Jak zwiększyć skuteczność podejmowanych decyzji w tradingu?

Szczęśliwy trader handlujący na gołym wykresie, bez wskaźników
J2T Trade

Najsłynniejszy inwestor, absolutny wzór do naśladowania, którego każdą decyzję podejmowaną na rynku śledzą miliony traderów na całym świecie – Warren Buffett powiedział kiedyś, że “inwestowanie jest proste, ale nie jest łatwe”. Czy ta gra słowna, która na pierwszy rzut oka wydaje się nie do końca logiczna, ma zastosowanie na rynku kapitałowym?

Zdecydowanie tak. Mało tego – warto dodać, że praktycznie każdy trader nie jest w pełni zadowolony ze swoich wyników. Wszyscy zakładamy, że istnieją problemy, które nie pozwalają nam na zrealizowanie w pełni swojego potencjału, tajemnicze czynniki uniemożliwiające osiągnięcie upragnionej stopy zwrotu. Najbardziej frustrujący jest stosunkowo często występujący scenariusz, w którym sumiennie handlujemy według przetestowanego i sprawdzającego się systemu tradingowego, a i tak wyniki są dalekie od tych oczekiwanych, które pierwotnie potrafiliśmy wypracować, testując i optymalizując naszą strategię na koncie demo.

Z reguły na drodze do osiągania spodziewanych wyników stoi nam wtedy pewien kluczowy, “magiczny” czynnik, którym jest psychologia w tradingu. Według ekspertów to właśnie kontrolowanie swojej psychiki jest najtrudniejszym elementem handlu. Jak zatem zwiększyć skuteczność podejmowanych przez siebie decyzji o wejściu w pozycję lub jej zamknięciu? Poniżej przedstawione zostaną wskazówki jak to osiągnąć. Pierwsza z nich to:

Prowadź dziennik swojego tradingu dziennik aktywności tradingowej

Aby zwiększyć skuteczność podejmowanych decyzji w handlu i co za tym idzie – poprawić swoje wyniki, musimy najpierw zorientować się, gdzie dokładnie popełniamy błędy, co w praktyce nie do końca działa u nas tak, jak powinno. W tym celu należy prowadzić dziennik naszego tradingu.

FP Markets

Dzięki temu powinniśmy już dość szybko poczuć, że to my – a nie nasze wewnętrzne obawy ukryte głęboko w podświadomości – mamy pełną kontrolę nad naszym tradingiem i tylko od nas zależy czy uda nam się osiągać lepszą stopę zwrotu stosując daną strategię.

To jednak nie wszystko. Prowadząc dziennik tradingu, przekonamy się również w jakich warunkach rynkowych nasza strategia najlepiej się sprawdza, a w jakich zdecydowanie nie przynosi pożądanych rezultatów.

Zmieniaj instrumenty, nie zakotwiczaj się

Nawyki potrafią być destrukcyjne dla niemal każdej dziedziny życia. Nie inaczej jest w tradingu. Gdy nasze decyzje przez długi czas koncentrują się na pojedynczych aktywach o dość powtarzalnej specyfice i nie przynosi to oczekiwanych efektów, należy się wstrzymać z handlem nimi i poszukać innych.

Rynki finansowe i kapitałowe oferują obecnie niezwykle szerokie możliwości. Na interesujących nas akcjach spółki występuje bardzo mała zmienność, co uniemożliwia skuteczny trading? Zwróćmy uwagę na cały indeks. Kurs towaru (na przykład ropy naftowej) zachowuje się nieprzewidywalnie i nie sprawdza się na nim analiza techniczna? Skoncentrujmy się na parach walutowych.

Na rynku zawsze pojawiają się walory stanowiące okazję do wygenerowania zysków w stosunkowo krótkim czasie. Warto być wszechstronnym, gdy widzimy, że nasze decyzje handlowe nie okazują się tak skuteczne, jak pierwotnie wynikało z testów naszej strategii. Oczywiście znajomość specyfiki każdego istotnego rynku wymaga czasu i wysiłku, jednak na pewno przyniesie to pozytywne efekty w dłuższym okresie i dzięki temu rozwiniemy się, jako traderzy.

Przeanalizuj swoje zlecenia stop loss Przycisk "Stop Loss"

Bardzo często zdarza się jednak również tak, że jako traderzy skoncentrowaliśmy się na właściwym analizowaniu sygnałów i otwieraniu pozycji. W efekcie, te elementy naszego systemu tradingowego udało nam się znakomicie rozwinąć i bezbłędnie opanować. Równocześnie jednak traderzy czasem kompletnie bagatelizują takie aspekty jak właściwe stawianie zleceń zabezpieczających i zamykanie pozycji. Niestety albo stety, te elementy strategii tradingowej są równie istotne z perspektywy podejmowanych decyzji tradingowych, i w konsekwencji – naszych wyników.

W praktyce, stop loss może zarówno być zbawieniem w tradingu, jak i jego przekleństwem. Wszystko zależy od tego czy potrafimy go umiejętnie ustawić, a następnie zaczynamy nerwowo go przesuwać – chyba że na Break Even, gdy nasza transakcja znajduje się już na zysku i w bezpiecznej odległości od niego.

Wielu niedoświadczonych traderów decyduje się umieszczać zlecenia zabezpieczające zbyt blisko poziomu wejścia, najczęściej dlatego, że chcą handlować zbyt dużym kontraktem by jak najszybciej i jak najmniejszym nakładem pracy osiągnąć jak największe zyski i w ten sposób próbują minimalizować straty. W konsekwencji większość ich pozycji zamyka się właśnie w ten sposób, a gdyby ustawiali stop loss prawidłowo, przeważnie mogliby realizować z nich zysk. To ogromny błąd, który każdy trader może stosunkowo łatwo wyeliminować i w efekcie znacząco usprawnić skuteczność swojego handlowego procesu decyzyjnego.

Uświadom sobie, że trading opiera się na prawdopodobieństwie, a nie na pewności

Jeśli naprawdę chcemy poprawić skuteczność podejmowanych przez nas decyzji w handlu i dostrzec wymierne rezultaty tego działania, musimy głęboko zastanowić się nad naszym podejściem do samego zagadnienia tradingu. Należy sobie uświadomić – i to bez żadnych wątpliwości, że trader to osoba, która stara się zyskać przewagę z prawdopodobieństwa. W żadnej transakcji nie mamy stuprocentowej pewności, że nasze cele zostaną zrealizowane.

Strategia i odpowiednie podejście kluczem do sukcesu

Jako traderzy szukamy okazji do wypracowania strategii, która daje nam przewagę na rynku. Tę przewagę stanowi nic innego, jak wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia określonego w strategii zdarzenia, aniżeli do niego przeciwnego. Trzeba jednak zrozumieć, że w przypadku absolutnie każdej strategii tradingowej we wszechświecie, rozkład zyskownych i stratnych transakcji jest dla nas losowy, jeśli weźmiemy pod uwagę ich serię trwającą w nieskończoność. porady dla traderów rynku surowców

To z kolei oznacza, że nigdy nie mamy pewności która transakcja w serii będzie zyskowna, a która przyniesie stratę. Jeśli natomiast sumiennie zawieramy transakcje zgodnie z wypracowanym przez nas systemem tradingowym o wysokim prawdopodobieństwie (wynikającym z przeprowadzenia setek transakcji za pomocą tej strategii – na koncie demo lub realnym rynku) i nie pozwalamy, aby czynniki psychologiczne zaburzały nas proces decyzyjny, to w odpowiedniej wielkości próbie istnieje bardzo duża szansa, że uzyskamy zakładany przychód.

Nie poddawaj się!

Nie można zatem pozwolić, aby wynik jednej transakcji, właściwej według założeń decyzji która ostatecznie przyniosła stratę, wpływał na nasze odczucia, naszą pewność siebie jako traderów oraz nasze zachowanie na rynku.

Musimy konsekwentnie trzymać się planu, zachować dyscyplinę i z pełnym zaangażowaniem cały czas sumiennie realizować wszystkie wyżej opisane elementy. Wtedy wyraźnie zwiększymy skuteczność podejmowanych przez nas decyzji dotyczących otwierania i zamykania pozycji. W konsekwencji, będziemy wtedy cały czas rozwijali się jako traderzy, a nasza strategia powinna zacząć przynosić oczekiwane rezultaty.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.