Podsumowanie tygodnia na giełdzie warszawskiej

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z umiarkowanymi wzrostami. Ostatecznie, po bardzo silnej piątkowej sesji, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych 2,8% na plusie i osiągnął najwyższą wartość od kwietnia 2022 roku.

Wykres WIG 20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Allegro wciąż na fali

Ogromne powody do zadowolenia, już drugi tydzień z rzędu zdecydowanie mają akcjonariusze Allegro. Z czego wynikał silny wzrost kursu akcji tego polskiego giganta e-commerce, który miał miejsce w ostatnich dniach, a zwłaszcza w piątek?

FP Markets

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, że wczoraj Allegro ogłosiło zmiany w swoim cenniku. Eksperci sugerują nawet, że przeprowadzone w nim modyfikacje można śmiało nazwać rewolucją.

Allegro postanowiło bowiem uprościć cennik, w wyniku czego z obowiązujących obecnie 230 różnych stawek ich liczba zmniejszy się do 72. W większości przypadków sprzedających czekają podwyżki.

Wartym odnotowania jest tutaj przede wszystkim wprowadzenie nowej prowizji dla korzystających z usługi Allegro Pay. To usług płatności odroczonych, która zdobywa coraz większą popularności w zakupach online.

W nowym cenniku prowizja wynosić będzie 0,43% brutto, maksymalnie 6,15 PLN brutto, liczone od łącznej wartości zamówienia. Do tej pory usługa Allegro Pay była darmowa.

Analityk Oddo BHF podnosi cenę docelową Allegro

Co więcej, to nie była jedyna pozytywna informacja dotycząca spółki Allegro w tym tygodniu. Okazuje się bowiem, że na rynku w ostatnim czasie pojawiło się kilka nowych rekomendacji dotyczących tego polskiego giganta e-commerce z dużo wyższymi cenami docelowymi.

Najnowsza pojawiła się we wtorek rano, kiedy to analityk Oddo BHF Stefano Toffano podniósł rekomendację dla Allegro do „neutralnie” z „poniżej rynku” i podniósł cenę docelową akcji spółki z 19 złotych aż do 39,30 PLN.

Z powodu tych wszystkich pozytywnych dla inwestorów informacji, po bardzo silnej piątkowej sesji, akcje Allegro poszybowały w tym tygodniu aż o 8,4%. To zdecydowanie najlepszy wynik spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20.

W efekcie, kurs papierów wartościowych spółki jest dziś najwyższy od lutego 2022 roku. Warto również dodać, że cała ta spektakularna zwyżka akcji polskiego giganta e-commerce, z którą mamy do czynienia już od dwóch tygodni, miała miejsce przy najwyższych obecnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie obrotach.

 

Indeks WIG-Banki pokazuje moc

Powodów do radości w ostatnich dniach nie brakuje posiadaczom akcji banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Z czego wynikają spektakularne wzrosty papierów wartościowych podmiotów z sektora bankowego?

Wszystko przez notowane przez polskie banki zyski. Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, iż zysk netto sektora bankowego w pierwszym kwartale 2023 roku wyniósł 8,83 miliarda złotych, co oznacza wzrost rok do roku aż o 42%. Tylko w samym marcu zysk całej branży w Polsce wyniósł 2,64 miliarda PLN.

Nie ma żadnych wątpliwości, że publikowane w ostatnim czasie imponujące raporty finansowe polskich banków za pierwszy kwartał tego roku nie umknęły uwadze inwestorów. W konsekwencji, indeks WIG-Banki przez minione pięć dni handlowych zyskał łącznie 4,8%.

Wykres WIG-Banki

Akcje PKO BP z najwyższym wzrostem

Spośród banków wchodzących w skład indeksu WIG20 najlepiej na rynku akcji w tym tygodniu poradził sobie PKO Bank Polski, który w czwartek przed rozpoczęciem sesji giełdowej, opublikował swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku.

Okazało się, że skonsolidowany zysk netto PKO BP w pierwszym kwartale 2023 roku wzrósł do 1.454 miliarda złotych z 1.426 miliarda PLN zanotowanego rok wcześniej. Jednocześnie zysk banku okazał się o 6% lepszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 1.370 miliarda złotych.

Jak nietrudno się domyślić, wzrost zysku netto w ujęciu rocznym wynikał przede wszystkim z poprawy wyniku na działalności biznesowej głównie w efekcie wzrostu wyniku z tytułu odsetek, co z kolei jest skutkiem podwyższonych stóp procentowych.

Nie ma żadnych wątpliwości, że raport kwartalny opublikowany przez PKO Bank Polski został jednoznacznie pozytywnie odebrany przez rynek. W konsekwencji, po silnych wzrostach w czwartek i piątek akcje tej instytucji kontrolowanej przez Skarb Państwa podrożały przez minione pięć sesji aż o 6,1%.

Wykres akcji PKO BP

Akcje PGE mocno w dół z powodu kolejnego przesunięcia powstania NABE

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się Polska Grupa Energetyczna. Akcje PGE zaczęły gwałtownie się przeceniać w środę, a następnie obniżka kontynuowana była w czwartek. Co spowodowało te spadki?

Okazuje się, że w środę wiceminister aktywów państwowych, Marek Wesoły oznajmił, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego najprawdopodobniej powstanie w drugiej połowie tego roku.

Jakub Viscardi, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, cytowany przez agencję Bloomberg uważa, że kolejne przesunięcie terminu powstania NABE zwiększa ryzyko, że nastąpi to nie wcześniej niż po zaplanowanych na październik wyborach parlamentarnych.

Należy tutaj przypomnieć, że jeszcze w grudniu ubiegłego roku Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, zapowiadał, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego zacznie funkcjonować pod koniec marca 2023. Następnie Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, zapowiedział w kwietniu, że NABE formalnie powstanie już w maju.

Dlaczego spółki energetyczne wyczekują powstania NABE?

Warto tutaj przypomnieć, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma działać w formie holdingu, który zostanie utworzony wokół spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Dołączone do niej zostaną elektrownie węglowe, które dziś wchodzą w skład innych niż PGE grup energetycznych – TAURON Polska Energia, Enea i Energa. Nowy podmiot ma odciążyć te spółki (wraz z PGE) od elektrowni węglowych i tym samym stworzyć im możliwości rozwoju już tylko z zero- lub niskoemisyjną produkcją energii.

W efekcie, na wieść o kolejnym przesunięciu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego akcje wspomnianych spółek energetycznych zaczęły gwałtownie się przeceniać.

Ostatecznie akcje Polskiej Grupy Energetycznej potaniały przez ostatnie pięć sesji o 2,5% – i to pomimo faktu, że zaczęły ten tydzień od wyraźnych wzrostów.

Wykres akcji PGE

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.