Indeks S&P 500 bez zmiany w piątek. Najdłuższa passa spadkowa.

J2T Trade

Piątkową sesję indeks S&P 500 zakończył praktycznie nie zmieniając swoich notowań. Indeks S&P 500 zmienił swoją cenę o mniej niż 0,01%. Tym samym w dalszym ciągu na indeksie trwa tendencja spadkowa. Czy w poniedziałek indeks w końcu wykona odreagowanie?

Najdłuższa passa

Podczas piątkowej sesji indeks S&P 500 wykonał dość spory ruch. Jednak finalnie indeks nie zmienił swoich notowań. Na indeksie największą zmiennością wykazała się podobnie jak na Nasdaq ’u, spółka Ross Stores. Wchodzi ona również w skład indeksu S&P 500. Spółka straciła ponad 22% w piątek. Przewodziła ona ruchowi spadkowemu podczas sesji. W późniejszych godzinach indeks odrabiał i większa część spółek zakończyła sesję z wynikiem wzrostowym.

Indeks S&P 500 w ujęciu tygodniowym stracił ponad 3%. Miniony tydzień handlowy był również dla S&P 500 siódmym z rzędu zakończonym wynikiem spadkowym. Jest to najdłuższa passa spadkowa od ostatnich kilku lat.

Wzrost obrotów

Piątkowa sesja odznaczyła się szczególnie wysokim obrotem. Obroty na indeksie powróciły w piątek do majowych ekstremum. Na początku zeszłego tygodnia na indeksie widocznym było chwilowe obniżenie wielkości obrotów.

FP Markets

Głosy z Rezerwy Federalnej

Podczas piątkowej sesji wywiadów udzielali członkowie Rezerwy Federalnej. Prezes FED z Minneapolis, Neel Kashkari odwołał się do słów Jerome Powell’a z początku ubiegłego tygodnia (przemówienie przybliżone w artykule). Neel Kashakri nawiązał do sformułowania „miękkie lądowanie” dodając przy tym, że Rezerwa Federalna podejmie działania, aby obniżyć inflację.

Wypowiadała się również Prezes FED z Kansas City, Esther George. Członkini Rezerwy Federalnej wyraziła swoją aprobatę wobec podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych na czerwcowym posiedzeniu FED.

Szczególnie ważne było w piątek wystąpienie James’a Bullard’a, prezesa Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis. Bullard wskazał, że obecnie szacuje się wzrost gospodarki USA do 3%, co oznaczałoby brak większych szans na recesję w najbliższym czasie.

Punkt widzenia – rynek jest niedowartościowany?

W piątkowej analizie indeksu S&P 500 zostało podane główne założenie, które dotyczyło dwóch scenariuszy. Treść założenia brzmiała: „Kluczowym dla rynku na dzisiejszą sesję jest utrzymanie poziomu TFS-3 911”. Rynek zanegował ten poziom schodząc do zakresów majowych dołków. W konsekwencji tworząc jednak nowe minimum roczne. Amerykański indeks najniżej dotarł do okolic poziomu ceny 3 810. Po utworzeniu nowego minimum zebrana została siła popytowa, która wyciągnęła ruch powyżej ceny 3 900.

Obecnie indeks S&P 500 znajduje się powyżej zakresu TFS. Wyznaczane codziennie poziomy, dziś nie ulegają zmianie, ponieważ sytuacja na rynku prawie się nie zmieniła. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Oprócz wyznaczanych codziennie poziomów, na wykresie oznaczyłem również poziom potencjalnego miejsca rozpoczęcia ruchu wzrostowego. Jest to poziom ceny 3 895 zaznaczony fioletową przerywaną linią. Dla dzisiejszego scenariusza wzrostowego to ten poziom stanowi kluczowe założenie.

Aby można było mówić o ruchu wzrostowym rynek musi utrzymać ten zakres. Nadbicie tego poziomu jest możliwe, jednak nie może on zostać wybity. Oczywiście rynek może wykonać ruch wzrostowy już z poziomu TFS, jednak najważniejszym jest brak wybicia poziomu 3 895. W przypadku realizacji targetem dla rynku będzie 3 940.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 23.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek może jednak pokonać mocno najpierw poziom TFS. W późniejszym ruchu może dojść do wyłamania poziomu 3 895 (główne założenie). Gdyby tak się stało, po re-teście zakresu 3 895 od dołu, może dojść do zejścia do rejonów 3 850.

Wykres S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 23.05.2022

Konkluzja

Podane zostało główne założenie na dzisiejszą sesję. Niewybijanym jest poziom 3 895, jeżeli ma zostać wykonany ruch wzrostowy. Przypuszczam dziś realizację scenariusza głównego. Poniżej podaje poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 4 050

TFR : 4 005

TDP : 3 957

TFS : 3 911

TSS : 3 864

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.