Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie słyszałeś o takim narzędziu technicznym jak hak Rossa. Nic w tym dziwnego – nie jest to zbyt popularny wskaźnik analizy technicznej. Wśród inwestorów na rynku giełdowym oraz na rynku Forex jest spotykany raczej sporadycznie. Jeżeli jednak już wcześniej na niego dotarłeś, oznacza to, że z wykresami spędziłeś już naprawdę dużo czasu.
Koncepcja haków Rossa jest znana na rynkach finansowych od dekad, jednak jak to często bywa, przez lata ludzie czegoś używali, a dopiero po długim czasie ktoś rzecz tą postanowił zbadać, nazwać i opisać. Tak było z hakami Rossa, które swoją nazwę wzięły od Joe Rossa – człowieka, który postanowił poświęcić im nieco więcej uwagi niż statystyczny inwestor. Stało się to w roku 1992, czyli prawie ćwierć dekady temu. Wszystkie założenia dotyczące tej metody Joe Ross zaprezentował w książce o tytule „Trading the Ross Hook”. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące tego narzędzia analizy cen instrumentów oraz sposoby i wskazówki dotyczące jego użycia w rzeczywistym tradingu.
Z definicji przyjmuje się, że haki Rossa przeznaczone są do inwestowania w trendach – jeśli chcesz handlować w konsolidacjach, musisz poszukać innych narzędzi AT. Ich działanie w całości oparte jest na zależnościach występujących pomiędzy kolejnymi cenami instrumentu. Ich zaletą jest to, że korzystanie z nich nie wymaga matematycznych obliczeń, a do ich użycia wystarczy wyłącznie czysty wykres cenowy. Następną zaletą jest niewątpliwie to, że haki Rossa nie pozostawiają pola do subiektywizmu – ich wskazania są bardzo jasne i precyzyjne, a więc w przypadku ich prawidłowego użycia nie ma możliwości wyciągnięcia błędnych wniosków ze wskazań narzędzia, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu innych wskaźników analizy technicznej.
Joe Ross
Joe Ross to znany na całym świecie trader oraz inwestor z ponad 50 letnim doświadczeniem rynkowym. Swoją przygodę z rynkami finansowymi rozpoczął bardzo szybko, bo już w wieku 14 lat. Dzięki swojej strategii, w której kluczowe jest niskie ryzyko transakcyjne, dostosowywanej do bieżących warunków rynkowych, w świecie finansów przetrwał już niejeden kryzys.
Joe Ross jest autorem kilku oryginalnych strategii inwestycyjnych i od lat (dokładnie od lat 80. ubiegłego stulecia) uczy młodych adeptów poruszania się po rynkach finansowych i minimalizowania ryzyka inwestycyjnego. Oprócz tego Joe Ross jest autorem 12 książek dotyczących inwestowania, na czele ze wspomnianą wyżej „Trading the Ross Hook” oraz „Day Trading”, a także niezliczonych artykułów i esejów dotyczących inwestowania. Jego dzieła przetłumaczone zostały na wiele języków. Kształcił się na University of California w Los Angeles oraz na George Washington University w Norfolk w Virginii. Więcej o książce DAY TRADING możesz przeczytać tutaj.
Kup najnowsze wydanie książki „DAY TRADING” Joe Rossa, wydanej przez Maklerska.pl
Jak wyznaczać Haki Rossa?
Aby wyznaczyć haki Rossa najpierw musimy zająć się wyznaczeniem trendu za pomocą znanej techniki 1 – 2 – 3. Na szczęście w większości wersji wskaźników rysujących haki Rossa na wykresie przeznaczonych na platformę MetaTrader 4, technika 1 – 2 – 3 jest domyślnie wbudowana. Wskaźniki takie możemy odnaleźć w sieci pod nazwą „Ross Hook”.
Haki Rossa znajdziesz na platformie MetaTrader pod nazwą „Ross Hook”. Wskaźnik ten, podobnie jak 50 innych wskaźników analizy technicznej wbudowanych w platformę, pomogą Ci w tradingu i podejmowaniu decyzji handlowych. Zarejestruj bezpłatne demo i sprawdź sam.
Technika ta nie należy do skomplikowanych – oparta jest na podstawowej definicji trendu, czyli ciągu rosnących szczytów i dołków oraz ciągu spadających szczytów i dołków. Kiedy kurs osiąga lokalne ekstremum – w tym przypadku jest to tak zwany Higher High (HH), miejsce to oznaczane jest jako 1, cyfrą 2 oznaczany jest punkt krytyczny, czyli minimum, które tworzy się po przełamaniu najniższej ceny świecy Higher High. Jako 3 oznaczana jest świeca, która ponownie zmierza w kierunku Higher High, ale jej maksimum nie przekracza maksimum Higher High. Czas budowy takiej formacji jest różny, ale w skrajnych przypadkach zdarza się, że trzy punkty oznaczone są na bazie 4 świec. Analogicznie wygląda sytuacja w odwrotnym trendzie.
Kiedy już mamy na wykresie wyznaczone trendy, czas wyznaczyć haki Rossa. W czasie, gdy kurs porusza się w trendzie spadkowym i tworzy nowe minimum, w tym przypadku Lower Low (LL), a następnie cofa się w stronę przeciwną do aktualnej tendencji ceny, czyli gdy następuje wzrostowa korekta, Lower Low staje się hakiem Rossa. Zasięg korekty nie powinien przekraczać maksimum poprzedniej korekty, jednak zdarzają się wyjątki. Sygnałem kontynuacji trendu jest przełamanie minimum wyznaczonego przez Lower Low. Tak samo wygląda odwrócona sytuacja.
W praktyce wygląda to tak jak na poniższej ilustracji, przedstawiającej technikę 1 – 2 – 3 oraz haki Rossa na wykresie dziennym kontraktów CFD na S&P 500.
Zastosowanie Haków Rossa
Najpopularniejszy sposób wykorzystywania haków Rossa to praktycznie rzecz biorąc support & resistance trading. Handlując na podstawie tych wskazań wykorzystuje się zlecenia buy stop oraz sell stop. Zlecenie buy stop ustawiane jest w trendzie wzrostowym powyżej haka wyznaczającego lokalny szczyt – w takim przypadku stop loss powinien znajdować się poniżej ostatniego haka wyznaczającego dołek. Zlecenie sell stop ustawiane jest w trendzie spadkowym poniżej haka wyznaczającego lokalny dołek – w takim przypadku stop loss powinien znajdować się powyżej ostatniego haka wyznaczającego szczyt.
Haki Rossa na giełdzie
Haki Rossa można stosować zarówno w połączeniu z innymi narzędziami analizy technicznej oraz jako samodzielną strategię inwestycyjną. Aby jednak skutecznie wykorzystywać tę strategię, dobrze będzie zapoznać się dokładnie ze wszystkimi założeniami stojącymi za filozofią Joe Rossa. Profesjonalne podejście do tej strategii może być pomocne w tak zwanym piramidowaniu pozycji, a także do wyszukiwania kolejnych momentów do wejścia po wypadnięciu z rynku.
Korzystanie ze strategii haków Rossa nie należy do najłatwiejszych zadań – szczególnie, jeżeli chcemy uczynić z nich naprawdę dochodowy biznes. Jest to jednak możliwe. Pamiętaj o tym, że trading nie jest czymś łatwym – regularne zyski odnosi na nim niewielka liczba inwestorów. Jeżeli jednak to robią, oznacza to, że regularne zyski na rynkach finansowych są możliwe i nie są zarezerwowane tylko dla wąskiej grupy profesjonalistów. Wymagają jednak dużej ilości poświęconego czasu, zainwestowania pieniędzy i profesjonalnego podejścia do tego zadania.
Kup najnowsze wydanie książki „DAY TRADING” Joe Rossa, wydanej przez Maklerska.pl
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!