S&P 500 zyskał w maju 0,01%. Dobre dane z USA.

J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył, tracąc 0,63%. Indeks S&P 500 zakończył miesiąc, zyskując zaledwie 0,01%. Podczas wczorajszej sesji pojawiły się istotne dane z USA. Okazały się one lepsze, niż zakładali analitycy. Jak wyglądać może środowa sesja handlowa?

Zyskowny miesiąc

We wtorek indeks S&P 500 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie indeks S&P 500 obniża kurs swoich notowań o 0,63%. Przekłada się to na ruch rzędu ponad 25 punktów. Podsumowując miesiąc maj można zauważyć, że rynek w ujęciu miesięcznym zyskał zaledwie 0,01%.

Najsłabszą spośród spółek wczoraj była podobnie jak na Nasdaq’u Illumina. Akcje spółki spadły o 7,20%. Wczoraj żadna ze spółek nie wykazała większej zmienność od Illuminy. Ponadto zdecydowana większość spółek zmniejszyła swoją wycenę rynkową.

Ekspansja produkcji

Podczas amerykańskiej sesji opublikowana została, zapowiadana wczoraj, wartość wskaźnika Chicago PMI. Jak się okazało odczyt, przewyższył oczekiwania analityków, ale również wartość z poprzedniego badanego okresu. We wczorajszej analizie indeksu Dow Jones 30 opisałem: „Kluczowym poziomem odczytu jest wartość równa 50. Jeżeli wartość wskaźnika przewyższa poziom, jest to oznaka ekspansji sektora produkcyjnego”. Odczyt za maj wyniósł 60,3 zatem w dalszym ciągu trwa „ekspansja” produkcji w Chicago.

FP Markets

Konsumenci ufają

Podane również zostały dane dotyczące zaufania konsumentów w USA. Jak się okazało nastroje w maju okazały się lepsze niż szacowano. Conference Board, czyli podmiot odpowiedzialny za badania podał, że wartość wskaźnika zaufania nieznacznie spadła względem poprzedniego odczytu.

Punkt widzenia – dojście do SMA

W analizie indeksu na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek jednak zanegował kluczowe założenie ze scenariusza wzrostowego. Rynek wczoraj zszedł do okolic poziomu 4 100, dosięgając prawie zakresu średniej kroczącej SMA 88.

Obecnie indeks S&P 500 oscyluje poniżej poziomu TDP. Średnia krocząca również podeszła od dołu do tego zakresu. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze. Poziomy wyznaczane na każdą z sesji nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Zakładam, że dziś rynek podejmie się re-testu zarówno zakresu średniej kroczącej SMA 88, a także później poziomu TDP. W godzinach przed sesyjnych może odbyć się już pierwszy re-test. Kluczowym założeniem na dziś jest niewybijanie zakresu średniej kroczącej SMA 88. Jeżeli rynek wykona opisany wyżej ruch celem dla sesji może być poziom 4 180.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 01.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli natomiast rynek chciałby wykonać ruch spadkowy, dobrze byłoby, aby wykonał jakiś schemat. Widziałbym to na zasadzie szybkiego podbicia do poziomu ceny 4 160, skąd rynek zebrałby siłę podażową i wykonał ruch spadkowy. Poziom 4 160 stanowi kluczowe założenie, ponieważ nie może zostać wybity od góry. W przypadku realizacji celem dla rynku może być zakres ceny 4 090-4 080.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 01.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 4 231

TFR : 4 185

TDP : 4 138

TFS : 4 092

TSS : 4 045

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.