S&P 500 traci ponad 3%. Indeks na ważnych poziomach.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Podczas poniedziałkowej sesji amerykański indeks S&P 500 stracił ponad 3%. Indeks S&P 500 wraca do poziomów z kwietnia 2021 roku. Jeden z głównych amerykańskich indeksów giełdowych traci trzecią sesję z rzędu. Czy dziś nastąpi odreagowanie?

Indeks S&P 500 traci 3,20%

Wczorajszą sesję indeks S&P 500, zamyka ze stratą w wysokości 3,20%. Przekłada się to na obniżenie kursu notowań indeksu o ponad 130 punktów. Ze wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 największą stratę zaliczyła APA Corp. Spółka straciła wczoraj 14,92%.  Łącznie aż 15 spółek zanotowało dwucyfrową zmianę procentową ceny, w postaci obniżki.

Podobnie jak w przypadku analizy Nasdaq 100 warto zauważyć, że podczas poniedziałkowej sesji zanotowano największy od marca obrót również na indeksie S&P 500. Indeks S&P 500 wczorajszą sesją kontynuuje spadki z ostatnich sesji. Była to już trzecia z rzędu sesja spadkowa, a druga ze stratą wyższą niż 3%.

Punkt widzenia – sesja wzrostowa?

Dziś przy okazji analizy indeksu Nasdaq 100 stwierdziłem: „Dziś liczyłbym na odreagowanie”. Tak samo w przypadku indeksu S&P 500 może dziś się coś zmienić. Dzisiejsza sesja może również dać podgląd na to, jak będzie kształtował się ruch w ciągu najbliższych sesji.

FP Markets

Wczoraj indeks S&P 500 podjął się realizacji scenariusza drugiego, zakładanego podczas analizy na wczorajszą sesję. Wczorajsze założenia brzmiały: „W myśl zasady impuls-korekta-impuls, rynek może w pierwszym ruchu podbić do zakresu fioletowego prostokąta (4 070-4 080) w ramach korekty. Następnie z tego zakresu wygenerować silny impuls wzrostowy. Celem w przypadku realizacji może być poziom 4 030 bądź niższy”. Analiza się sprawdziła, ponieważ indeks doszedł do wskazywanego zakresu korekty i z niego wygenerował ruch spadkowy, który dotarł do wskazywanego targetu.

Dziś zmianie ulegają wyznaczane przeze mnie poziomy na każdą sesję. Na wykresie pozostawiam jednak zakres fioletowego prostokąta, który wyznaczyłem wczoraj. Przewiduję dwa scenariusze na dzisiejszą sesję. Będą to scenariusze: „odreagowanie” i „mieszany”.

I scenariusz – „odreagowanie”

Sytuacja na indeksie S&P 500 kształtuje się w następujący sposób. Zakładam, że rynek może w trakcie sesji europejskiej i godzin pre-marketowych schodzić do okolic zakresu ceny 4 012. Możliwe, że w tym rejonie rynek będzie nadbijał tą strefę, jednak jej utrzymanie jest kluczowe. Gdyby rynek testował ten poziom „od góry”, przypuszczam, że sprzyjać to będzie potencjalnemu ruchowi wzrostowemu. Wówczas w przypadku realizacji target ustalam na poziom 4060-4070.

Wykres S&P 500 H1
Scenariusz pierwszy indeks S&P 500 10.05.2022

II scenariusz – „mieszany”

Ostatnio rynek przekonuje inwestorów, że ruchy wzrostowe nie są mile widziane. Każde odreagowanie, bądź impuls wzrostowy jest szybko wycofywany, a zyski wymazywane. Jeżeli rynek chce dziś kontynuować spadki, mógłby wykonać taki o to ruch. Głównym założeniem jest wykonanie podejścia do zakresu ceny fioletowego prostokąta (4 070- 4 080). Uważam te strefę, za kluczową w ciągu najbliższych sesji. Ten scenariusz zakłada, że ta strefa nie zostanie dziś wyłamana, a jedynie delikatnie przebijana. Następnie jak to ma miejsce ostatnio, ruch wzrostowy zostanie szybko zrzucony i targetem będzie 4000.

Wykres S&P 500 H1
Scenariusz drugi indeks S&P 500 10.05.2022

Konkluzja

Pod każdym ze scenariuszy zamieściłem jak za każdym razem poglądowy wykres z narysowanym zakładanym ruchem. Klikając w wykres na stronie, zostanie on od razu wyświetlony. Poniżej podaję poziomy wyznaczane na każdą sesję.

TSR : 4 153

TFR : 4 108

TDP : 4 061

TFS : 4 012

TSS : 3 965

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.