Inflacja w USA wyniosła 9,1%. Dow Jones 30 spadł 0,67%.

J2T Trade

Wall Street zamknęło środową sesję stratami. Główne rynki akcji leciały po opublikowaniu raportu o inflacji w USA. Poziom inflacji osiągnął poziom 9,1%. Indeks Dow Jones 30 spadł finalnie o 0,67%. Obawy wśród inwestorów są zatem uzasadnione i mogą się pogłębiać w najbliższym czasie.

Stratny lipiec

Najstarszy amerykański indeks Dow Jones 30 wyróżnia się na tle innych indeksów. Jako jedyny z trzech głównych, zakończył więcej sesji ze stratą. Również obecny wynik miesięczny Dow Jonesa jest najgorszy. Wczoraj Dow Jones 30 zakończył sesję z największa stratą. Notowania indeksu spadły o 0,67%, co oznacza spadek blisko 210 punktów.

Trwająca przewaga

Kolejna sesja handlowa upłynęła pod dyktandem spółek tracących. Największą zmienność spośród spółek osiągnęło UnitedHealth. Akcje spółki spadły o 2,56%. Elementów składowych indeksu, które odnotowały wzrost ponownie było zaledwie kilka. Wzrostom przewodziło Nike, które wzrosło o 1,30%.

Rekordowa inflacja

Według wczorajszego raportu inflacja w Stanach Zjednoczonych ponownie wzrosła. Obecny poziom inflacji to 9,1%, ponieważ w dalszym ciągu rejestrowany był wzrost cen m.in. energii, benzyny oraz żywności. Inflacyjny poziom jest najwyższy od listopada 1981 roku. Warto podkreślić, że ceny energii w ciągu roku wzrosły aż o 41,6%, a żywności o 10,4%.

FP Markets

Punkt widzenia – blisko 30 000

Wczoraj rynek podjął się realizacji po części scenariusza spadkowego w godzinach pre-marketowych. Założenie dla zejścia: „Przecena dziś polegać może na ustanowieniu oporu na poziomie TFR. Zakładam zatem, że dojście do tego poziomu wiązać będzie się z pobudzeniem siły podażowej. Zejście może być dziś bardzo szybkie, a upatrywać je będę na zasadzie schematu podwójnego szczytu. Celem dla spadku jest 30 950„. Rzeczywiście indeks podbił do poziomu TFR przed rozpoczęciem pre-marketu. Dane o inflacji zrobiły swoje, i zejście okazało się gwałtowne. Target został momentalnie strzelony, a Dow Jones jednym impulsem zleciał poniżej 30 550.

Obecnie indeks znajduje się na zakresie 30 350 punktów. Poziomy ulegają zmianie ze względu na wyjście ceny z ich range’a.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś realizowane może być głębsze zejście. Dobrze jednak by było, gdyby rynek wykonał jeden ze schematów spadkowych. Zakładam, że w pierwszym ruchu rynek podbije do poziomu nowego TDP – 30 492. Na tym zakresie do głosu dojdzie siła podażowa, a rynek ustanowi opór na zasadzie podwójnego szczytu. Re-testowanie od dołu tego poziomu determinować będzie zejście. Targetem będzie 30 100.

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 14.07.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

W scenariuszu wzrostowym upatruję jako kluczowe utrzymanie poziomu TFS. Zejście do tego poziomu oraz jego wybronienie, stanowić będzie o aktywności siły popytowej. Utrzymanie poziomu TFS, stanowić będzie o wypełnienie możliwości wzrostowej. Po re-teście tego poziomu od góry, rozglądać się będę za impulsem wzrostowym. Target w przypadku realizacji to 30 500.

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 14.07.2022

Konkluzja

Powyżej przedstawiłem scenariusze na dzisiejszą sesję. Przychylam się w stronę realizacji spadkowego. Nie odrzucam jednak możliwości wzrostowej. Obserwować będę zachowanie rynku na poszczególnych strefach. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TSR : 30 993

TFR : 30 745

TDP : 30 492

TFS : 30 246

TSS : 29 994

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.