S&P 500 zyskuje. Twitter zawiera ugodę z whistleblowerem.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Główne akcje na Wall Street odnotowały zyski w czwartek, 8 września. Indeks giełdowy S&P 500 zyskuje po zmiennej sesji. Opublikowany przez Departament Pracy wczorajszy raport pokazał lepszy odczyt. W godzinach nocnych natomiast poinformowano, że spółka Twitter zawarła ugodę z whistleblowerem. Jak zakończy się tydzień na amerykańskim parkiecie?

Notowania w górę o 0,66%

Nazywany indeksem spółek dużych, amerykańskie S&P 500 zyskało podczas czwartkowej sesji handlowej. Notowania indeksu skoczyły w górę w ogólnym rozrachunku o 0,66%. Tym samym indeks kontynuował zyski z środy.

Siła zyskownych składowych

Spoglądając już na wczorajsze zachowanie składowych indeksu S&P 500, warto zwrócić uwagę na siłę zyskownych komponentów. Podobnie jak w przypadku indeksu Nasdaq 100, również spółka Regeneron Pharma rządziła pod względem zmienności. Kurs akcji tej spółki wzrósł o 18,85%, zatem to ta spółka dyktowała warunki zyskownym składowym. Po stronie spadkowej odznaczyła się spółka McCormick&Co, a jej notowania obniżyły się o 6,71%.

Spadek liczby Joblessów

Departament Pracy ujawnił wczoraj, że liczba wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła. W tygodniu zakończonym 2 września liczba tzw. Joblessów wyniosła 222 tys. Tym samym był to zdecydowanie lepszy odczyt od zakładanego przez analityków.

FP Markets

Nowe doniesienia w sprawie Twittera

Jak podało wczoraj Wall Street Journal*, spółka Twitter osiągnęła w czerwcu ugodę z whistleblowerem Peiterem Zatko. Firma zgodziła się zapłacić byłemu szefowi bezpieczeństwa 7 milionów dolarów. Media podały ponadto, że ugoda pojawiła się kilka dni przed tym, jak Zatko oskarżył spółkę m.in. o brak ochrony wrażliwych danych użytkowników portalu. W nowych doniesieniach przeczytać można również, że ugoda zawiera umowę o nieujawnianiu publicznie informacji o pracy Zatko w Twitterze.

Punkt widzenia – wzrost wykonany

Podczas wczorajszej analizy indeksu S&P 500 jako główny opisany został scenariusz wzrostowy. Indeks wykonał wzrost zgodnie z założeniami. Treść projekcji wzrostowej brzmiała: „Amerykański indeks może dziś kontynuować ruch wzrostowy. Kluczowe będzie utrzymanie przez rynek okolic poziomu 3 960. Cena ma szansę testować dziś właśnie ten zakres. Każdorazowy re-test od góry determinować będzie wzrost. Wzrost sięgnąć ma potencjał 4 030”.

Faktycznie rynek utrzymał wczoraj bliskie okolice poziomu 3 960. Ten zakres został dokładnie przetestowany i z niego generowane były impulsy wzrostowe. Target został zaliczony jednak dopiero dziś rano. Aktualnie cena oscyluje właśnie w okolicach 4 030. Poziomy na piątkową sesję uległy podwyższeniu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wyjście rynku powyżej poziomu nowego TDP, czyli 4 045 stanowić będzie podstawę do dalszego wzrostu. Następne oscylowanie powyżej tego obszaru determinować będzie podejście do wyższych zakresów. Celem może być nawet 4 080.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 09.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dopóki jednak rynek znajduje się poniżej poziomu TDP, w grę wchodzi zejście. Schemat zejścia zbudowany zostać może na zasadzie niższego szczytu. Warto zatem będzie obserwować, jak zachowa się cena wobec poziomu TDP. Prawdopodobnym targetem na dziś dla zejścia będą okolice 4 000.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 09.09.2022

Konkluzja

Przedstawione zostały powyżej pomysły na dzisiejszą sesję handlową. Zainteresowanie rynkowe skupić się może szczególnie w okolicach nowego poziomu TDP. Poniżej rozpisane zostały poziomy na piątek 9 września.

TSR : 4 138

TFR : 4 092

TDP : 4 045

TFS : 4 000

TSS : 3 952

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.