Podsumowanie tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem skromnych wzrostów. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień 1% na plusie.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

JSW pokazuje moc

Niekwestionowanym zwycięzcą tego tygodnia, spośród akcji podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, okazała się Jastrzębska Spółka Węglowa.

FP Markets

Ta dynamiczna zwyżka kursu papierów wartościowych największego w Polsce producenta węgla koksowego nie wynika jednak z żadnego komunikatu przez niego publikowanego, ani doniesień medialnych na jego temat.

Rajd wzrostowy na akcjach JSW rozpoczął się już bowiem na początku października ubiegłego roku. W grudniu został on jednak wyhamowany, lecz na otwarciu tego tygodnia doszło w końcu do wybicia kluczowego oporu, zlokalizowanego na poziomie 59 złotych za akcję.

Zdarzenie to skutecznie wygenerowało świeży popyt. W efekcie, w poniedziałek i wtorek doszło do bardzo silnego ruchu ceny w górę. Ponadto, przez kolejne dwa dni wzrost był kontynuowany, lecz w znacznie wolniejszym tempie, a podczas dzisiejszej sesji doszło do niewielkiej korekty.

Ostatecznie akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyły minione pięć sesji na poziomie 64.32 PLN z łącznym zyskiem rzędu 9,4%. Co więcej, analitycy jednogłośnie twierdzą, że Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż jest wyceniana dość nisko.

 

Mało tego – w grudniu biura maklerskie DM Trigon i BOŚ DM opublikowały rekomendacje “kupuj” dla spółki JSW. Ustalone przez analityków ceny docelowe wyniosły odpowiednio 69.20 i 130 złotych za akcję. Bardzo możliwe zatem, że akcje tej spółki Skarbu Państwa nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Wykres akcji JSW

Nowy historyczny szczyt Dino Polska

Powody do zadowolenia w tym tygodniu ma również Dino Polska. Co ciekawe, silny wzrost akcji tej polskiej sieci handlowej także nie wynikał z żadnego komunikatu przez niego publikowanego, ani doniesień medialnych na jego temat.

Akcje Dino Polska przez minione pięć dni handlowych kontynuowały po prostu rozpoczęte w piątek 20 stycznia odbicie. W efekcie, papiery wartościowe tej spółki mają już za sobą niezwykle imponującą serię sześciu wzrostowych sesji z rzędu.

Mało tego – w czwartek akcje Dino Polska ustanowiły swoje nowe historyczne maksimum. Wyniosło ono 391.10 PLN. W kolejnych godzinach doszło jednak do korekty i ostatecznie wczorajsza sesja została zamknięta na poziomie 386.40 PLN.

Dziś natomiast mieliśmy do czynienia z kolejnymi niewielkimi wzrostami. W konsekwencji papiery wartościowe Dino Polska zakończyły bieżący tydzień na poziomie 387.20 PLN, co przekłada się na łączny wzrost rzędu 6,4% w ciągu minionych pięciu sesji.

Wykres akcji Dino Polska

Subindeks WIG-Banki w dół przez wypowiedź rzecznika rządu

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się spółki z sektora bankowego. Za tę rozpoczętą w środę niespodziewaną wyprzedaż akcji banków odpowiedzialni są przedstawiciele rządu.

Okazuje się bowiem, iż rzecznik rządu Piotr Müller na porannym środowym briefingu wspomniał o możliwości przedłużenia wakacji kredytowych. Oznajmił on, że przedłużenie wakacji kredytowych zależne będzie od wysokości stóp procentowych, a decyzje zapadną w połowie roku.

Komunikat ten wywołał wśród inwestorów prawdziwą panikę. Wakacje kredytowe dla banków oznaczają bowiem konieczność wpisania sobie strat z brakujących, przesuniętych wpływów z rat. Ich przedłużenie oznaczałoby zatem, że instytucje te nie byłyby w stanie wykazać prognozowanych zysków.

W efekcie, już na otwarciu środowej sesji akcje największych polskich banków gwałtownie się przeceniły. Ostatecznie indeks WIG-Banki zakończył ten tydzień 3,8% na minusie.

Wykres WIG-Banki

PKO BP najsłabsze

Spośród składowych tego subindeksu należących jednocześnie do WIG20, najsłabiej poradził sobie PKO Bank Polski. Akcje tej spółki przez ostatnie 5 dni handlowych potaniały aż o 4,9%.

Wykres akcji PKO BP

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.