Merge na Ethereum – jak zareagował rynek?

Merge Ethereum
J2T Trade

Zapowiadany od wielu miesięcy “The Merge” Ethereum już za nami. W konsekwencji druga najważniejsza kryptowaluta na świecie przeszła z algorytmu Proof-of-Work na energooszczędny Proof-of-Stake. Było to bez wątpienia jedno z największych przedsięwzięć w historii blockchain. Tym samym kończy się pewien etap w historii kryptowalut i zaczyna nowy rozdział.

Jak wydarzenie to wpłynęło na kurs najistotniejszego altcoina? Czy inwestorzy zareagowali euforią? Przekonamy się poniżej:

Ethereum powraca do spadków

Okazuje się, że “The Merge” nie wywołał zbyt dużego wrażenia na inwestorach. Po ogłoszeniu finalizacji przejścia na algorytm Proof-of-Stake, do czego doszło dziś w okolicach godziny 9:00, cena najpierw poszybowała 50 dolarów w górę, lecz w kolejnych godzinach, po nieudanym ataku na poziom 1650 USD, zaczęła gwałtownie spadać.

W efekcie, dziś po godzinie 17:00 niedźwiedzie zdołały nawet przetestować poziom 1462 dolarów. W ciągu następnych dwóch godzin byki jednak zdołały odreagować i w tej chwili cena oscyluje w granicach 1500 dolarów.

FP Markets

Wykres Ethereum

Nie zmienia to faktu, że osoby, które spodziewały się, że po udanym przeprowadzeniu “The Merge” na rynku pojawi się ekstremalna zmienność i dojdzie do wzrostów o dziesiątki procent, z pewnością odczuwają teraz spore rozczarowanie.

Co dalej?

Pytanie o to, jak przejście na algorytm Proof-of-Stake wpłynie długoterminowo na cenę Ethereum dziś pozostaje otwarte. Wielu ekspertów uważało, że “The Merge” wywoła szok podażowy i tym samym cena ETH wzrośnie, lecz już widzimy, że dziś absolutnie do tego nie doszło i nie mamy sygnałów, aby w tym tygodniu taki scenariusz miał się zrealizować.

Nie brakuje także głosów twierdzących, że przejście na mechanizm Proof-of-Stake nie jest na tyle silnym wydarzeniem, żeby w najbliższym czasie zmienić trend. Zwłaszcza, że potencjalnemu odbiciu i powrotowi do wzrostów absolutnie nie sprzyja obecna sytuacja makroekonomiczna i zaostrzanie polityki monetarnej przez Amerykańską Rezerwę Federalną w celu zduszenia wysokiej inflacji.

Na czym polega przejście Ethereum na Proof-of-Stake?

Proof-of-Work i Proof-of-Stake są mechanizmami stworzonymi z myślą o osiągnięciu konsensusu w sieci, w której są wykorzystywane.

Jak działa Proof-of-Work?

W przypadku Ethereum od samego początku stosowany był pierwszy z nich, który jak jego nazwa wskazuje, bazuje na pracy. Pracą w tym przypadku jest wydobywanie bloków przez górników, którzy stosują do tego najczęściej karty graficzne.

Proof-of-Work wymusza stosowanie ogromnej mocy obliczeniowej, która pobiera gigantyczną ilość energii. System jest bezpieczny i sprawdza się w zdecentralizowanych sieciach, ale równocześnie jego ogromną wadą jest właśnie energochłonność, która jest po prostu bardzo szkodliwa dla środowiska.

Jak działa Proof-of-Stake?

Proof of stake, czyli dowód stawki, działa w inny sposób. Do walidowania sieci niezbędne jest w tym przypadku zastawienie swoich kryptowalut, nazywane także stakingiem. W przypadku Ethereum walidatorem zostają tylko te osoby, które zastawią co najmniej 32 ETH. Proof of Stake

W przeciwieństwie do Proof-of-work nie jest tutaj wymagane używanie ogromnych ilości mocy obliczeniowej i tym samym również energii, gdyż nie ma tutaj problemu z konkurowaniem o wydobycie bloku. Bloki są wytwarzane tylko wtedy, gdy jest to potrzebne, a do utworzenia kolejnego węzła używa się specjalnego algorytmu, który nie będzie wymagał wykorzystania mocy karty graficznej do stworzenia kolejnego bloku, tylko wylosuje go z puli walidatorów.

W konsekwencji, nowy system ma zużywać aż o 99,95% mniej energii elektrycznej. Mało tego, szacuje się, że dzięki “The Merge” cała globalna konsumpcja energii spadnie o 0,2%. Warto również dodać, że Proof-of-stake jest bardziej zdecentralizowane, gdyż rozwojem sieci blockchain tego typu nie rządzą wielkie kopalnie kryptowalut, posiadające większość mocy obliczeniowej.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.