Nasdaq 100 spada 1000 punktów! Indeks Nasdaq 100 traci również w piątek.

Flaga USA
J2T Trade

Na koniec piątkowej sesji indeks Nasdaq 100 stracił 0,34%. Była to trzecia z rzędu sesja spadkowa w ubiegłym tygodniu. Co pokaże analiza indeksu Nasdaq 100 na pierwszą sesję w nowym tygodniu handlowym?

Najgorszy tydzień dla Nasdaq’a w maju

Ostatnią sesję handlową ubiegłego tygodnia indeks Nasdaq 100 zakończył z wynikiem spadkowym rzędu 0,34%. Przekłada się to na spadek w wysokości jedynie 40 punktów. Tempa spadkom nadała spółka Ross Stores. Obniżyła ona kurs swoich notowań o ponad 22%. Była to jedyna ze spółek wchodząca w skład indeksu Nasdaq 100, która zmieniła swoją cenę w piątek o ponad 10%. Większość spółek zakończyło jednak sesję „na zielono”. Piątkowa sesja była trzecią z rzędu, a czwartą w całym tygodniu zakończoną „na minusie”.

Warto zauważyć, że ubiegły tydzień był już siódmym z rzędu zakończonym wynikiem spadkowym. Indeks Nasdaq 100 zamknął tydzień, obniżając notowania o 4,45%. Poprzednio stratę ponad 4% w ujęciu tygodniowym indeks Nasdaq 100 odnotował w styczniu.

Ponad 1000 punktowy spadek ceny

Biorąc pod uwagę jednak cały miesiąc, indeks stracił już prawie 8%. W ujęciu punktowej zmiany ceny jest to spadek wynoszący ponad 1000 punktów. Co ciekawe, gdyby jednak spojrzeć na różnice między majowym maksimum a minimum można dostrzec, że amerykański indeks technologiczny pokonał odległość wynoszącą 2000 punktów.

FP Markets

Majowe obroty

Na jednym z głównych indeksów giełdowych w Stanach Zjednoczonych inwestorzy ponownie mogli zaobserwować wzmożony obrót. Pierwsze sesje minionego tygodnia odnotowały niższy obrót względem poprzednich majowych sesji. Warto jednak zaznaczyć, że w ubiegłym tygodniu z sesji na sesję wielkość obrotu rosła.

Punkt widzenia – zejście poniżej 11 500

Amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył sesję z niewielką stratą. Warto wspomnieć jednak, że pomimo tak niewielkiej, finalnej zmiany ceny indeks wykonał w trakcie sesji dwukrotnie blisko 600 punktowy ruch. Indeks Nasdaq 100 zszedł poniżej poziomu 11 500, tworząc tym samym nowe minimum roczne. Na tym zakresie rynek zebrał jednak siłę popytową, która wyciągnęła ruch powyżej 12 000.

Na piątkową sesję (20.05) w analizie indeksu Nasdaq 100 przypuszczane były dwa scenariusze. Jednak warto zwrócić na założenie jakie przyświecało piątkowej analizie. Chodzi bowiem o myśl: „Gdyby rynek utrzymywał cenę w tej właśnie strefie (11 800-11 850)”. Było to kluczowe założenie na poprzednią sesję handlową. Mowa była o tym, że nieutrzymanie tej strefy będzie skutkowało realizacją scenariusza pobocznego – spadkowego.

Rynek faktycznie nie utrzymał zakresu wskazywanego poziomu, co więcej opisany możliwy ruch spadkowy: „Jednak zakres dolnego ograniczenia zostanie wyłamany i re-testowany od dołu” dokładnie tak został wykonany przez rynek. Target określałem w piątek następująco: „celem przypuszczalnie może być utworzenie nowego rocznego minimum”, który uznaję za zaliczony.

Na dzisiejszą sesję wyznaczane przeze mnie punkty nie ulegają zmianie. Ponadto pozostawiam wyznaczone dwie strefy na wykresie, ponieważ rynek powrócił do ich zakresu. Obecnie indeks Nasdaq 100 oscyluje na zakresie poziomu TFS. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Poniżej zakresu TFS znajduje się zakres średniej kroczącej SMA 55. Dzisiejszy ruch wzrostowy może wyglądać na dwa sposoby. Pierwsza możliwość zakłada, że rynek zejdzie do zakresu ceny średniej SMA 55, z którego okolic w godzinach sesji amerykańskiej wykona impuls wzrostowy. Wówczas po wyłamaniu lokalnych szczytów (oznaczone fioletową przerywaną linią) utworzonych w piątek podczas sesji europejskiej, może kontynuować zależność wzrostową, podchodząc do poziomu ceny TDP.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz główny – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 23.05.2022

Jednak należy pamiętać, że dziś jest pierwszy dzień nowego tygodnia handlowego i jak to zazwyczaj bywa, może być różnie. Dlatego druga możliwość wykonania ruchu wzrostowego polega na zejściu do okolic strefy (11 800-11 850). Podobnie jak w piątek, utrzymanie tego zakresu jest kluczowe, aby scenariusz wzrostowy mógł być realizowany. Z rejonów wyżej opisanej strefy (oznaczona na wykresie zielonym prostokątem) w przypadku uznania założeń, przypuszcza się ruch wzrostowy. Targetem będzie poziom TDP, czyli 12 197.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz główny – możliwość druga indeks Nasdaq 100 23.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Również ruch spadkowy można opisać dwojako. Nierespektowanie głównego założenia na dzisiejszą sesję będzie wiązało się z chęcią powrotu do okolic piątkowych minimum. Jednak ruch spadkowy może wyglądać również w następujący sposób.

Gdyby rynek podjął się realizowania scenariusza wzrostowego w postaci pierwszej możliwości, wówczas można będzie obserwować jak budowany będzie ruch wzrostowy. Gdyby nie doszło do wyłamywania szczytów (oznaczone fioletową przerywaną linią) wspomnianych w pierwszej możliwości wzrostowej, może zostać wykonany schemat tzw. podwójnego szczytu. Z okolic ceny 12 100 może dojść do przeceny sięgający  poziomu 11 900. Tą drugą możliwość spadkową narysowałem na wykresie.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz poboczny indeks Nasdaq 100 23.05.2022

Konkluzja

Kluczowe założenia na dzisiejszą sesję zostały podane. Warto będzie obserwować jak rynek zachowa się na tych poziomach. Dziś zakładam, że zostanie zrealizowany scenariusz główny, w postaci możliwości drugiej. Poniżej podaję wyznaczane poziomy na dzisiejszą sesję.

TTR : 12 879

TSR : 12 652

TFR : 12 429

TDP : 12 197

TFS : 11 967

TSS : 11 747

TTS : 11 530

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.