Saga wypowiedzi członków Fed trwa. S&P 500 spadło o 0,39%.

J2T Trade

Główne rynki giełdowe na Wall Street poniosły straty na początku tygodnia. Inwestorzy wsłuchiwali się wczoraj w kolejne wypowiedzi członków Fed. Rynkowi uczestnicy wciąż szukają najbardziej prawdopodobnej drogi Rezerwy Federalnej do podniesienia stóp procentowych. Poniedziałkowy dzwonek zamykający sesję pokazał, że S&P 500 spadło o 0,39%. Co przyniesie inwestorom wtorkowa sesja?

Nieco gorzej w poniedziałek

Amerykański indeks spółek dużych (S&P 500) od strat rozpoczął handel w nowym tygodniu. Jednak indeks wypadł jedynie nieco gorzej. Na przestrzeni poniedziałkowej sesji S&P 500 spadło o 0,39%. Spośród głównych indeksów z Wall Street najlepiej wypadł Dow Jones 30. Notowania tego indeksu obniżyły się zaledwie o 0,13%.

Mieszane nastawienie spółek

Spółki duże, bo tak potocznie nazywane są składowe indeksu S&P 500, wykazały w poniedziałek mieszane nastawienie. Żadna ze stron nie uzyskała dominującej przewagi pod względem liczebnym. Z kolei największą procentową zmianę ceny odnotowała zyskowna spółka. Notowania przedsiębiorstwa STERIS skoczyły o 7,05%. Spadkom natomiast przewodziła Tesla, jej akcje obniżyły się o 6,84%.

Trwa saga wypowiedzi członków Fed

W poniedziałek wypowiedziała się kolejny raz w ostatnim czasie prezes Fed w San Francisco. Mary Daly powtórzyła, że obecny wzrost cen konsumpcyjnych w USA jest „nieakceptowalnie wysoki. Ponadto urzędnik zauważyła, że przed Fed w dalszym ciągu wiele pracy, aby sprowadzić inflację do 2% celu. Daly wyraziła jednak zadowolenie z twardego rynku pracy w kraju.

FP Markets

Natomiast prezes Fed z Cleveland Loretta Mester powiedziała wprost, że nie będzie sprzeciwiać się zwolnieniu tempa podwyżek już na grudniowym posiedzeniu. Jednak w wywiadzie dla CNBC bankier zaznaczyła, że Fed daleki jest wstrzymania podwyżek. Do takiego ruchu potrzebne są bardziej pozytywne i trwałe dane o inflacji. Mester dodała, że stopy procentowe nie osiągnęły jeszcze restrykcyjnego terytorium. Wielkość przyszłych podwyżek zależeć będzie od zachowania gospodarki Stanów Zjednoczonych. Podkreślić warto, że Mester nie będzie miała decydującej roli na grudniowym posiedzeniu.

Punkt widzenia – skromne zejście S&P 500

Podobnie jak Nasdaq’a również indeks S&P 500 zdecydował się na częściową realizację zakładanego scenariusza. O spadku pisaliśmy wczoraj: „Jednak rynek zdecydować się może na zejście. Dobrze byłoby, żeby tym razem rynek wykonał ruch spadkowy poprzedzony podbiciem. Wówczas najpierw cena podeszłaby do zakresu średniej kroczącej SMA 88 i od niego odbiła. Re-test od dołu poziomu 3 955 (TDP) świadczyłby o chęci głębszego zejścia. Prawdopodobnym będzie podejście do 3 920”.

Rzeczywiście spadek poprzedzony był podbiciem. Cena podeszła do zakresu średniej i od niej odbiła na południe. Rynek zszedł poniżej poziomu TDP i kierował się niżej. Indeks S&P 500 najniżej znalazł się na poziomie 3 935. Zatem do osiągnięcia zakładanego wczoraj targetu nieco zabrakło. Dziś S&P 500 o godzinie 13 oscyluje powyżej średniej i w okolicach 3 965.

Scenariusz główny – wzrostowy

Obecne położenie indeks wykorzystać może w celu wygenerowania impulsu wzrostowego. Jednak warto wziąć pod uwagę możliwość re-testu od góry zakresu średniej. Prawdopodobnym celem na dziś będzie podejście pod 4 000.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 22.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek postawi na spadek obserwować będzie warto dwa zakresy: średnia oraz poziom TDP. Zejście poniżej TDP (3 955) stanowić będzie podstawę dla ruchu spadkowego. Wówczas każdorazowe odbicie się od średniej czy poziomu TDP determinowałoby zejście indeksu do obszaru 3 900-3 920.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 22.11.2022

Konkluzja

Indeks spółek dużych przed amerykańskim pre-marketem znajduje się w zakresie, z którego generowany może być ruch wzrostowy. Warto będzie obserwować, czy obecne zakresy zostaną utrzymane.

TSR : 4 050

TFR : 4 000

TDP : 3 955

TFS : 3 910

TSS : 3 865

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.