Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

Warszawa
J2T Trade

Za nami kolejny wyjątkowo interesujący tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Okazało się bowiem, iż nawet pomimo bardzo nieudanej czwartkowej sesji, indeks WIG20 zakończył ostatnie 5 dni na plusie rzędu 1%. Nie zmienia to faktu, że bez wątpienia był to tydzień mieszanych nastrojów na rynku.

Wykres WIG20

W efekcie, w ostatnich dniach, można było wygenerować zarówno ujemną jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Imponujące odbicie KGHM

KGHM Polska Miedź ma za sobą kilka fatalnych tygodni. Akcje tego giganta warszawskiego parkietu giełdowego po prostu podążały za cenami miedzi i nie zdołały im pomóc nawet bardzo obiecujące wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2022 roku, opublikowane 12 maja.

FP Markets

W ostatnich sytuacja jednak uległa zmianie. Powód jest pierwsze – ceny miedzi po raz pierwszy od pierwszej połowy kwietnia, zakończyły tydzień na plusie. A jako, że spadki na rynku tego metalu doprowadziły do paniki i przerażającej wyprzedaży akcji KGHM, to teraz mamy analogiczną sytuację w drugą stronę – nawet niewielka zwyżka kursu miedzi doprowadza do kolosalnego wzrostu popytu na akcje tej spółki.

W konsekwencji, akcje spółki KGHM Polska Miedź odnotowały w tym tygodniu gigantyczny wzrost rzędu 12%. A biorąc pod uwagę fakt, że według ekspertów Chiny już wychodzą z covidowych obostrzeń, co powinno doprowadzić do stymulacji tamtejszej gospodarki i zwiększenia popytu na miedź, to należy zakładać, iż omawiana spółka Skarbu Państwa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i korekta spadków powinna być kontynuowana.

Wykres akcji KGHM

Allegro drugi tydzień z rzędu odrabia straty

Dobiegający końca tydzień – a zwłaszcza wtorkowa i piątkowa sesja przyniósł powody do zadowolenia inwestorom posiadającym w swoim portfelu akcje spółki Allegro. Wydaje się, że po kilku bardzo słabych miesiącach – konkretnie od lipca 2021 roku – 6 maja ten gigant polskiego e-commerce w końcu zdołał odbić od dna.

Od tego czasu, akcje spółki powoli, ale cały czas konsekwentnie, pną się w górę. W tym tygodniu zaliczyły wzrost rzędu 5,6%, co nie zmienia faktu, że nadal mają one co nadrabiać. Otóż, dzień przed inwazją Rosji na Ukrainę, akcje Allegro zamknęły sesję po kursie 30.62 PLN. Dziś za jedną akcję trzeba zapłacić 24.29 PLN.

Wykres akcji Allegro

Orange Polska wciąż wykazuje słabość

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje spółki Orange Polska. Nie jest żadną tajemnicą, że firma ta notuje obecnie fatalny okres na giełdzie – na 8 ostatnich tygodni, 7 zakończyła na minusie, z czego 4 z ostatnich pięciu tygodni zakończyły się spadkami przekraczającymi 5%. W konsekwencji, od początku 2022 roku akcje spółki Orange Polska przeceniły się już o szokujące 30,4%.

Bieżący tydzień akcje tej firmy zakończyły dokładnie na poziomie 6 złotych, co przekłada się na obniżkę rzędu 5,1%. Ponadto, mamy tutaj do czynienia z najniższym kursem od lutego 2021 roku.

Wykres akcji Orange Polska

Wyjątkowo słaby tydzień PKN Orlen

Zaskakująco kiepsko w tym tygodniu poradziły sobie akcje polskiego naftowego giganta – PKN Orlen. Mowa tu zwłaszcza o dwóch ostatnich sesjach – to podczas nich kurs akcji spółki stracił najmocniej. Duży wpływ na tę rynkową sytuację mogło mieć oświadczenie wydane wczoraj przez byłych ministrów odpowiedzialnych za przemysł i gospodarkę, w którym krytykowali oni fuzję Grupy Lotos z PKN Orlen.

Byli ministrowie gospodarki ostro krytykują fuzję Orlenu i Lotosu

We wspólnym stanowisku byli ministrowie gospodarki z czasów rządów koalicji SLD-PSL, PO-PSL, a nawet Minister gospodarki w okresie pierwszych rządów Prawa i Sprawiedliwości wypowiedzieli się jednomyślnie i jednoznacznie przeciwko realizacji fuzji na warunkach ogłoszonych przez Ministra Aktywów Państwowych. Zaapelowali oni zwłaszcza o utrzymanie struktury właścicielskiej sieci stacji paliw, konkurujących z siecią stacji Orlen.

Autorzy oświadczenia domagają się również zaniechania sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej, wraz z całym łańcuchem wartości generowanym przez to przedsiębiorstwo. Postulują także zatrzymanie zbycia baz paliwowych na rzecz partnera zagranicznego i pozostawienia ich w spółkach krajowych oraz unieważnienie planów budowy nowego, morskiego terminala przeładunkowego dla ropy surowej i paliw pędnych na rzecz partnera zagranicznego, zwłaszcza z grupy państw OPEC.

Zdaniem byłych ministrów planowana przez Ministerstwo Aktywów Państwowych fuzja jest rażąco sprzeczna z polską racją stanu, która dyktuje potrzebę zachowania i wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego bez ryzyka politycznego, bez dodatkowych kosztów nakładanych na obywateli RP oraz bez ryzyka spadku konkurencyjności krajowej gospodarki.

Akcje w dół, a finalizacja fuzji już niebawem

W efekcie kurs akcji PKN Orlen spadł w tym tygodniu o 4,7%. Po raz ostatni akcje spółki zakończyły tydzień na tak niskim poziomie pod sam koniec lutego. Warto dodać, że Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że spodziewa się decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos jeszcze przed końcem maja, a finalizacji całego procesu – przed końcem lipca.

Wykres akcji PKN Orlen

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.