Obawy o recesję są siłą napędową. Nasdaq 100 spadł 2,86%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Główne giełdy na Wall Street zamknęły się niżej w czwartek. Obawy o recesję nadal ciążą na inwestorach. Ponadto obawy są siłą napędową negatywnych nastrojów. Indeks giełdowy Nasdaq 100 zakończył czwartkową sesję, 29 września ze stratą. Notowania Nasdaq’a 100 spadły o 2,86%. Rynki żegnają się dziś z wrześniem.

Kontynuacja negatywnego trendu

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 po chwilowych lepszych momentach we wtorek (26.09) i środę (27.09) powrócił do negatywnego nastawienia. W ogólnym rozliczeniu czwartkowa sesja handlowa zakończyła się spadkiem notowań rzędu 2,86%. Tym samym indeks kontynuował negatywny trend tego miesiąca.

Pogrom strony wzrostowej

Przechodzimy już do omówienia czwartkowej sytuacji składowych Nasdaq’a 100. W oczy od razu rzuca się mnogość świecących się na czerwono notowań komponentów. Śmiało można powiedzieć, że wczoraj nastąpił pogrom strony wzrostowej. Zaledwie trzy spółki tworzące indeks Nasdaq 100 zyskały. Ponadto osiągnięte przez te przedsiębiorstwa wzrosty były znikome. Po stronie spadkowych składowych największą zmianę ceny wykazała Tesla. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 6,81%.

Kontynuacja zacieśniania nawet w recesji

W czwartek, 29 września na jednej z konferencji wypowiadała się Prezes Fed w Cleveland, Loretta Mester. Bankier powiedziała, że widzi inflację przede wszystkim jako „bardziej trwałą” niż wynika to z mediany prognoz banku. Decydent zauważyła również, że Fed powinien skupić się na upewnianiu się, czy „robi wystarczająco dużo”, a nie martwić się, czy robi za dużo.

FP Markets

Jednak inwestorzy zdali się czekać na konkretną informację. Taka też od Loretty Mester padła. Urzędniczka Rezerwy Federalnej stwierdziła, że polityka zacieśniania będzie kontynuowana w przypadku, gdy gospodarka kraju wejdzie w recesję. 

Punkt widzenia – średnia oporem dla rynku

Indeks Nasdaq 100 na chwilę przed rozpoczęciem czwartkowej sesji handlowej zszedł poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek podjął się wówczas re-testu od dołu jej obszaru. Zakres średniej okazał się oporem dla rynku. Od razu po dzwonku otwierającym sesję w USA rynek rozpoczął przecenę. Zależność spadkowa utrzymywała się do godzin wieczornych. Najniżej Nasdaq 100 zszedł w okolice 11 030. Tuż przed zamknięciem rynków w Stanach Zjednoczonych nastąpiło podbicie. Aktualnie indeks giełdowy Nasdaq 100 oscyluje znów powyżej 11 250.

Scenariusz główny – spadkowy

Również dziś podczas ostatniej sesji handlowej września, rynek potraktować może zakres średniej, jako opór. Tym razem jednak cena nadbić ma szansę średnią, aby szybkim ruchem powrócić poniżej poziomu 11 250. Każdorazowy re-test tego poziomu od dołu świadczyć będzie na korzyść ruchowi spadkowemu. Potencjalnym celem będzie dziś 11 000.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 30.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Warto jednak wziąć pod uwagę następującą możliwość. Gdyby cena ustabilizowała się w obszarze poziomu 11 250, średnia pomóc może we wzroście notowań. Wówczas rejon poziomu TFS, czyli właśnie 11 250 służyć będzie, jako baza dla rynkowego popytu. Napędzony przełamaniem średniej Nasdaq 100 powrócić może do 11 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 30.09.2022

Konkluzja

Kończy się już handel na rynkach we wrześniu. Inwestorzy rozegrają dziś ostatnią sesję tego miesiąca. Niewykluczone zatem, że rynkowi uczestnicy zdecydują się na wyśrubowanie wyniku spadkowego tego miesiąca. Poniżej prezentują się poziomy na dzień 30.09.2022

TTR : 12 160

TSR : 11 933

TFR : 11 710

TDP : 11 478

TFS : 11 250

TSS : 11 027

TTS : 10 810

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.