Podatki od kryptowalut – czy musimy je rozliczać i płacić?

Czy musimy płacić podatki od kryptowalut?
J2T Trade

Czy musimy płacić podatki od kryptowalut?Na kanale Comparic Rynki emitowany jest program “Trendy BLOCKCHAIN”. Prowadzi go Robert Wojciechowski – CEO Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii. Za nami już bardzo ciekawy odcinek dotyczący podatków od kryptowaluty. Czy musimy je rozliczać? Ile wynoszą? O tym porozmawiał on z Marceliną Szwed-Ziemichód – adwokat i doradcą podatkowym z msztax.pl. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa dotycząca podatków od kryptowalut

Jesteśmy obecnie w czasie rozliczania podatków za poprzedni rok. To okres bardzo nielubiany przez posiadaczy kryptowalut.

Jak generalnie wygląda kwestia podatków od kryptowalut?

Niestety musimy płacić podatki od kryptowalut, nie ma tutaj żadnego specjalnego wyłączenia, nie są one zwolnione z podatku, sytuacja więc wygląda identycznie, jak w przypadku zarobków z tradingu na rynku Forex czy akcji.

W jaki sposób rozlicza się kryptowaluty?

Od 1 stycznia 2019 roku zasady są naprawdę przejrzyste. Jeżeli jesteś zwykłym inwestorem lub traderem, to jedyny podatek, który Ciebie interesuje, to podatek dochodowy – PIT. Płacimy go, gdy w danym roku mamy dochód. Niezależnie kiedy kupiliśmy daną kryptowalutę, liczy się kiedy ją sprzedaliśmy, tak jak w przypadku akcji. Jeśli więc kupiliśmy Bitcoina w poprzednich latach za 20 tysięcy złotych, a sprzedaliśmy w minionym za 100 tysięcy złotych, zapłacimy 19% podatku od 80 tysięcy PLN.

FP Markets

Na jakim formularzu PIT rozlicza się kryptowaluty?

W formularze PIT-38, na jego drugiej stronie, mamy specjalną rubrykę dedykowaną walutom wirtualnym.

Czy traderowi w jakiś sposób grozi wyższa stawka podatku niż 19%?

Co ważne, obroty nie mają tutaj żadnego znaczenia, liczy się tylko dochód. Każdą pojedynczą transakcję z użyciem walut FIAT (fiducjarnych) musimy wykazać we wskazanej rubryce formularza PIT-38. Następnie ukazuje się nam łączna skumulowana wartość dochodu. To właśnie ona nas interesuje, a nie łączna wartość obrotu.

Jeśli nasz dochód przekroczy milion złotych, jego nadwyżka ponad tę kwotę będzie opodatkowana dodatkową stawką w wysokości 4% – jest to tak zwana danina solidarnościowa. Dochód brany pod uwagę przy daninie solidarnościowej nie dotyczy wyłącznie kryptowalut, a każdego rodzaju dochodu, który rozliczamy – w tym umowy o pracę. Łączny dochód wtedy się kumuluje.

Jak wygląda sytuacja, w której obrót kryptowalutami jest oparty o działalność gospodarczą?

W tym przypadku nie ma żadnych różnic, osoba prawna także będzie rozliczać dochód z kryptowalut za pomocą formularza PIT-38. Inaczej wygląda to w przypadku osób prowadzących kantor, giełdę kryptowalut czy zajmujących się dostarczaniem portfeli kryptowalut. Oni nie składają PITu-38, lecz PIT-36 lub PIT-36l.

Jak wygląda sytuacja, kiedy kupujemy kryptowaluty za złotówki, a sprzedajemy w innej walucie FIAT, takiej jak choćby euro? W jaki sposób porównuje się kursy walut?

Zawsze, gdy dokonujemy transakcji w obcej walucie FIAT, stosujemy oficjalny kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia roboczego poprzedzający dzień transakcji. Czyli, jeśli we wtorek kupujemy Bitcoina za euro, to w celu przeliczenia takiej transakcji na złotówki, należy skorzystać z kursu euro ogłoszonego w poniedziałek przez NBP.

Czy każdą transakcję należy wprowadzać do systemu ręcznie czy istnieją jakieś rozwiązania wspomagające ten proces?

Istnieje kilka rozwiązań informatycznych, które pobierają historię z giełdy i wprowadzają ją do systemu, jednak to rozliczenie wcale nie jest trudne. Co ważne transakcje wymiany jednej kryptowaluty na drugą nie są obecne uwzględniane w rozliczeniach, tak więc ich nie wykazujemy. Liczą się wyłącznie transakcje między kryptowalutami a walutami fiducjarnymi.

Czy należy rozliczać PIT-38 samodzielnie czy lepiej skorzystać z pomocy specjalisty?

To indywidualna kwestia. Jeśli potrafimy samodzielnie przygotować rozliczenie, to jak najbardziej powinniśmy samodzielnie złożyć formularz. Natomiast, jeśli czujemy się w tym niekomfortowo, a ogólne zasady są dla nas niezrozumiałe, warto zwrócić się po pomoc specjalisty.

Zapraszam do samodzielnego obejrzenia całej rozmowy poniżej:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.