FTSE 100 z zyskiem w poniedziałek. Indeks lepiej o 0,18%.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Nowy tydzień handlowy w Londynie rozpoczął się od wzrostów. Poniedziałek, 23 stycznia główny brytyjski indeks FTSE 100 zakończył z zyskiem. Indeks wykazał jednak drobny zysk, wypadając lepiej o 0,18%. Inwestorzy z Europy trwali wczoraj w ogólnym optymizmie. Dziś rynkowi uczestnicy szykują się na wstępne raporty PMI. Co słychać na indeksie FTSE 100 we wtorek, 24 stycznia?

Niewielki wzrost FTSE 100

Za inwestorami już pierwsza sesja ostatniego, pełnego tygodnia handlowego w tym miesiącu. Zmagania w poniedziałek zakończyły się finalnie na plus, jednak był to niewielki wzrost notowań FTSE 100. Indeks poszedł w górę zaledwie 0,18%. W przypadku londyńskiego FTSE był to ruch rzędu 14 punktów.

Strona zysków wyraźniej lepsza

Składowe indeksu FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w większości za wzrostami. Najlepiej spośród spółek zaprezentowało się Ocado, którego akcje skoczyły o 3,93%. Indeks do góry ciągnęły również najważniejsze dla niego spółki. Przedsiębiorstwo Rolls-Royce na wycenie zyskało 1,50%. Należy zauważyć jednak, że najwyższą, procentową zmianę ceny odnotowano po stronie strat. Spółka Fresnillo straciła 4,91%, stojąc na czele dwudziestu dwóch stratnych składowych.

Komplet danych PMI

Dziś, we wtorek 24 stycznia o godzinie 10:30 (czas w Polsce) opublikowane zostaną wstępne dane dotyczące wskaźnika PMI. Warto zauważyć, że inwestorzy otrzymają komplet danych jednego dnia. Analitycy prognozują, że aktywność w sektorze przemysłu wzrośnie w ujęciu miesięcznym. Gorszy odczyt natomiast pokazać ma aktywność w usługach.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 ponad TDP, znak na wzrost?

Brytyjski indeks giełdowy postawił wczoraj na marazm ruchu. Przez cały dzień notowania FTSE 100 poruszały się w wąskim przedziale cenowym wyznaczonym przez zakres średniej SMA 55 i poziom TDP (7 796). Był to bowiem zakres rzędu trzydziestu punktów. Rynek momentami nadbijał każde z ograniczeń, jednak każdorazowo powracał do wspomnianego zakresu (średnia – TDP).

Na wykres FTSE 100 patrzymy we wtorek, 24 stycznia o godzinie 6 rano. Na kilka godzin przed rozpoczęciem sesji handlowej w Europie, notowania rynku oscylują powyżej poziomu TDP. Taka sytuacja pozwala sądzić, że FTSE 100 może wykonać teraz ruch wzrostowy. Spójrzmy na to, jakie perspektywy ma przed sobą barometr brytyjskiej gospodarki.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz rynek może zdecydować się na wzrost już z obecnych zakresów. Jednak warto będzie obserwować, czy notowania nie wykonają najpierw drobnego cofnięcia do średniej. Byłaby to okazja, aby dokładnie sprawdzić nastawienie sił rynkowych. Właśnie z okolic średniej notowania potencjalnie zebrałyby się do generowania zysku. Wówczas na zasadzie przebicia się przez wczorajszy szczyt i jego re-test notowania skierowałyby się na poziom 7 850-7 860.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 24.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek wykona zejście do średniej, może odpuścić walkę o jej zakres. W takim wypadku na zasadzie pełnego przełamania tego obszaru rozpocząłby się ruch spadkowy. Potencjalnym celem dla rynku byłby zakres 7 730-7 750.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 24.01.2023

Konkluzja – FTSE 100 we wtorek

Za kilka godzin rozpocznie się sesja giełdowa w Europie. Indeks FTSE 100 jest w dobrej sytuacji do tego, aby dziś pokazać podejście. Wiele zależy natomiast od tego, jak zachowa się indeks po otwarciu giełd. Poziomy z wykresów nie uległy zmianie i wynoszą.

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.