FTSE 100 z pozytywnym finałem. Tygodniowy zysk indeksu.

London Telephone
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy zakończył zmagania w ostatnim pełnym tygodniu listopada. FTSE 100 zakończyło tydzień handlowy pozytywnym finałem. W piątek, 25 listopada FTSE 100 odnotowało zysk rzędu 0,27%. Cały miniony tydzień (21.11-25.11) wykazał ogólny wzrost notowań londyńskiego indeksu. Dziś, w poniedziałek 28 listopada rynki rozpoczynają nowy tydzień. Jak wygląda analiza indeksu FTSE 100 na dzisiejszą sesję?

Ponad 1% tygodniowego zysku

Ostatnia, czyli piątkowa sesja (25.11) podkreśliła nastawienie indeksu FTSE 100 w całym minionym tygodniu. FTSE 100 zakończyło sesję pozytywnym finałem, gdyż notowania wzrosły tego dnia o 0,27%. Warto dodać, że piątek był czwartym z rzędu dniem bez strat indeksu. Londyńskie FTSE 100 wykazało ponad 1% tygodniowego zysku. Tym samym był to trzeci tydzień w listopadzie zakończony wzrostem notowań.

Listopad najlepszy miesiącem od dwóch lat?

Rynkowe dni w listopadzie dobiegają już końca. Miesiąc zakończy się w środę, zatem rynki mają trzy dni na zmianę wyniku. W przypadku brytyjskiego FTSE 100 listopad jest jak dotąd, najlepszym miesiącem w tym roku. Co więcej, kończący się miesiąc ma szansę być najlepszym w wykonaniu indeksu FTSE 100 od dwóch lat. Poprzednio również w listopadzie 2020 roku londyński indeks okazał się najlepszy w całym roku.

Niewielka zmiana kursu akcji spółek

Koniec tygodnia nie wywołał wzmożonego ruchu na spółkach głównego brytyjskiego indeksu. Kursy akcji wykazały ogólnie niewielką zmianę. Jedynie trzy składowe odnotowały ponad 2% finalny ruch. Najwyższa, procentowa zmiana należała do firmy EasyJet. Akcje tej spółki wzrosły o 2,74%. Na czele strat stanęło natomiast przedsiębiorstwo Johnson Matthey. Notowania spółki spadły o 2,38%. Na pozytywny, piątkowy wynik indeksu wpłynął fakt, że większość składowych opowiedziała się za wzrostem.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks niepewnie przy 7 500

Patrząc już na wykres indeksu FTSE 100, warto zauważyć, że w minionym tygodniu (21.11-25.11) indeks podczas trzech sesji dobijał poziomu 7 500 i od niego odbijał. Brytyjski indeks dość niepewnie zachowywał się właśnie w okolicach tego, pełnego rejonu ceny. Niemniej jednak takie zachowanie wskazywać może na chęć zebrania się do większego wzrostu. Pojawia się pytanie, czy taki ruch to kwestia jednej sesji.

W momencie pisania tego artykułu (przed godziną 7 rano) rynek znajduje się w okolicach 7 460. Jak brytyjski indeks FTSE 100 rozpocznie nowy tydzień?

Scenariusz główny – wzrostowy

Indeks ma potencjał do tego, aby dziś powrócić w okolice 7 500. Taki ruch zależeć będzie od zachowania ceny wobec rejonu 7 445. Rynek wydaje się chętny odwiedzenia tego zakresu. Utrzymanie obszaru TFR (7 445) stanowi kluczowe założenie na dzisiejszą, poniedziałkową sesję. Z tego miejsca rynek generować mógłby podbicie do średniej. Następnie po przełamaniu jej zakresu FTSE 100 mogłoby skierować do 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 28.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli natomiast najpierw pojawiłoby się podbicie do średniej, warto będzie rozważyć inną możliwość. Wyjście powyżej jej zakresu i szybkie cofnięcie uświadomić powinno o potencjale zejścia. Na zasadzie re-testu od dołu zakresu średniej, cena mogłaby się skierować w stronę 7 400.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 28.11.2022

Konkluzja

Dzisiejsza sesja otwiera tydzień, w którym zakończy się listopad. Handel w obecnym miesiącu dobiega końca, a indeks FTSE 100 ma okazję do polepszenia wyniku. Poziomy oznaczone na wykresach, rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.