S&P 500 zyskuje blisko 2%. Negocjacje bez NATO.

Flaga USA
J2T Trade

Podczas czwartkowej sesji indeks S&P 500 zyskał w notowaniach blisko 2%. Rynek odrabia straty z poprzednich dni. Sojusz NATO nie będzie dyktował warunków negocjacji pomiędzy Ukrainą, a Rosją. Zapraszam na piątkową analizę indeksu S&P 500.

Wall Street w górę

Wszystkie główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zyskały wczoraj powyżej 1%. Indeks S&P 500 podwyższył kurs swoich notowań o 1,84%. Dla indeksu oznacza to wzrost wyceny rzędu ponad 75 punktów. Amerykańskie indeksy giełdowe wczorajszą sesją odrabiają straty z początku tygodnia. S&P 500 wyrobiło sobie niewielką tygodniową nadwyżkę.

Siła spółek

Prym na wczorajszej sesji wiodły tak naprawdę dwie spółki: Generac oraz SolarEdge Technologies. Obie zyskały wczoraj na swoich akcjach ponad 10%. Ogromna przewaga spółek wzrostowych przyczyniła się do końcowego wyniku indeksu. Jedynie kilkadziesiąt spółek z całego indeksu S&P 500 zakończyło czwartek z obniżką notowań.

Rozmowy pokojowe

W czwartek przemawiał sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. Stoltenberg, powiedział że sojusz północnoatlantycki nie będzie dyktował warunków negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją. Stoltenberg wyraził swoje przekonanie i ufność w ukraińską siłę dyplomacji. Sekretarz generalny sojuszu powiedział, że to do władz w Kijowie należy podjęcie tych decyzji. Stoltenberg dodał na koniec, że zadaniem NATO jest, aby Ukraina znalazła się w finalnie w możliwie najlepszej sytuacji.

FP Markets

Słodko-gorzkie nastroje

Przy okazji analizy amerykańskiego indeksu Dow Jones 30 wspominałem o szeregu danych makroekonomicznych na wczorajszą sesję. Część danych z pewnością pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Pojawiły się również takie, które ostudziły nastroje. Inwestorów ucieszył wczoraj fakt, zmniejszenia liczby tzw. Joblessów.

Mieszane uczucia związane są z danymi z sektora pozarolniczego w USA. Według wstępnego odczytu zmiana produktywności pozarolniczej wzrosła względem zakładanej przez analityków. Niepokoi prognostyków jednak fakt, że wartość zmiany przyjmuje ujemną wartość. Ponadto zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym okazała się wyraźnie niekorzystna. Ostatnia wymieniona przeze mnie dana jest składnikiem szerszego tzw. raportu z rynku pracy. Jeżeli zebrane wstępnie wartości pokazują taką zmianę w gospodarce USA może dojść do poważnych zakłóceń.

Seria danych

Dziś w Stanach Zjednoczonych kontynuowane będzie publikowanie raportów dotyczących danych makroekonomicznych. Warto dziś będzie zwrócić uwagę na odczyt dotyczący stopy bezrobocia w maju. Równie ważnym będzie ogólny odczyt wskaźnika ISM dla usług. Wstępne odczyty zaskoczyły ostatnio analityków. Czy dziś będzie podobnie?

Punkt widzenia – piątkowa analiza

Podane zostały dwa scenariusze podczas wczorajszej analizy indeksu S&P 500. Indeks w punkt wykonał ruch opisany w scenariuszu głównym. Mowa o słowach: ,,Dziś kluczowym będzie brak wyłamania od dołu poziomu TFS. Rynek może nadbijać ten zakres, ale koniecznym jest jego utrzymanie. Po tym, jak zostanie on utrzymany może dojść do wygenerowania impulsu wzrostowego sięgającego ceny 4 120-4 130″. Rynek szybko zaliczył target, po wypełnieniu schematu. Indeks S&P 500 zaliczył wczoraj finalnie nieco wyższe poziomy.

Dziś rynek podczas godzin sesji europejskiej szedł do zakresu poziomu ceny TDP. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze. Poziomy wyznaczane na co dzień nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

W tym scenariuszu kluczowym jest utrzymanie poziomu TDP. Rynek może go nadbijać, jednak nie może on zostać wyłamany od dołu. Jeżeli poziom TDP zostanie utrzymany, może z jego zakresu zostać wygenerowany ruch wzrostowy. Potęgować wzrost może również obecność średniej kroczącej SMA 88 powyżej poziomu TDP. Targetem w przypadku realizacji założeń będzie poziom 4 200.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 03.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy z tyłu głowy pamiętać, że w dalszym ciągu indeks znajduje się w tendencji spadkowej. Ruch spadkowy mógłby dziś wyglądać następująco. Rynek po wyłamaniu ostatnio utworzonych szczytów, może rozpocząć przecenę. Spadek spotęgować może przełamanie od dołu poziomu TFR. W przypadku gdy tak się wydarzy, celem będzie poziom 4 120-4 100.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 02.06.2022

Konkluzja

Dziś indeks S&P 500 może kontynuować ruch wzrostowy z wczoraj. Przyglądać się będę jak rynek zachowywać się będzie na opisanych wyżej poziomach. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 4 231

TFR : 4 185

TDP : 4 138

TFS : 4 092

TSS : 4 045

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.