Nasdaq 100 znów cierpiał. Obawy o ścieżkę podwyżek widoczne.

Kryzys finansowy, spadek
J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny po raz kolejny odnotował dość wyraźną stratę. W czwartek, 9 marca Nasdaq 100 znów cierpiał i wypadł jak dotąd najgorzej w tym miesiącu. Negatywne nastroje przeważyły, gdyż inwestorzy dalej reagowali na doniesienia z Fed. Tym samym, na rynku widać było obawy o ścieżkę podwyżek stóp procentowych. Zmagania na rynkach akcji w tym tygodniu dobiegają końca. Jak zaprezentuje się technologiczny indeks w piątek, 10 marca?

Nasdaq 100 zanurkował w czwartek

O ile w środę, 8 marca indeks technologiczny z USA wyszarpał wynik pozytywny, tak wczoraj obyło się bez złudzeń. Obawy inwestorów przeważyły podczas czwartkowej sesji i indeks Nasdaq 100 zanurkował. Notowania tego amerykańskiego indeksu spadły wczoraj ogólnie o 1,80%. Tym samym Nasdaq 100 znów cierpiał w trwającym tygodniu. Należy dodać, że była to najgorsza jak dotąd sesja w marcu.

Akcje spółek pogrążyły się w stratach

Wyceny przedsiębiorstw tworzących indeks technologiczny cierpiały podczas wczorajszej sesji. Akcje prawie wszystkich składowych Nasdaq’a 100 pogrążyły się w stratach. Na ich czele stanęło JD.com (NASDAQ:JD), którego notowania poleciały o 11,28%. Przed spadkami uchroniły się zaledwie cztery spółki. Wśród nich wyróżnił się Intel (NASDAQ:INTC), który zyskał 1,77%.

Fed nie dąży do wywołania recesji – tłumaczył Powell

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell w środę (08.03) zeznawał przed Senatem. Podczas przesłuchań prezes Fed przekonywał, że podejście decydentów do obecnej sytuacji gospodarczej nie ma na celu wywołania recesji. Powell, pytany o ścieżkę stóp procentowych, powiedział, że niemożliwym jest przewidzenie momentu wstrzymania podwyżek. Szef banku centralnego dodał, że Fed stosuje strategię mająca na celu obniżenie inflacji do poziomu 2%. „Wysoka inflacja bardzo źle wpływa na szczególnie pracujące rodziny w całym kraju” – podsumował.

FP Markets

Punkt widzenia – Nasdaq 100 walczy o utrzymanie 12 000

Amerykański indeks technologiczny do wczorajszego spadku zabrał się po wcześniejszym podbiciu. Podczas czwartkowego pre-marketu notowania wzrosły, pokonały zakres średniej SMA 55 i poziom TFR. Po otwarciu giełd indeks szedł dalej wyżej i sięgnął rejonów 12 350. Tam wyhamowane zostały wzrosty i stery przejęła podaż. Notowania zbierały się do głębszego ruchu i gwałtownie cofnęły po godzinie 19 (czas w Polsce). Zejście miało miejsce ze strefy średnia-poziom TFR. Do końca sesji indeks powrócił w rejony 12 000.

Na wykres Nasdaq’a 100 patrzymy w piątek o godzinie 13. Do pierwszego dzwonka zostały jeszcze ponad dwie godziny, ale do dzisiejszej sesji lepiej przygotować się już szybciej. Obecnie notowania oscylują tuż powyżej poziomu TDP (12 003). Jak wygląda projekcja na dziś?

Indeks ma szansę najpierw podbić. Takie podbicie sięgnęłoby średniej i wówczas po publikacji danych (więcej tutaj) rynek zebrałby się do spadku. Zejście sięgnęłoby rejonów 11 900. Następnie po otwarciu giełd rynek postawiłby na odrobienie pre-marketowych strat. Ustabilizowałby cenę powyżej TDP i każdorazowy jego re-test od góry przemawiałby za wzrostami. Celem byłby powrót powyżej 12 200.

Indeks Nasdaq 100 H1 10.03.2023

Negacją scenariusza będzie wyraźne zejście poniżej 11 900 i wyłamanie dołka z sesji (02.03).

Konkluzja

Dziś inwestorów interesują dane z rynku pracy. One będą determinować nastroje. Jeżeli odczyty przekroczą jedynie oczekiwania to inwestorzy powalczą o kierunek. Wyższy odczyt od oczekiwań i od danych z poprzedniego miesiąca uderzy w rynek akcyjny.

TTR : 12 685

TSR : 12 458

TFR : 12 235

TDP : 12 003

TFS : 11 777

TSS : 11 553

TTS : 11 336

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.