Kurs XAU/USD wzrósł o 0,50%. Cena złota wreszczie wystrzeli?

Złoto Analiza
J2T Trade

W ubiegłym tygodniu handlowym kurs XAUUSD wzrósł o 0,50%. Spot złota dotarł w okolice poziomu 1870 USD za uncję. Na temat przyszłości złota wypowiedzieli się analitycy. Większość  z nich przekonuje, że cena złota wystrzeli.

Niska zmiana ceny złota

W zakończonym już tygodniu handlowym (23.05-27.05) złoto zyskało 0,50%. Kurs notowań XAU/USD podwyższył się finalnie o 9 dolarów za uncję. W ujęciu tygodniowym jest to niska zmiana ceny na rynku złota. Poprzednio kurs XAU/USD wzrósł poniżej 1% na początku marca bieżącego roku. Warto zwrócić uwagę, że w maju spot złota stracił łącznie ponad 2%. Przed rynkiem dwie ostatnie sesje tego miesiąca, co czeka rynek w najbliższym tygodniu handlowym?

Złoto wystrzeli?

„In Gold We Trust”*

W tym tygodniu we wtorek pojawił się raport „In Gold We Trust”. Jest to raport publikowany przez firmę Incrementum AG. Jak określają to partnerzy zarządzający firmy, przedsiębiorstwo nazywane jest nierzadko butikiem inwestycyjnym. Incrementum, z siedzibą w Liechtensteinie, przedstawiło swoje spojrzenie na obecną sytuację rynkową.

W raporcie „In Gold We Trust” poruszony został temat stagflacji. Analitycy firmy otwarcie używają sformułowania Stagflacja 2.0 w kontekście nadchodzącego „Wielkiego Krachu”. Wczytując się głębiej w treść raportu możliwe, jest dokładne zrozumienie pojęcia Stagflacji 2.0. Powyższy termin jest wypracowaną przez analityków firmy własną definicją stagflacji: „definiujemy gospodarkę jako pogrążoną w stagnacji, jeśli realny wzrost gospodarczy jest niższy niż 1% rok do roku. Inflację uważamy za podwyższoną, jeśli przekracza 3% rok do roku”. Jeżeli oba warunki muszą być spełnione przez co najmniej dwa z rzędu kwartały. Analitycy Incrementum wprost podają, że kwestią czasu jest już nadejście recesji, której konsekwencją będzie Wielki Krach.

FP Markets

Opisany wyżej obrót spraw spowoduje, zdaniem analityków Incrementum, że złoto będzie tym aktywem, które sporo zyska w nadchodzącym kryzysie. W bezpośredniej prognozie dla złota podano, że jedna uncja złota kosztować będzie prawie 2200 USD.

Celem nawet 2250 USD?

Prognozy dotyczące złota dochodzą również z Azji. Największy japoński bank – MUFG, również podał swoje prognozy na cenę złota. Zdaniem analityków MUFG obecna korekta na rynku złota sprzyja inwestorom, do podejmowania decyzji o zakupie. Analitycy banku przede wszystkim skupiają się na istotnym wpływie dolara na rynek złota. Zasada ujemnej korelacji tych dwóch aktywów ich zdaniem w dalszym ciągu ma miejsce. W zeszłym tygodniu faktycznie cena złota zyskiwała przy jednoczesnym osłabianiu się dolara amerykańskiego. Analitycy z MUFG określają dolara jako walutę przewartościowaną, której spadek determinować będzie wzrost na rynku złota. Docelowo kurs XAU/USD ma wynieść 2250 USD za uncję w 2022 roku!

Świat spogląda na FED

Wydawać się zatem może, że teraz kluczowe będzie oczekiwanie na stanowisko Rezerwy Federalnej. Po ostatnim posiedzeniu FOMC (w minionym tygodniu) powiedziano, że zdecydowana większość decydentów opowiada się za kolejną podwyżką stóp procentowych. Jednocześnie mowa jest o tym, aby nie dopuścić do recesji w USA. Jednak czy te dwa podejścia nie stoją do siebie w sprzeczności?

Nadrzędnym celem Rezerwy Federalnej jest sprowadzenie inflacji ponownie do 2%. Pomocom w osiągnięciu tego poziomu jest ucieczka do podwyższenia stóp procentowych. Jednak jest to tzw. mieczy obosieczny. Przyjęta przez FED polityka jastrzębia może doprowadzić w konsekwencji do pogłębienia recesji. Ma to swoje częściowe uzasadnienie również  w statystykach, jedynie 3 z 20 cyklów podwyżek przyniosło zamierzony efekt. Jednak Rezerwa Federalna może zostać zmuszona do pełnej rezygnacji z zaostrzonej polityki monetarnej. Przypuszczalnie stanie się to wówczas, gdy główne rynki finansowe nie sprostają wyzwaniu.

Decyzja Rezerwy Federalnej „odbije się echem” na całym świecie. Również wpłynie na rynek złota, w konsekwencji determinując ruch wzrostowy. Pojawia się jednak pytanie, jak wielka będzie skala strat w przypadku niepowodzenia polityki FED. Niewątpliwe najbliższy czas będzie szczególnie trudnym wyzwaniem.

Punkt widzenia – złoto czeka na pretekst?

Złoto po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie zbliżyło się do swoich historycznych maksimów. Jednak po tym jak rynek osiągnął poziom ceny 2070 USD za uncję, rozpoczął przecenę. Od marcowych szczytów rynek dzieli ponad 200 USD. Rynek złota obecnie oscyluje na poziomie ceny 1853 USD za uncję.

Analizę rynku złota rozpocznę od przedstawienia sytuacji na wykresie z interwału czasowego H1. Następnie omówiony zostanie kontekst z nieco wyższego interwału – H4. Pozwoli to na rozpisanie założeń zarówno na pierwsze sesje nowego tygodnia, ale także na cały rozpoczynający się tydzień handlowy.

Plan na pierwsze sesje

Spoglądając na wykres XAU/USD z perspektywy interwału czasowego H1 można zauważyć, że rynek złota od kilku sesji porusza się w dość zawężonym zasięgu. Złoto porusza się w bliskich okolicach średniej kroczącej SMA 88.

Na wykresie H1 oznaczyłem dwie strefy, którym będę się przyglądać w rozpoczynającym się tygodniu handlowym. Pierwsza z nich, to strefa wsparcia, która została oznaczona kolorem jasnozielonym. Jest to zakres ceny 1841-1844 USD. Druga strefa stanowić będzie w myśl podejścia, opór dla rynku. Została oznaczona kolorem oliwkowym, a przedział cenowy to 1890-1893 USD. Przewidziane zostały trzy scenariusze na pierwsze sesje nowego tygodnia handlowego (w ujęciu H1).

I scenariusz wzrostowy H1

Rynek złota może jednak najpierw zejść ponownie do zakresu strefy wsparcia. Strefa ta może być nadbijana, ale nie może dojść do jej re-testu od dołu. Gdyby poziom 1841 USD został wyłamany, wówczas schemat nie będzie zasadny. Zakładam jednak, że strefa wsparcia zostanie utrzymana, a w konsekwencji na jej zakresie rynek zbierze siłę popytową i wykona ruch do zakresu ceny 1865 USD za uncję.

Wykres XAG/USD wzrost 30.05.2022
Scenariusz pierwszy wzrostowy XAU/USD ujęcie H1

II scenariusz wzrostowy H1

W tym przypadku przypuszczam, że rynek złota wykona ruch wzrostowy, wykonując od razu re-test średniej kroczącej SMA 88. Następnie rynek z zakresu średniej kroczącej może wygenerować impuls wzrostowy. Celem na najbliższe sesje, w przypadku realizacji scenariusza będzie poziom 1870 USD za uncję. W tym scenariuszu kluczowe jest, aby zakres średniej kroczącej SMA 88 nie został wybity.

Scenariusz drugi wzrostowy XAU/USD ujęcie H1

III scenariusz spadkowy H1

Wybicie strefy wsparcia zostało pokazane na wykresie poniżej. W przypadku, gdy kluczowe założenie dla scenariusza wzrostowego zostanie zanegowane, wówczas rynek ruchem impuls-korekta-impuls może powrócić w okolice ceny 1820 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy XAU/USD ujęcie H1

Spojrzenie tygodniowe

Patrząc nieco szerzej, mianowicie z perspektywy wykresu czterogodzinowego, można określić następujące rzeczy. Przede wszystkim rynek wybronił bardzo ważny zakres wsparcia (oznaczony na wykresie kolorem ciemnozielonym). Obecnie złoto znajduje się na istotnym zakresie wyznaczonym z interwału H4. Jest to zakres ceny 1851-1856 USD za uncję. Z tego zakresu rynek zebrał w maju dwukrotnie siłę, przebijając cenę 1900 USD. Z szerszej perspektywy również wyznaczyć można trzy scenariusze.

I scenariusz wzrostowy H4

Inaczej niż w przypadku interwału H1 wypada zakres średniej kroczącej SMA 88. Rynek złota może chcieć raz jeszcze podjąć się próby przetestowania go od góry. Wówczas z zakresu średniej może zostać zainicjowany ruch, który przebije poziom 1856 USD (górne ograniczenie istotnego zakresu z H4-kolor jasnozielony). Następnie rynek kontynuowałby zależność wzrostową sięgając poziomu nawet 1890-1910 USD. Nieprzekraczalnym poziomem dla tego scenariusza jest cena 1830 USD.

Wykres XAG/USD wzrost
Scenariusz pierwszy wzrostowy XAU/USD ujęcie H4

II scenariusz wzrostowy H4

Rynek złota może jednak wykonać od razu ruch wzrostowy. W godzinach sesji azjatyckiej kurs XAU/USD może przebić poziom 1856 USD. Po jego wybiciu kontynuowany może być ruch wzrostowy, który sięgać będzie mógł poziomu 1910 USD. Dla tego scenariusza kluczowym założeniem jest utrzymanie poziomu 1851 USD, co oznacza, że nie może on zostać wybity

Wykres XAG/USD wzrost
Scenariusz drugi wzrostowy XAU/USD ujęcie H4

III scenariusz spadkowy H4

Gdyby założenie główne z powyższego scenariusza nie zostało spełnione wówczas na rynku może dojść do przeceny. Przekroczenie poziomu 1830 USD jedynie spotęguje spadek, który odbyć się może do zakresu ceny 1810 USD.

Wykres XAGUSD spadek
Scenariusz spadkowy XAU/USD ujęcie H4

Konkluzja

Powyżej zostały przedstawione scenariusze, z tym jaki ruch zdaje się wykonać rynek zarówno w pierwszych dniach nowego tygodnia, jak i w całym tygodniu. Przypuszczam, że XAU/USD podejmie się realizacji „I scenariusza wzrostowego” z interwału H1 w ciągu dwóch pierwszych sesji. Jednak cały tydzień może wyglądać tak jak zostało to przedstawione w „I scenariusz wzrostowy” z interwału H4. Obserwować będę niemniej jednak wszystkie rozpisane wyżej poziomy, szczególnie te dotyczące kluczowych założeń.

* Źródło: Strona internetowa „In Gold We Trust” report  

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.