Koparki kryptowalutowe – historia i rodzaje urządzeń

koparki kryptowalut
J2T Trade

koparki kryptowalutPomimo, że obecny kurs Bitcoina jest daleki od rekordowego, notowanego w 2017 roku, temat kryptowalut wciąż zwiększa swoją popularność i występuje w coraz szerszej popularności. Większość inwestorów uważa go już nawet za pełnoprawną gałąź rynków finansowych. Eksperci co prawda nie są zgodni co do nastrojów dotyczących przyszłości tej branży, nie zmienia to jednak faktu, iż wciąż można dzięki nim generować zyski. Nie tylko w formie handlu nimi na giełdzie, lecz również za pomocą wykopywania ich. Wciąż dla wielu osób najbardziej tajemniczym i trudnym do zrozumienia elementem tego rynku jest właśnie ta czynność, a zwłaszcza urządzenia służące do jej praktykowania, zwane koparkami. Prawda jest taka, że to właśnie maszyny pełnią wiodącą rolę w sieci blockchain. Zacznijmy więc od wyjaśnienia czym są koparki kryptowalut i poznania ich historii i rodzajów.

Czym jest koparka kryptowalut?

Koparka kryptowalut to tak naprawdę rodzaj maszyny posiadającej moc obliczeniową, w tym aspekcie można ją porównać do standardowych domowych komputerów. Jednak, zamiast wykorzystywać tę moc np. do generowania grafiki 3D w grach wideo i zaawansowanych programach, te urządzenia służą do rozwiązywania skomplikowanych zagadek matematycznych (hashów), które są wymagane do potwierdzenia transakcji w sieci.

Konkretnie polega to na zatwierdzaniu nowych bloków i dołączaniu ich do już istniejącego łańcucha blockchain. Jest on miejscem, w którym zapisywane są wszystkie nowe transakcje, lecz także obszarem, w którym, następuje emisja nowych kryptowalut. Górnicy ogłaszają w danej sieci odnalezione przez siebie rozwiązanie, natomiast pozostali uczestnicy procesu sprawdzają jego poprawność. Jeśli jest ono prawidłowe, zatwierdza się je, blok zostaje wykopanym a osoba za to odpowiedzialna otrzymuje nagrodę w postaci monet.

Za całym procesem stoją obliczenia rozproszone, czyli takie, które jednocześnie wykorzystują moc kilku urządzeń niekoniecznie znajdujących się w bliskiej odległości od siebie. Wydajność koparek mierzy się w hashach na sekundę. Zbudowane są zaś w oparciu o zestaw kart graficznych lub są specjalnymi urządzeniami, które mają wykonywać obliczenia w oparciu o konkretny algorytm (tzw. układy ASIC).

FP Markets

Historia koparek kryptowalut

Na początku 2009 roku, wraz z powstaniem sieci Bitcoin, uruchomiono pierwszą koparkę. Przez pierwsze kilka miesięcy Satoshi Nakamoto był praktycznie jedynym górnikiem zajmującym się wykopywaniem kryptowaluty.

Sytuacja zmieniła się w lutym 2010, gdy do tej sieci blockchain dołączyło wielu użytkowników. Co ciekawe, do lipca wydobycie odbywało się tylko i wyłącznie przy pomocy procesorów. Wykorzystywano popularne wśród posiadaczy standardowych komputerów jednostki produkowane przez Intel lub ze stajni AMD. Wtedy jednak opublikowano narzędzie umożliwiające kopanie na kartach graficznych (GPU). Oznaczało to nową erę dla kryptowalut, wzrost mocy obliczeniowej był niesamowity, ponad pięćdziesięciokrotny (z 0,2 GHash/s do 11 GHash/s).

W czerwcu 2011 roku miał miejsce kolejny przełom. Pojawiły się pierwsze układy FPGA (Bezpośrednio Programowalne Macierze Bramek). Otworzyły one ścieżkę do budowy modułów ASIC (Specjalizowane Układy Scalone). Pierwszy z nich powstał w styczniu 2013. Na czym polega ich przewaga? Zostały opracowane tylko w jednym celu – wykonywać obliczenia w oparciu o konkretny algorytm, czyli innymi słowy kopać kryptowaluty. Pozwoliło to zwiększyć prędkość wydobycia dziesięciokrotnie w stosunku do najwydajniejszych GPY.

Dalsze eksperymenty z wykorzystaniem FPGA dość szybko doprowadziły do powstania całych układów ASIC – najpopularniejszego rozwiązania stosowanego obecnie przez górników. Prędkość wydobycia z ich wykorzystaniem wzrosła ponad tysiąckrotnie w skali sieci.

Rodzaje koparek kryptowalut

CPU

Jak, zostało opisane powyżej, pierwszym rozwiązaniem były koparki CPU. Nie wymagają one zakupu żadnego specjalistycznego sprzętu komputerowego, za wydobycie odpowiada procesor naszego urządzenia. Co więcej, skrypt w programie sam wykonuje wszelkie czynności za nas. Jednak w ten sposób można kopać tylko wybrane kryptowaluty. Obecnie algorytmy wydobycia przeznaczone dla CPU posiadają tylko wybrane, mniej popularne altcoiny.

GPU

Następnie pojawiła się koparka GPU. To wciąż bardzo popularny sposób wydobycia kryptowalut. Moc obliczeniową karty graficznej powszechnie stosuje się do kopania takich altcoinów, jak Ethereum czy Monero.

Czy to rozwiązanie się opłaca? Wszystko zależy od aktualnych cen kryptowalut oraz kosztu zakupu kart graficznych. Im taniej się uda je nabyć, tym szybciej uzyskamy zwrot inwestycji w sprzęt oraz prąd. Producentami najpopularniejszych GPU stosowanych do kopania są Nvidia i AMD.

Pomocna w wyborze jest wartość hashrate, im wyższa, tym lepsza wydajność i opłacalność. Ponadto, często można natrafić na zestawy składające się z sześciu lub nawet więcej kart graficznych. Takie rozwiązanie dodatkowo umożliwia optymalizację zasilania.

Koparki oparte o układy FPGA

W kolejnych latach do gry o wydobycie kryptowalut włączyły się także koparki oparte o układy FPGA. Cechuje je bardzo niski pobór prądu w stosunku do kart graficznych. Jest on nawet dziesięciokrotnie niższy, co oczywiście przekłada się na zyski z kopania. Co więcej są cichsze, ponieważ generują mniej ciepła; mniej awaryjne i praktycznie bezobsługowe. Ich minus? Znacznie wyższa cena.

ASIC

Na koniec najpopularniejsze aktualnie rozwiązanie, które dodatkowo uchodzi za najbardziej opłacalne. Są nim oczywiście koparki ASIC. W pierwszych latach po ich wynalezieniu, popyt na nie był ogromny, co przekładało się na wprost astronomiczne ceny, przez co koszty nie zawsze się zwracały. Te czasy jednak minęły, a konkurencja na rynku ich producentów znacząco wzrosła.

Obecnie więc inwestycja w taką maszynę zwraca się średnio po kilku latach. Poza największą wydajnością, te urządzenia cechuje mniejszy rozmiar, są lżejsze niż koparki oparte na innych systemach oraz zużywają mniej prądu.

W zdecydowanej większości są one używane do wydobycia najpopularniejszej kryptowaluty Bitcoin.

Minusy? Każdy układ scalony ASIC wykonuje obliczenia w oparciu o jeden, konkretny algorytm, nie można więc używać danej maszyny do kopania kilku różnych kryptowalut, do każdej trzeba kupić kolejną, jej dedykowaną. Powszechnie uważa się, że najlepszej jakości koparki pochodzą od chińskich producentów, takich jak Bitmain czy Avalon, warto więc zamówić sprzęt bezpośrednio od nich.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.