10 sposobów na poprawę wyników w tradingu i inwestowaniu

Wykres słupkowy giełda
J2T Trade

Wykres słupkowy giełdaPraktycznie każdy inwestor jest gotowy zgodzić się, że istnieją problemy, które nie pozwalają im na zrealizowanie w pełni swojego potencjału i osiągania wyników na jakie ich stać. W tradingu wciąż występują przeszkody, które utrudniają rozwój i niełatwo jest je przezwyciężyć. Na pewno nie pomaga nam również rutyna i wypracowane nawyki. Jednak nie warto się zatrzymywać, a tym bardziej nie wolno rezygnować, poniżej zostaną przedstawione proste sposoby, które znacząco mogą wpłynąć na nasze wyniki w handlu. Sprawdź, jak uzyskać lepsze wyniki w tradingu.

Odpoczywaj od handlu

Każdy inwestor potrzebuje wolnego czasu. Oczywiście, bardzo trudnym zadaniem jest przyznanie się do własnych błędów oraz decyzja, by zrobić sobie przerwę. Jednak, jeśli masz kiepską pasję, jest to zdecydowanie najlepsze wyjście. Zwykle w takich sytuacjach jesteś zdenerwowany, tracisz kontrolę nad własnym tradingiem i nie decydujesz racjonalnie, tylko pod wpływem emocji, co doprowadza do strat. Błędy zdarzają się każdemu, lecz zawsze należy spojrzeć z dystansu i je eliminować.

Warto zwrócić uwagę na czas poświęcony na sen, zbyt krótki utrudnia koncentrację. Natomiast stałe przestrzeganie przynajmniej siedmiu godzin dziennie o precyzyjnie określonej porze, już przynosi pozytywne efekty. Podobnie wygląda kwestia zdrowego śniadania, na które wielu inwestorów nie ma czasu. Organizm po nim zwyczajnie lepiej funkcjonuje, sama kawa nie dostarczy wszystkich wartości odżywczych. Najważniejszym sposobem jest jednak znalezienie własnej pasji, która potrafi skutecznie oderwać od tradingu oraz czerpie się z jej realizowania dużą przyjemność. Dopiero wtedy w życiu występuje idealny balans.

Zmień instrumenty, nie zakotwiczaj się

Nawyki potrafią być destrukcyjne dla niemal każdej dziedziny życia. Nie inaczej jest w inwestowaniu. Gdy koncentrujemy się na pojedynczych aktywach i nie przynosi to oczekiwanych efektów, należy się wstrzymać z handlem nimi i poszukać innych. Rynki finansowe oferują obecnie niezwykle szerokie możliwości. Na interesujących nas akcjach spółki występuje bardzo mała zmienność, co uniemożliwia skuteczny trading. Zwróćmy uwagę na cały indeks.

FP Markets

Kurs towaru (na przykład ropy naftowej) zachowuje się nieprzewidywalnie i nie sprawdza się na nim analiza techniczna? Skoncentruj się na parach walutowych. Na rynku zawsze pojawiają się walory stanowiące okazję do wygenerowania zysków w stosunkowo krótkim czasie. Warto być wszechstronnym, gdy odczuwamy wypalenie danym instrumentem. Oczywiście znajomość specyfiki każdego istotnego rynku wymaga czasu i wysiłku, jednak na pewno przyniesie to pozytywne efekty w dłuższym okresie.

Rozważ mniejszy wolumen transakcyjny

Wielu inwestorów, pragnąc błyskawicznie osiągnąć duże zyski, ryzykuje zbyt wiele. W konsekwencji znikają z rynku równie szybko, jak się na nim pojawili. Zawsze należy dopasować rozmiar pozycji do posiadanego depozytu. A w sytuacji, gdy rynek charakteryzuje się zwiększoną zmiennością niż zazwyczaj, należy jeszcze bardziej zmniejszyć wolumen transakcyjny. W pierwszej kolejności trzeba mieć kontrolę nad stratami, a zainwestowanie mniejszej kwoty sprawia, że mamy pewien komfort psychiczny podczas trzymania otwartego zlecenia i na pewno tak silnie nie wpływa na nas wtedy stres. To podstawowa zasada zarządzania kapitałem, które szczegółowo przedstawione zostanie w dalszej części.

Stop loss czy jednak bez stop lossa?

Przeanalizuj swoje zamknięte pozycje. Stop loss może zarówno być zbawieniem w tradingu, jak i jego przekleństwem. Wszystko zależy od tego czy potrafimy go umiejętnie ustawić, a następnie nie przesuwamy, chyba, że na Break Even, gdy nasza transakcja znajduje się już na zysku w bezpiecznej odległości od niego.

Wielu niedoświadczonych traderów umieszcza zlecenia zabezpieczające zbyt blisko poziomu wejścia, najczęściej dlatego, że chcą handlować zbyt dużym kontraktem i w ten sposób próbują minimalizować straty. W konsekwencji większość ich pozycji zamyka się właśnie w ten sposób, a gdyby ustawiali stop loss prawidłowo, przeważnie mogliby realizować z nich zysk. To ogromny błąd, który momentalnie trzeba wyeliminować i poprawa własnych wyników od razu stanie się widoczna.

Uważaj na ważne publikacje danych

Handel podczas ważnych wydarzeń gospodarczych, takich jak Nonfarm Payrolls w kontekście par walutowych z dolarem amerykańskim, publikacje zapasów ropy w kontekście tego surowca czy wszelkiego rodzaju decyzje Amerykańskiej Rezerwy Federalnej dla większości rynków finansowych, jest skutecznym sposobem, lecz nie na zyski a spustoszenie salda konta inwestycyjnego. Obowiązkiem każdego inwestora jest więc zaglądanie do kalendarza wydarzeń ekonomicznych na początku każdej sesji i zanotowanie najważniejszych publikacji, by wiedzieć, kiedy należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli mimo wszystko decydujesz się na trading podczas takich wydarzeń, stosuj mniejszy wolumen transakcyjny i dobrze zabezpiecz swoją pozycję.

Drugim, dość kontrowersyjnym, aspektem gwałtownie i silnie wpływającym na rynki w ostatnich latach, są tweety Donalda Trumpa. Aktualnie więc każdy zaawansowany inwestor za konieczność uznaje posiadanie konta na Twitterze oraz śledzenie konta prezydenta Stanów Zjednoczonych, wraz z ustawieniem powiadomień dla nowych publikacji w jego wykonaniu. W takich sytuacjach trzeba reagować błyskawicznie.

Nie wchodź na siłę w transakcję

Brak decyzji to również decyzja i istotny element sukcesywnego tradingu. Należy mieć stuprocentowe potwierdzenie o słuszności swojej decyzji, by zawrzeć zlecenie. Takie przekonanie powinno wynikać z uprzedniej analizy. Działanie spontaniczne lub bez poczucia pewności zawsze doprowadzi do klęski w kwestii handlu. Wskazuje na to nawet podłoże psychologiczne, gdy mamy wątpliwości, co do transakcji, nie zdołamy zrealizować założonego zysku, tylko zamkniemy ją wcześniej lub ustawimy zbyt blisko stop loss, a już wiemy jaki to przynosi skutek.

Absolutnie najlepszym rozwiązaniem jest czekanie na moment, gdy rynek znajdzie się w sytuacji, której się spodziewaliśmy i wejście w pozycję jest zgodnie z naszą strategią. Można to porównać do gry w pokera – aby wygrywać trzeba czasem poczekać nawet kilkadziesiąt rozdań na dobre karty oferujące duże szanse wygranie partii. Cierpliwość jest niezbędnym elementem tej gry, tak samo jak tradingu.

Trzymaj się planu, a gdy jest kiepski zmień go

W tym przypadku nagłówek wszystko wyjaśnia. Obowiązkiem jest sumienne przestrzeganie własnej strategii. Jeśli jednak widzimy, że od dłuższego czasu działamy według planu, a wyniki są dalekie od zadowalających, należy błyskawicznie z niego zrezygnować. Oczywiście przyznanie się przed samym sobą do błędu nie jest łatwym zadaniem, lecz absolutnie niezbędnym, jeśli pragniemy osiągnąć sukces w tradingu. Nie ma tu miejsca na sentymenty.

Trzeba się rozwijać. Gdy plan się nie sprawdza, czas opracować nowy. Każdy inwestor musi również uczyć się na własnych błędach i wyciągać odpowiednie wnioski. Jeśli zastosujesz się do tej zasady, najtrudniejszy krok za Tobą i następna strategia prawdopodobnie będzie znacznie bardziej udana niż pierwsza, a wtedy koniecznie należy się jej trzymać.

Overtrading – uważaj

Czy overtrading brzmi dla Ciebie znajomo? Overtrading jest handlem nawet w momencie, gdy założona strategia nie daje ku temu sygnałów. Wynika to z uzależnienia od inwestowania, łatwo mu ulec, a znacznie trudniej wyeliminować. Co gorsza wielu traderów nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Są oni przekonani, że większa aktywność oznacza wyższe zyski, nie zauważają błędów w swoim myśleniu oraz niekonsekwencji w realizowaniu przyjętej strategii. Bardzo często potrzebują dawki adrenaliny, którą daje im tylko otwarcie pozycji. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest powrót do sposobu pierwszego, a dokładnie zrobienie sobie choćby krótkich wakacji od handlu. Następnie, pierwsze kilka tygodni po powrocie należy się dokładnie pilnować, by wzorowo przestrzegać swojej strategii.

Zacznij zarządzać kapitałem i ryzykiem, aby osiągnąć lepsze wyniki w tradingu

Zarządzanie kapitałem jest kluczowym elementem w każdej strategii tradingu. Jeśli nieumiejętnie dobierasz rozmiar pozycji w stosunku do własnego depozytu, jesteś na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat w osobistym portfelu inwestycyjnym. Literatura poruszająca kwestie kontroli ryzyka jasno zaleca, by dopuszczalna strata na pojedynczej transakcji nie przekraczała maksymalnie 3% wartości własnego rachunku u brokera. Warto również brać pod uwagę stosunek zysku do ryzyka w momencie zawarcia zlecenia. Zawsze musi być on korzystny, a ustawienie poziomów take profit i stop loss ma w racjonalny sposób wynikać z analizy sytuacji na rynku. Jeśli wygląda to inaczej, należy zrezygnować z otwarcia pozycji.

Sprawdź swojego brokera

Wielu inwestorów nie bierze tego pod uwagę, lecz na nasze wyniki również wpływ ma broker, u którego handlujemy. Koszty transakcyjne zabierają nam zyski, należy więc zwrócić uwagę, kto oferuje najniższe i od razu przeanalizować, ile zaoszczędzimy korzystając z jego usług. Drugą kwestią jest rzetelność, większość brokerów to market makerzy, co oznacza, że oni ustalają cenę po jakiej możemy zawrzeć transakcję. W takiej sytuacji mogą nią manipulować, na przykład aby aktywować zlecenia stop loss swoich klientów. Warto więc korzystać z usług sprawdzonych firm, a nie tych, co są nowością na rynku. Oto lista brokerów przez nas zweryfikowanych i polecanych, są na niej również zaprezentowane najistotniejsze dla każdego inwestora dane na ich temat.

Zacznij wdrażać powyższe, aby zoptymalizować swoje wyniki w inwestowaniu

W artykule zostało przedstawione dziesięć sprawdzonych i skutecznych sposobów na poprawę swoich osiągnięć w tradingu. Wszystkie są istotne, więc zastosowanie się do każdej z zasad przyniesie najlepsze efekty. Mogą wydawać się one oczywiste lub wprost banalne, jednak to właśnie one sprawiają, że inwestowanie przestaje się wydawać hazardem, tylko profesją wymagającą odpowiedniej kwalifikacji, którą można wypracować jedynie edukacją i ciężką pracą. Nie zmienia to faktu, iż pierwszym krokiem do sukcesu w tradingu są takie cechy jak dyscyplina i cierpliwość i tylko od Ciebie zależy czy będziesz je spełniać. Powodzenia!

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.