Gorsze dane wpłyną na decyzję Fed? S&P 500 skoczył o 2,59%.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zakończyły poniedziałkową sesję silnym wzrostem. Notowania indeksu S&P 500 skoczyły ogólnie o 2,59%. Wczoraj z gospodarki napłynęły gorsze od oczekiwanych dane. Zwiększyły one pozytywny sentyment inwestorów, gdyż mogą wpłynąć na decyzję Fed. Czy rzeczywiście Rezerwa Federalna zwolni przez to ze swoimi agresywnymi podwyżkami?

Indeksy z Wall Street z silnymi wzrostami

Amerykański indeks S&P 500 rozpoczął nowy miesiąc od silnego wzrostu. Notowania S&P 500 wzrosły w poniedziałek, 3 października o 2,59%. Warto również zwrócić uwagę na wczorajszy wynik innego amerykańskiego indeksu. Indeks giełdowy Dow Jones 30 odnotował najwyższą, procentową zmianę spośród głównych indeksów z Wall Street. Kurs tego indeksu wzrósł o 2,66%.

Zryw zyskujących spółek

Spoglądając już na poniedziałkowe zachowanie komponentów indeksu S&P 500, warto zwrócić uwagę na pewne fakty. Przede wszystkim zyskujące spółki zdecydowanie przeważyły pod względem liczebnym. Również wspomnieć warto o zrywie notowań spółki Marathon Oil. To właśnie to przedsiębiorstwo odnotowało najwyższą, procentową zmianę ceny. Kurs notowań firmy wzrósł o 10,58%. Wysoką zmienność wykazała również spółka Tesla. Akcje giganta motoryzacyjnego spadły o 8,61%.

Gorsze dane wpłyną na kolejną decyzję Fed?

Podczas wczorajszej sesji opublikowane zostały raporty dotyczące sektora przemysłu. Choć odczyty pokazały mieszane wartości, to inwestorzy zwrócili uwagę, że nie były to najlepsze dla gospodarki dane. Taka sytuacja podbudowała pozytywny sentyment. Inwestorzy wyrazili nadzieje na to, że najnowsze dane wpłyną na kolejną decyzję Rezerwy Federalnej, która zwolniłaby tempo agresywnych podwyżek.

FP Markets

Przechodząc już do samych raportów zaznaczyć warto, że aktywność w sektorze przemysłowym wykazała wzrost już 28. miesiąc z rzędu. Jednak tempo wrześniowego wzrostu było niższe od sierpniowego oraz okazało się niższe od oczekiwań. Wartość wskaźnika ISM wyniosła 50,9 pkt i oznacza to spadek o 1,9 pkt względem sierpniowej wartości. Natomiast wskaźnik PMI wyniósł za wrzesień 52,0 i okazał się wyższy od sierpniowego odczytu. W raporcie zaznaczono, że wzrost pozostaje nadal stłumiony, a „przemysł działa jako opór dla gospodarki”.

Punkt widzenia – indeks powraca do 3 700

W ostatniej analizie omówione zostały dwa schematy na sesję. Rynek podjął się wykonania ruchu, który opisany został w możliwości wzrostowej. O takim wariancie pisaliśmy w słowach: „Jeżeli natomiast rynek wyjdzie ponad 3 600 i utrzyma ten zakres, założyć będzie można następujące. Siła popytowa ma szansę przeważyć właśnie w okolicach TDP i zbudować bazę do wzrostów. Z tych rejonów wygenerowany może zostać ruch wzrostowy nawet do 3 640”.

Cena po południu skutecznie po wyjściu powyżej 3 600, utrzymała ten zakres. Po godzinie 16 strzelony został zakładany target, a rynek dotarł do 3 700. Aktualnie znajdujemy się na wyższych poziomach, gdyż S&P 500 wyceniane jest na 3 740.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek dziś od rana napędza się wzrostami. Taka zależność kontynuowana może być również podczas sesji amerykańskiej. Jednak przed dalszym podejściem dojść może do delikatnego cofnięcia. Strefą bazy dla wzrostów będą okolice 3 720 (poziom TDP). Dopóki ten zakres jest utrzymywany, w grę wchodzić będzie podejście nawet do 3 800.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 04.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Może jednak wydarzyć się tak, że rynek bez namysłu kontynuować będzie wspinaczkę. Wówczas cena dojść może do oporu, wyznaczonego na poziom 3 770. Jeżeli ten zakres nie zostanie przełamany, w grę będzie wchodzić cofnięcie rynku do 3 700.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 04.10.2022

Konkluzja

Na ponad dwie godziny przed wejściem USA na rynek kontynuuje rozpoczętą wczoraj wspinaczkę. Co ciekawe ruch jest dość silny i ma szansę być kontynuowany. Pytanie jednak czy przed kolejnym impulsem rynek zechce nieco zejść. Poniżej rozpisane zostały poziomy na wtorkową sesję (04.10)

TSR : 3 815

TFR : 3 770

TDP : 3 721

TFS : 3 675

TSS : 3 628

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.