Srebro w czasie kryzysu – czy to dobre aktywo inwestycyjne?

Silver Dollar
J2T Trade

Silver DollarNajczęściej, gdy pojawia się temat bezpiecznej przystani w czasie załamania na rynkach finansowych, pierwszym skojarzeniem inwestorów jest złoto. A jak sobie w takich sytuacji radzi drugi najpopularniejszy metal szlachetny? Czy zachowuje się podobnie i zainwestowanie w niego w tym momencie jest wskazane? Srebro kiedyś uchodziło za towar menniczy, dziś raczej ma zastosowanie przemysłowe. Przebieg jego kursu podczas kluczowych wydarzeń w przeszłości oraz jego obecne perspektywy zostaną przeanalizowane w tym artykule.

Kryzys naftowy i sytuacja pod koniec XX wieku

W 1979 roku zaostrzyła się sytuacja na Bliskim i Środkowym Wschodzie, przez co ograniczono wydobycie ropy w krajach OPEC. Wywołało to silne konsekwencje praktycznie na wszystkich istotnych światowych rynkach. Nazwano to zjawisko drugim kryzysem naftowym. Kurs ropy zanotował wtedy 150-procentowy wzrost w ciągu roku. Jeszcze lepiej poradziło sobie złoto, cena poszła w górę o 175%. Co natomiast działo się na rynku srebra? Jego wartość osiągnęła zdecydowanie największą procentowo zwyżkę, w ciągu roku kurs zmienił się z 7,5 na 36 dolarów za uncję, co przekłada się na aż 380%.

Niestety był on również najmniej stabilny. W ciągu następnych dwóch miesięcy nastąpiła korekta aż do poziomu 13$, co oznacza obniżkę aż o 64%. Natomiast wartość złota przeceniła się w tym okresie o 22%, a z kolei ropa utrzymała kurs w okolicach szczytu.

Następnie, jeszcze w tym samym roku, rynek srebra próbował ponownie wygenerować ruch wzrostowy. Zaowocowało to wzrostem z 13 do 21 dolarów za uncję w ciągu 5 miesięcy. Niestety ten ruch poskutkował dłuższą korektą do poziomów notowanych sprzed szoku naftowego – w połowie 1982 roku kurs srebra znów znajdował się w okolicy 7 USD. Wtedy kruszec po raz ostatni w XX wieku zdołał zmienić tendencję na wzrostową. Trwała ona tym razem pół roku, cena zdołała osiągnąć szczyt w wysokości 14,2 dolarów za uncję.

FP Markets

Nietrudno zgadnąć co się stało później – na rynku tego surowca zapanowała kilkuletnia Bessa. Obniżka kursu trwała aż do 1991 roku, kiedy zanotował on minima poniżej 4 USD. Przebieg tego ruchu spadkowego możemy zaobserwować na poniższym wykresie miesięcznym:

Historyczne ceny srebra - lata 1983-1991
Źródło: https://www.macrotrends.net/1470/historical-silver-prices-100-year-chart

Następnie w okolicach tego dołka cena się ustabilizowała, srebro popadło w fazę konsolidacji. Jego kurs poruszał się pomiędzy poziomami 3,70 oraz 6,20 dolarów za uncję. W przeciwieństwie do innych towarów, które w tym czasie cechowały się zwiększoną zmiennością, tak spokojna sytuacja trwała aż do 2004 roku. Zachowanie cen w tych latach można prześledzić na poniższym wykresie miesięcznym:

Historyczne ceny srebra - lata 1992-2004
Źródło: https://www.macrotrends.net/1470/historical-silver-prices-100-year-chart

Hossa oraz sytuacja w czasie kryzysu finansowego

16 lat temu kurs srebra nareszcie zaczął się umacniać. Udało mu się wybić opór konsolidacji, co doprowadziło do silnych, systematycznych wzrostów, w marcu 2008 roku cena przekroczyła barierę 20 dolarów za uncję. Jest to doskonale widoczne na poniższym wykresie tygodniowym:

Srebro wykres tygodniowy - lata 2004-2008

Następnie została dotknięta początkami kryzysu finansowego. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku złota, poza tym, że ponownie widać zasadniczą różnicę pod względem stabilności. Najpopularniejszy metal szlachetny w 7 miesięcy przecenił się o 33%, natomiast srebro zanotowało spadek aż do wartości 8,5 dolara za uncję, co przełożyło się na 59%. Ten przebieg kursu ukazuje poniższy wykres tygodniowy:

Srebro w czasie kryzysu 2007-2008

Taka zmienność ma swoje wady i zalety. Do końca kryzysu oraz jeszcze przez kolejne kilkanaście miesięcy, zachowanie cen na wykresie tych surowców wyglądało bardzo podobnie. Różniło się one jednak skalą – kurs złota wzrósł o 182%, natomiast srebra aż o 485%! Osiągnęło wtedy najwyższy historyczny szczyt o wartości 49,7 dolarów za uncję, a wydarzyło się to pół roku przed końcem Hossy na rynku złota. Ten niezwykle silny trend wzrostowy można zaobserwować na poniższym wykresie tygodniowym:

Przebieg kursu srebra - lata 2008-2011

Sytuacja w bieżącej dekadzie i najbliższe perspektywy

Niestety, po osiągnięciu rekordowych maksimów, niestabilność kursu oraz jego ogromna zmienność znów dały o sobie znać. Na rynku srebra znów zapanowała Bessa i trwała ona aż 4,5 roku. W grudniu 2015 cena osiągnęła minimum w okolicach 13,7 dolara za uncję, co oznacza obniżkę aż o 72%. Ta sytuacja przedstawiona jest na poniższym wykresie miesięcznym:

Przebieg kursu srebra - lata 2010-2016

Dla porównania kurs złota zanotował w tym czasie spadek o 45%. Co gorsza od tego czasu, rynek najpopularniejszego metalu szlachetnego potrafił wygenerować ruch wzrostowy i w bieżącym miesiącu osiąga on najwyższe wartości od grudnia 2012 roku. Jak zaś radzi sobie srebro?

Znacznie gorzej. W ostatnich latach znajduje się w fazie konsolidacji. Kurs porusza się pomiędzy poziomami 13,8 oraz 20,3 dolarów za uncję. Co więcej w zeszłym tygodniu zdołał wybić jej dolne ograniczenie i spadł do wartości 11,62 USD, co oznacza najniższą cenę od stycznia 2009 roku. Podczas wczorajszej sesji udało mu się jednak wrócić do tej strefy i obecnie kurs utrzymuje się powyżej 14 USD za uncję. Można to zauważyć na poniższym wykresie tygodniowym:

Przebieg kursu srebra - lata 2016-2020

Co takie zachowanie oznacza w kontekście perspektyw na rynku srebra w przyszłości? Na pewno przynosi dużą niepewność. Nie podlega dyskusji, że ten surowiec znajduje się w znacznie słabszej kondycji niż złoto. Z jednej strony widmo kryzysu powinno spowodować awersję do ryzyka wśród inwestorów, co przyczyni się do gwałtownych wzrostów na rynku metali szlachetnych ze względu na ich ograniczoną ilość oraz praktyczne zastosowania. W takim przypadku kurs srebra oferuje niezwykle kuszący potencjał nawet kilkaset procentowych zysków. Z drugiej strony, aktualna sytuacja do tej pory wpłynęła jedynie na cenę złota i nie wywołała ona żadnej reakcji popytowej na rynku drugiego najpopularniejszego kruszcu.

Podsumowując, kurs srebra w czasach kryzysu w przeszłości zachowywał się bardzo niepewnie. Rynek tego surowca w takich sytuacjach charakteryzuje się ekstremalnie zwiększoną zmiennością i niestabilnością cen, nie zasługuje więc on na miano “bezpiecznej przystani”. Co więcej, analizując przebieg kursu w okresie średnioterminowym pod względem technicznym, odznacza się on stosunkowo słabą kondycją oraz nie wykazuje żadnych sygnałów, by miał zapanować na nim trend wzrostowy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.