam średnia krocząca SMA 10. W konsekwencji, otwieramy zlecenie kupna, gdy świeca D1 zamknie się powyżej średniej SMA 10.

Przykład

Oto przykład takiego wejścia. Mamy tutaj do czynienia ze spadkiem na niemieckim indeksie DAX 30 pod koniec października 2020 roku. Ruch spadkowy wyniósł wtedy ponad 1800 pipsów.

Strategia Falling knivest 1

Wejście w pozycję nastąpiło 4 listopada 2020. Cena otwarcia: 12 240 (należy doliczyć koszty spreadu).

Wyjście z pozycji

Najważniejszym elementem efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w strategii “Falling knivest” należy w pierwszej kolejności ustawić zlecenie Stop Loss. Powinno się ono znajdować na poziomie dołka bieżącego ruchu spadkowego.

Natomiast zlecenie Take Profit należy ustawić w odległości dwukrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy korzystny stosunek potencjalnego zysku do ponoszonego ryzyka straty (risk ratio), wynoszący dokładnie 2:1.

Przykład

Przykład zamknięcia wyżej ukazanego wejścia:

Stop Loss znajdował się 11 315 punktów, natomiast zlecenie Take Profit przyjęło wartość 14 090. Zlecenie Take Profit zostało zrealizowane 8 stycznia 2021.

Zarządzanie kapitałem w strategii “Falling knivest”

Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nieumiejętnie zarządza własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na własnym rachunku inwestycyjnym. Jednak w przypadku strategii “Falling knivest”, potencjalny zysk zawsze jest dwukrotnie większy niż ryzyko straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor nie powinien się martwić o dotkliwe uszczuplenie środków, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść.

Co więcej, w przypadku tej strategii nie będziemy zawierać wielu transakcji – po pierwsze silne ruchy spadkowe na rynku kapitałowym nie zdarzają się zbyt często, a po drugie bierzemy pod uwagę wykresy D1. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku strategii “Falling knivest” trader także musi podjąć odpowiedzialną decyzję dotyczącą tego, jaką część swojego kapitału jest on skłonny stracić na pojedynczej transakcji. Teoretycznie, z racji tego, iż mamy tutaj do czynienia z niewielką liczbą wejść, korzystnym stosunkiem zysku do ryzyka, a także tym, że metoda ta wymaga stawiania szerokich poziomów Stop Loss, możemy sobie pozwolić na większy margines potencjalnej straty podczas pojedynczego zagrania. Wydaje się więc, że zgodnie z regułami zarządzania ryzykiem, taki margines może tutaj wynosić nawet 5% naszego depozytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.