Prawdopodobny stan recesji w UK. FTSE 100 w dół 0,86%.

wykres
J2T Trade

Notowania indeksu FTSE 100 poleciały wczoraj w dół. Główny brytyjski indeks FTSE 100 stracił 0,86%. Inwestorzy poznali zdanie czołowych decydentów Banku Anglii (BoE). Przewodniczący banku centralnego Andrew Bailey zauważył, że stan recesji w UK jest prawdopodobny.

Urwanie ceny

Pierwsze sesje tego tygodnia wykazały niezdecydowanie. Zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek FTSE 100 niewiele zyskiwało po burzliwych sesjach. Wczoraj natomiast w środę, 7 września cena urwała i rynek zdecydował się utrzymywać spadek. W konsekwencji FTSE 100 straciło finalnie na notowaniach 0,86%.

Najważniejsze spółki za spadkami

Spoglądając już na wczorajsze zachowanie komponentów, warto zaznaczyć, że spółek stratnych było niewiele więcej. Jednak najważniejsze dla indeksu spółki opowiedziały się za spadkami. Ponadto najwyższy poziom zmiany ceny osiągnęła stratna składowa. Przedsiębiorstwo Standard Chartered straciło na notowaniach 4,28%. Wśród zyskownych komponentów prym wiodła spółka SSE, a jej akcje skoczyły o 3,94%.

Wypowiedzi członków BoE

Główny ekonomista Banku Anglii (BoE) Huw Pill zapewnił w swoim zeznaniu, że projekcje instytucji dotyczące inflacji w przyszłości zależą od hurtowych cen gazu. Pill zauważył, że jak na razie nie wiadomo co stanie się z inflacją, gdy rząd wprowadzi swój pakiet pomocy. Bank Anglii prowadzący politykę monetarną kraju odnalazł perspektywę dla inflacji. Członek instytucji zaznaczył, iż efekt podwyżek stóp procentowych widoczny ma być pod koniec 2023 roku.

FP Markets

W tym samym czasie wypowiadał się również prezes BoE Andrew Bailey. Zdaniem przewodniczącego, instytucja banku centralnego jest gotowa zareagować na „szok cenowy”, który towarzyszy Wielkiej Brytanii. W kwestii recesji Bailey powiedział: „mam nadzieję, że to się nie stanie. Jest to jednak najbardziej prawdopodobny wynik”.

Punkt widzenia – niewiele zabrakło do targetu

Brytyjski indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza głównego wskazywanego we wczorajszej analizie. Mowa była wówczas o takim spadku: „Dopóki cena znajduje się poniżej poziomu TDP (okolice 7 240), rynek ma potencjał do zejścia. Każdorazowy re-test od dołu tego poziomu stanowić będzie podstawę do spadku. Celem w takim układzie będą okolice 7 170”.

Rzeczywiście cena urwała z zakresu poziomu TDP. Rynek zszedł najniżej w okolice 7 180, zatem niewiele zabrakło do osiągnięcia zakładanego targetu. Indeks wziął się szybko za odrabianie i powrócił w okolice TDP. Obecnie rynek znajduje się ponad tym poziomem oraz powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch wzrostowy indeksu utożsamiany może być dziś z utrzymywaniem poziomu TDP. Dopóki okolice tego zakresu trzymają cenę, rynek generować może podejście. Celem dla wzrostu ma szansę być dziś 7 320.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 08.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak pamiętać o tym, jak ostatnio zachowuje się rynek. Jeżeli cena zejdzie poniżej poziomu TDP, przypuszczać będzie można następujące. Okolice 7 240 stanowić będą mogły wówczas opór dla rynku. Tak długo, jak rynek nie będzie w stanie wyjść powyżej tego zakresu, cena ma potencjał do zejścia. Targetem będą najprawdopodobniej okolice 7 180.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 08.09.2022

Konkluzja

Dziś uwaga inwestorów spocząć może w okolicach zakresu ceny 7 240. Obserwacja zachowania rynku na tym obszarze będzie kluczowa. Dopóki indeks utrzymuje się powyżej 7 240 istnieje duża szansa na atak wyższych zakresów. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 08.09.2022.

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.