Jak bezpiecznie handlować na kryptowalutach?

Słoiki z kryptowalutami
J2T Trade

Rok 2021 z całą pewnością należał do kryptowalut. Gigantyczna Hossa, nowe historyczne szczyty, ale i gwałtowne spadki… Z całą pewnością na zmienność na tym rynku nie można narzekać, a jak doskonale wiadomo – gdy pojawia się zmienność, można zarobić. Jednak o czym trzeba pamiętać by handel na kryptowalutach był bezpieczny? Przekonamy się poniżej. Po pierwsze:

Handluj kryptowalutami tylko za pośrednictwem zaufanych giełd i kantorów

Giełdy kryptowalut

Ponad 80% nabywców kryptowalut kupuje je na giełdach. Osoby, które miały wcześniej do czynienia z rachunkiem maklerskim i handlem akcjami, powinny tu czuć się jak w domu. Na giełdzie mamy pewność, że handlujemy po aktualnie najlepszym kursie (oczywiście w ramach danej platformy, ponieważ między nimi pojawiają się mniejsze lub większe różnice). Na świecie istnieje ich już tysiące, zdecydowanie największą jest Binance. Kolejne duże i zaufane platformy wymiany kryptowalut to:

  • Kraken
  • Coinbase
  • Huobi
  • Bittrex.

W Polsce największą giełdą kryptowalut jest Zonda (dawniej nazywała się BitBay).

Jak handlować kryptowalutami na giełdzie?

Aby handlować kryptowalutami za pomocą giełdy, należy się zarejestrować i przejść proces weryfikacji, najczęściej trzeba przesłać zdjęcie dowodu osobistego. Płatność za niego może przybrać różne formy. Na niektórych giełdach dostępna jest opcja zasilenia swojego konta za pomocą przelewu, obciążenia karty kredytowej lub użycia PayPal. Na innych z kolei operuje się wewnętrznymi walutami, które służą do obrotu na platformie. Na Binance obowiązują obie opcje, lecz w przypadku korzystania z Binance Coin (BNB) koszty transakcyjne są o połowę niższe. Przy wyborze odpowiedniej giełdy najlepiej zdecydować się na taką, która cieszy się odpowiednią renomą, użytkownicy mają o niej pozytywne opinie oraz posiada skuteczny system ochrony przed hakerami.

FP Markets

Zdecentralizowane giełdy kryptowalut

Dobrą opcją do handlu kryptowalutami są również zdecentralizowane giełdy kryptowalut nazywane DEX-ami. Są to platformy wymiany cyfrowych aktywów, które funkcjonują bez pośredników w postaci operatora i władzy centralnej. Handel odbywa się więc peer-to-peer, czyli bezpośrednio między inwestorami, którym odpowiadają warunki transakcji. Z tego względu użytkownicy nie muszą przenosić swoich kryptowalut i tokenów jako depozytu na giełdę, co zmniejsza ryzyko kradzieży lub ataku hakerów na jej serwery. Decentralizacja handlu zapobiega również potencjalnym manipulacjom cenowym lub sfałszowanym obrotom handlowym.

Jak działają DEX-y?

Skoro taka giełda nie przyjmuje od nas cyfrowych aktywów to w jaki sposób dochodzi do wymiany? Korzystając z platformy tego typu cały czas jesteśmy w posiadaniu kluczy prywatnych do naszych środków, zaś giełda nie ma do nich dostępu, co jest bardzo istotne. Z tego względu wymaga ona od nas synchronizacji bezpośrednio z naszym portfelem, w którym to my podpisujemy transakcję wymiany. Większość platform obsługuje najpopularniejsze portfele, w tym również sprzętowe, niektóre oferują jeszcze inne, własne rozwiązania, w których mamy pełen dostęp do środków. Sama transakcja obsługiwana jest na zasadzie inteligentnego kontraktu, który gwarantuje, że obie strony wywiążą się z założeń. W praktyce oznacza to, iż obie strony prześlą sobie wzajemnie ustaloną liczbę kryptowalut lub tokenów. W ten sposób ryzyko, że ktoś prześle swoje środki, a druga strona transakcji okaże się oszustem, zostało wyeliminowane.

Najpopularniejsze zdecentralizowane platformy wymiany kryptowalut to Uniswap, PancakeSwap i Sushiswap.

Kantory kryptowalut

Alternatywą do giełdy jest kantor kryptowalut. Do dyspozycji mamy zarówno platformy wymiany online, jak i placówki stacjonarne. Transakcje realizowane są szybko i gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Kupione w nich kryptowaluty możemy przechowywać we własnym portfelu krypto lub ewentualnie wysłać na giełdę.

Z praktycznego punktu widzenia kantory kryptowalut niewiele różnią się od typowych placówek wymiany. Można dokonywać ich zakupu lub sprzedaży po aktualnie określonym w punkcie lub serwisie kursie. Płatność może odbywać się zarówno za pomocą walut fiducjarnych jak i cyfrowych. Co ważne, w procesie nie uczestniczą żadni pośrednicy. Co więcej, przy zakupie stacjonarnym można zachować pełną anonimowość. Weryfikacja danych klienta nie funkcjonuje, jeśli wymiana odbywa się na kwotę mniejszą niż 15 tysięcy euro. Inaczej wygląda sytuacja w kantorach online, gdzie już od kwoty 1000 lub 4000 złotych (zależnie od oferty) wymagane jest przesłanie skanu dowodu tożsamości, tak jak ma to miejsce w przypadku zakładania konta na giełdach.

Jak działają kantory kryptowalut?

Cały proces zakupu jest niezwykle prosty. Przy transakcji anonimowej nie zakładamy nawet konta, tylko podajemy adres email lub też dodatkowo numer telefonu, wybieramy kryptowalutę która nas interesuje, określamy jaką jej ilość chcemy kupić, realizujemy transakcje poprzez dokonanie przelewu internetowego lub płatności BLIK i zakupione kryptowaluty zostają przesłane na wskazany przez nas adres cyfrowego portfela krypto lub na giełdę. W przypadku wyższej kwoty, najpierw zakładamy konto przechodząc weryfikację polegającą na przesłaniu skanu dowodu tożsamości, następnie wpłacamy pieniądze na nasze konto i możemy dokonać transakcji.

Wyższy spread

Jak łatwo się domyślić, wadą zakupu kryptowalut w kantorze jest spread, czyli różnica między kursem kupna oraz sprzedaży, która stanowi zarobek kantoru. Zawsze taka metoda jest przez to średnio o 2% bardziej kosztowna niż zakup na giełdzie.

Zwróć uwagę na zabezpieczenia

Należy także zwrócić tutaj uwagę na zabezpieczenia oferowane przez platformę. Wybrany kantor powinien gwarantować dwupoziomowe uwierzytelnienie, bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także ochronę zgromadzonych środków. Jeśli tego nie oferuje, lepiej poszukać innej platformy, konkurencja na tym rynku jest naprawdę duża.

Nigdy nie trzymaj kryptowalut na giełdzie, tylko korzystaj z portfela Portfel kryptowalut

Gdy już kupimy kryptowalutę, dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w portfel do jej przechowywania. Istnieje wiele rodzajów tego narzędzia i praktycznie zawsze są one szyfrowane kluczem prywatnym, co maksymalnie zwiększa ochronę nabytych środków. Może przyjmować on formę portfela w przeglądarce, aplikacji w komputerze lub na urządzeniu mobilnym czy nawet sprzętowe fizyczne urządzenie przechowujące cyfrowe aktywa offline. Te ostatnie uchodzą za zdecydowanie najbezpieczniejszą formę przechowywania kryptowalut.

Trzeba więc pamiętać, aby po zakupie kryptowalut na giełdzie, od razu je przesłać do naszego portfela. W ten sposób nikt nie ukradnie nam środków, gdy dana giełda padnie ofiarą ataku hakerów lub zawiesi swoje działanie.

Podobnie wygląda sprawa w przypadku kantorów – znacznie lepszym pomysłem jest wpłacanie nabytych kryptowalut bezpośrednio do portfela, a nie na giełdę.

Pamiętaj o dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Absolutnie każdy dobry poradnik dla traderów uczy, że kluczową kwestią dla ochrony kapitału jest jego dywersyfikacja. Zatem absolutnie nie powinno się lokować wszystkich środków przeznaczonych na inwestycje w kryptowaluty – zwłaszcza, że mówimy tutaj o niezwykle zmiennym instrumencie inwestycyjnym. Jeśli potencjalnie dojdzie do krachu na rynku Bitcoina, to praktycznie wszystkie kryptowaluty będą masowo wyprzedawane, ponieważ na rynku pojawia się panika. Taką sytuację mieliśmy już w przeszłości – pod koniec 2017 roku, podczas pierwszej wielkiej Hossy Bitcoina.

Natomiast rozdysponowanie swoich środków poprzez trading na kilku różnych rynkach o niskiej wzajemnej korelacji powinno nas w pewnym stopniu uchronić nasz kapitał przed nieprzewidywalnymi sytuacjami. Eksperci uważają nawet wprost, iż ze względu na ryzyko nie należy przeznaczać na trading na rynku kryptowalut więcej niż 10% swojego kapitału inwestycyjnego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.