Gość dnia: Omówienie postępu traderów | Maks Bączkowski

121

„Trading Room Week” to nowa seria prowadzona przez założyciela Trading Roomu NVT – Maksymiliana Bączkowskiego. Publikowana jest co tydzień na kanale Comparic Rynki. W trakcie nagrania Maksymilian Bączkowski analizuje zawarte transakcje na rynkach finansowych w trakcie minionego tygodnia oraz udziela porad dotyczących handlu. Oto czego dowiedzieliśmy się tym razem:

Podsumowanie minionego tygodnia na rynkach – Maksymilian Bączkowski i Piotr Pasterny

Na rynkach w tym tygodniu naprawdę dużo się działo, ruchy były dość newralgiczne i trudne do przewidzenia. Jednak, jeśli chodzi o głównie indkesy giełdowe, takie jak amerykańskie S&P 500 oraz NASDAQ 100 czy nawet polski indeks WIG20, tendencja wzrostowa cały czas jest kontynuowana.

Co więcej, kurs miedzi także notuje kolejne wzrosty – przebiła poziom 4,54 USD i dalej wystrzeliła w górę. Hossa na rynku tego metalu potwierdza dalsze wzrosty na indeksach, ponieważ uważa się, że między tymi rynkami zachodzi korelacja. W obecnej sytuacji warto koncentrować się na wsparciu zlokalizowanym w okolicy 4,58 USD, z którego powinien się rozpocząć ruch z pierwszym docelowym targetem na 4,70 USD.

Indeks S&P 500 znajduje się coraz bliżej historycznych szczytów. Maksymilian Bączkowski uważa, że już niedługo kurs ustanowi nowe maksima. W przypadku NASDAQ 100 sytuacja wygląda trochę inaczej. Pomimo obowiązującego trendu wzrostowego, do historycznych szczytów wciąż daleka droga. Jednak dołek zlokalizowany w strefie 13 560 – 13 600 wciąż jest utrzymywany, więc ścieżka do dalszego ruchu w górę jest jak najbardziej otwarta.

Niemiecki indeks DAX 30 także cały czas znajduje się w sekwencyjnym wzroście. Zaliczony został poziom 15 600, a teraz indeks akumuluje się przed kolejnym poprawieniem szczytu. Jednak znajduje się pod ważnym oporem zlokalizowany na 15 540, więc lepiej uważać i poczekać na ewentualną korektę do okolic 15 430 – 15 460 niż wchodzić w pozycję długa w tak ryzykownym miejscu.

Piotr Pasterny jest w warszawskim Trading Roomie NVT od samego początku, czyli już od 4 miesięcy. Co zmieniło się w jego podejściu do tradingu w tym czasie? Między handlem samodzielnym a handlem w Trading Roomie jest diametralna różnica. To nie open space, gdzie każdy ma swoje biurko i siedzi przed komputerem. Wszyscy mogą na siebie liczyć. Bardzo istotne są poranne odprawy przed dniem na rynkach, odprawy przed startem sesji amerykańskiej, a także podsumowanie dnia o godzinie 17. Te trzy elementy, a zwłaszcza ostatni z nich nasuwają mocne refleksje, dzięki temu można zwrócić uwagę na kwestie, które przestały dla nas być widoczne, zyskujemy nowe, świeże spojrzenie.

Do sesji warto się zawsze przygotować, aby mieć świadomość co zamierza się handlować w danym dniu. Sygnały dzielą się na dwie grupy: wyczekane i wytworzone. Trading z wykorzystaniem tych drugich niesie za sobą większe ryzyko.

Kolejną bardzo użyteczną nowinką, którą wprowadził Trading Room w handlu Piotra Pasternego jest spojrzenie na rynek co godzinę i robienie notatek. Dzięki temu wiadomo co się dzieje na rynku, w jakim jest on miejscu, co było oraz co może się zdarzyć. Szerszy kontekst bywa więc kluczowy.

Piotr Pasterny zaskoczony jest także progresem, którego dokonał w ostatnie 4 miesiące. Teoretycznie zmianom w jego systemie handlu uległy tylko drobne elementy, lecz złożyły się one na pewną całość o niesamowitym znaczeniu, co się bezpośrednio przekłada na wyniki.

Oczywiście Trading Room nie jest rozwiązaniem, które posiada same plusy. Trzeba mieć w nim wysoką odporność na to, co mówią inni. Jedna osoba może rozgrywać shorta, a druga longa na tym samym instrumencie, lecz jeśli mają różne setupy i wejdą w innym miejscu, to obie transakcje mogą okazać się wygrane. Zdarzyło się także zjawisko overtradingu, przez co wiele osób poniosło straty w dany dzień.

Nagranie “Trading Room Week #12” dostępne jest pod tym adresem:

Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.