Największe na świecie firmy finansowe – jak w nie inwestować

biznesmen trzymający pieniądze
J2T Trade

biznesmen trzymający pieniądzeBranża finansowa to od lat największy sektor gospodarczy na świecie. Chyba nikt obecnie nie potrafi sobie wyobrazić życia bez niego, wszyscy każdego dnia korzystają z usług przez niego oferowanych. Praktycznie można rzec, że kształtuje on naszą rzeczywistość. Dodatkowo wciąż się rozwija i obok IT to właśnie z nim są wiązane największe nadzieje w przyszłości. Obecnie, gdy mamy do czynienia z początkiem recesji gospodarczej spowodowanym pandemią koronawirusa najwięksi światowi giganci trochę ucierpieli. Dlatego też, może to być dobry czas, aby w nich zainwestować, gdyż potencjalna stopa zwrotu może być bardzo satysfakcjonująca. Dowiedz się, jak inwestować w spółki finansowe.

JP Morgan Chase

To światowy lider w zakresie bankowości inwestycyjnej oraz usługach dla klientów biznesowych. Jest również największym bankiem w USA. JP Morgan & Co. powstał już w 1871 roku, lecz w obecnej formie obowiązuje od 2000, kiedy przejął innego giganta – Chase. Jego siedziba mieści się na Manhattanie w Nowym Jorku.

Obecnie jego aktywa warte są ponad 2,6 biliona dolarów amerykańskich, posiada 120 milionów klientów i zatrudnia więcej niż 250 tysięcy pracowników. Notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza wielka Hossa trwała już od 1991 roku do marca 2000. Kurs poszybował z poziomów poniżej 4 dolarów amerykańskich do 67,16 USD. Wtedy wystąpił kryzys na amerykańskich rynkach finansowych nazwany “pęknięciem bańki internetowej” i kurs zanotował gwałtowny spadek. Minimum zostało zanotowane w październiku 2002 roku i przyjęło wartość 15,26 $.

FP Markets

Rozpoczęło to ruch wzrostowy, jego maksimum zostało osiągnięte w maju 2007 i znalazło się na poziomie 52,25 dolarów amerykańskich. W tym momencie rozpoczął się kolejny krach finansowy, tym razem cena obniżała się do marca 2009, a minimum wyniosło 14,96 USD.

Był to start największej, najpotężniejszej Hossy. Trwała aż do 2 stycznia bieżącego roku, tego dnia został ustanowiony najwyższy historyczny szczyt. Przyjął on wartość 141,10 $. Od tego czasu cena zaczęła spadać, a tempo tego ruchu znacząco się zwiększyło, gdy na dobre rozprzestrzeniła się epidemia koronawirusa. Najniższa cena pojawiła się 19 marca, wyniosła 76,91 dolarów amerykańskich.

Bank of America

To drugi największy bank USA. Powstał w 1998 roku w wyniku połączenia BankAmerica i NationsBank. Jego siedziba mieści się w Charlotte. Zatrudnia ponad 200 tysięcy pracowników. Notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza istotna Hossa rozpoczęła się w grudniu 2000 roku i trwała do listopada 2006. W tym czasie kurs wzrósł z okolic 20 dolarów do 55,08 USD. To również najwyższy historyczny szczyt, w kolejnych latach nie udało się już do tej wartości zbliżyć Wtedy rozpoczęła się niezwykle dotkliwa Bessa. W lutym 2009 roku za akcję należało zapłacić już jedynie 2,53 $.

Zaowocowało do długą Hossą. Zakończyła się dopiero w grudniu 2019, a maksimum wyniosło 35,72 dolarów amerykańskich. Od tego czasu ponownie miała miejsce obniżka. Minimum zostało zanotowane 23 marca, przyjęło wartość 17,95 USD.

Berkshire Hathaway

Inną potężną spółką z branży finansowej jest słynny holding Berkshire Hathaway, którego prezesem i głównym akcjonariuszem jest legendarny Warren Buffett. Co ciekawe, od 1839 roku była to firma tekstylna, jednak właśnie on sam wykupił ją w 1962 roku, gdy była na skraju upadłości. Obecnie zajmuje się nadzorowaniem i zarządzaniem licznymi spółkami zależnymi oraz oferuje ubezpieczenia. Jego siedziba mieści się w Omaha, a notowany jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Od 2000 roku do grudnia 2007 znajdowała się w trendzie wzrostowym. W tym czasie z poziomu poniżej 30 dolarów amerykańskich, jej cena poszybowała do 101,18 USD. Następnie, załamanie na rynkach finansowych wywołało gwałtowny spadek. Zakończył się on w lutym 2009 na poziomie 44,82 $.

Rozpoczęło to Hossę, która trwała niemal 11 lat. Najwyższy historyczny szczyt został ustanowiony 17 stycznia bieżącego roku. Wyniósł aż 231,61 dolarów amerykańskich. Od tego czasu ponownie miała miejsce obniżka, a jej tempo przyspieszyło, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. Minimum tu również zostało zanotowane 23 marca, przyjęło wartość 159,50 USD.

Visa

Kolejną wielką spółką z branży finansowej jest Visa. To amerykańska spółka zajmująca się wydawaniem kart płatniczych. Powstała w 1958 roku pod nazwą BankAmericard, zmieniła ją na obecną w 1976. Jej siedziba mieści się w Foster City w stanie Kalifornia. W marcu 2008 roku zadebiutowała na parkiecie nowojorskiej giełdy NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Znajdowała się ona nieprzerwanie w trendzie wzrostowym już od pierwszego dnia jej notowań. Z poziomów poniżej 15 dolarów amerykańskich cena szła w górę aż do 19 lutego bieżącego roku, czyli przez prawie 11 lat. Najwyższy historyczny szczyt wtedy ustanowiony wyniósł 214,17 USD.

Następnie miał miejsce krach na rynkach wywołany pandemią koronawirusa i kurs zanotował gwałtowny spadek. Najniższą wartość, tak jak wyżej opisani, przyjął 23 marca. Wtedy akcja kosztowała 133,93 $.

Mastercard

To amerykańska spółka zajmująca się wydawaniem kart płatniczych i największy konkurent Visy. Została założona w 1966 przez kilka amerykańskich banków, aby stanowić konkurencję dla BankAmericard. Najpierw nosiła nazwę Master Charge, obecną przyjęła w 1979. Jej siedziba mieści się w Purchase w Stanie Nowy Jork. W 2006 roku zadebiutowała na parkiecie nowojorskiej giełdy NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza Hossa miała miejsce jeszcze przed załamaniem rynków finansowych. Od maja 2006 do tego samego miesiąca dwa lata później kurs poszybował z 4,02 dolarów do 32,03 USD. Pół roku później, czyli w listopadzie 2008 za akcję należało już zapłacić jedynie 11,31 $.

Od tego czasu, podobnie jak u konkurencji trwał niezwykle silny trend wzrostowy. Zakończył się 20 lutego bieżącego roku ustanawiając najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł aż 347,25 dolarów amerykańskich.

Następnie miał miejsce krach na rynkach wywołany pandemią koronawirusa i kurs zanotował gwałtowny spadek. Najniższą wartość, tak jak w innych przypadkach, przyjął 23 marca. Wtedy akcja kosztowała 199,99 USD. Od tego czasu sytuacja zdążyła się zmienić i cena znów kieruje się w okolice szczytów.

Jak zatem można inwestować w największe na świecie spółki finansowe?

Jak inwestować w spółki finansowe – akcje

Kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich to najbardziej klasyczna metoda. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na NYSE.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel na amerykańskim rynku, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do tego parkietu i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo wysokich kwotach.

Pośrednicy z USA również często oferują międzynarodowy dostęp do giełdy NYSE, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Kontrakty CFD odpowiedzią na pytanie, jak inwestować w spółki finansowe

Drugim sposobem, o którym wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, są kontrakty CFD na akcje amerykańskich spółek. To zdecydowanie łatwiejsza, mniej skomplikowana i tańsza metoda handlu na akcjach. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót.

Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach. Funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co tylko potęguje osiągane zyski. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że wystarczy zainwestować jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, by generować profit identyczny jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Co więcej, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na amerykański parkiet, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów ekspozycja na akcje największych na świecie spółek z branży finansowej.

Czy warto i jak inwestować w spółki finansowe?

Absolutnie tak. Akcje największych spółek z branży finansowej odznaczają się bardzo dużą zmiennością, dzięki czemu stanowią szansę na wygenerowanie ogromnych zysków już nawet w krótkim czasie.

Wystarczy spojrzeć Na spółki Visa i Mastercard, od razu widać jakie możliwości oferowały w ostatnich miesiącach.

Co więcej wydaje się, że największą falę kryzysu związany z krachem na rynku kapitałowym mają już za sobą i ich wartość powinna piąć się w górę.

Najlepszym sposobem inwestowania wydają się więc kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.