Piąty dzień spadku na S&P 500. S&P 500 traci 0,38%. 

J2T Trade

Wtorkową sesję indeks S&P 500 zamknął z wynikiem spadkowym wynoszącym 0,38%. Amerykański S&P 500 traci już piątą sesję z rzędu. Czy dziś na amerykańskim indeksie dojdzie odreagowania? 

Spadkowe S&P 500 

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks S&P 500 spadł o 0,31%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego zaledwie o ponad 10 punktów. Spoglądając na minione sesje, rynek traci już piąty dzień z rzędu. Co ciekawe serie spadkowe od początku roku dominują na Wall Street. Pięciodniową serię wzrostów natomiast odnotowano ostatni raz w 2021 roku. Dziś rozpoczyna się 3 sesja handlowa tego tygodnia, a w tym tygodniu amerykański indeks stracił już 4,24%.  

FedEx zyskuje 14% 

Wczoraj na indeksie dominowała spółka FedEx. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P500. Spółka tym samym zwiększyła swoją wycenę o 14,41%. Również spółka Oracle zakończyła sesję ze zmiennością powyżej 10%. Dokładniej Oracle zyskało wczoraj 10,41%. Spółki stratne osiągnęły znacznie niższą zmienność. Warto zauważyć jednak, że większość komponentów zaliczanych do indeksu S&P 500 zakończyło sesję tracąc. 

Zniesienie ceł 

Joe Biden skłania się ku zniesieniu niektórych ceł na chińskie towary. Administracja Bidena podała, że wykonana zostanie analiza na podstawie wykluczeń, które z towarów mają zostać wyłączone z ceł. Administracja Białego Domu podkreśla, że ważne jest, aby decyzja została podjęta jak najszybciej. Temat zniesienia ceł pojawił się po tym, jak ostatnio Pekin poinformował, że działają one niekorzystnie nie tylko dla obu krajów, ale także dla całego świata. 

FP Markets

Wezwanie z Ukrainy 

Na decyzję inwestorów wpływa nadal trwający konflikt na Ukrainie. Prezydent Ukrainy wezwał wczoraj o pomoc. Zeleński podał we wtorek, że siły Ukrainy słabną i potrzeba jest dostaw nowych sprzętów. Zdaniem Zeleńskiego nie ma wytłumaczenia dla krajów zachodnich na opóźnienia w dostarczaniu broni. 

Punkt widzenia – S&P poniżej 3 700

Podczas wczorajszej analizy indeksu S&P 500 opisałem ruch spadkowy. Zakładałem następujące: „Jeżeli po wspomnianym wyżej wyjściu ponad TFS, poziom TFS nie zostanie utrzymany, można przypuszczać scenariusz spadkowy. Wówczas re-test od dołu TFS stanowić może preludium do dalszego spadku z celem na 3 750”. Faktycznie rynek nie utrzymał się powyżej poziomu TFS i potraktował ten poziom jako opór. Szybko zaliczony został wyznaczony target. W konsekwencji rynek zszedł poniżej poziomu 3 700. 

Obecnie rynek oscyluje w tzw. pomiędzy strefie. Przewidziane na dzisiejszą sesję zostały dwa scenariusze. Poziomu nie ulegają zmianie. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Kluczowe założenie pozostaje. Poziom TSS nie może zostać wybity od dołu. Testowanie od góry poziomu TSS będzie świadczyło na korzyść wzrostowi. Z okolic poziomu TSS zatem, rynek może zebrać siłę popytową. Ruch wzrostowy może sięgnąć poziomu 3 850 lub wyższego. 

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 15.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek zbierze siłę przed sesją amerykańską. Siła wzrostów dotrze jednak jedynie do poziomu TFS. Ponownie ten zakres może okazać się oporem dla rynku. Celem będzie powrót poniżej 3 740. 

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 15.06.2022

Konkluzja 

Uwaga inwestorów będzie dziś skupiona na decyzji dotyczącej podwyżki stóp procentowych w USA. Zakładam zatem, że w godzinach wieczornych rynek pokaże wzmożoną zmienność. Przychylam się ku realizacji scenariusza wzrostowego na dzisiejszą sesję. Poniżej podaję poziomy na dziś. 

TSR : 3 925

TFR : 3 879

TDP : 3 832

TFS : 3 784

TSS : 3 737

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.