FTSE 100 przerwało serię strat. Indeks zyskał wczoraj 0,72%.

London Stock Exchange
J2T Trade

Główny indeks giełdowy z Wielkiej Brytanii od wzrostu rozpoczął nowy, dziewiąty tydzień handlu w tym roku. W poniedziałek, 27 lutego FTSE 100 przerwało serię strat z poprzedniego tygodnia. Brytyjski indeks zyskał wczoraj 0,72%. Dobre nastroje na rynku udzieliły się za sprawą przygotowań inwestorów do publikacji danych w tym tygodniu. Na indeks FTSE 100 patrzymy kolejnego dnia. Dziś, 28 lutego rynki zmierzają do zakończenia miesiąca. Co pokaże londyński rynek?

FTSE 100 pokazało wzrost w poniedziałek

Równo tydzień przyszło czekać inwestorom na kolejną, wzrostową sesję indeksu FTSE 100. Wczoraj, w poniedziałek 27 lutego indeks zaprezentował się z dobrej strony i zyskał ogólnie 0,72%. Brytyjskie FTSE 100 przerwało tym wynikiem czterodniową serię strat. Ponadto warto zauważyć, że indeks podciągnął miesięczny wynik i zapewne luty okaże się zyskowny.

Rolls-Royce ciągnie indeks w górę

Wśród spółek indeksu FTSE 100 panowała wczoraj zgodność co do kierunku. Zdecydowana większość wybrała generowanie wzrostu, a indeks szczególnie w górę ciągnęła firma Rolls-Royce. Producent luksusowych pojazdów odnotował najwyższą zmienność, wzrastając o 6,59%. Po stronie spadków opowiedziało się zaledwie kilkanaście spółek. Co więcej, żadna z nich nie przekroczyła 1% zmiany kursu.

Punkt widzenia – FTSE 100 wykonało podejście, indeks z szansą na dalszy wzrost

Podczas wczorajszych rozważań skupiliśmy się przede wszystkim na ruchu wzrostowym. O takiej projekcji pisaliśmy: „Szansa na wzrost istnieje, jednak aby mógł się on dziać spełniony musi zostać jeden warunek. Notowania muszą powrócić powyżej poziomu TDP i ustabilizować się na tym zakresie. Z tego miejsca, po każdorazowym jego re-teście od góry, rynek ma potencjał do wzrostu w rejony 7 960-7 970”.

FP Markets

Rynek wypełnił wczoraj warunek dla wzrostu tuż po otwarciu giełd w Europie. Notowania powróciły powyżej poziomu TDP i  rynek utrzymał się ponad nim. FTSE 100 ruszyło następnie do góry i podeszło do 7 955, zatem do osiągnięcia targetu niewiele zabrakło. W godzinach popołudniowych indeks zszedł do TDP i odbił się od niego, ponownie wykonując wzrost pod wskazywany cel 7 960.

Na sytuację FTSE 100 patrzymy we wtorek, 28 lutego o godzinie 7 rano (czas w Polsce). Indeks obecnie oscyluje nieco ponad zakresem średniej SMA 55, a zatem również powyżej poziomu TDP. Rynek ma szansę dziś przedłużyć wzrost. Czy na to się zdecyduje?

Scenariusz główny – wzrostowy

Kolejny wzrost rynek wykonać może tak właściwie na dwa sposoby. Rynek przed ruchem w górę może zejść, aby siłę zebrać z rejonów średniej/poziomu TDP. Wówczas powrót do wczorajszych szczytów i ich przełamanie nadałoby impetu wzrostom. Potencjalnym celem byłyby okolice 7 980. (poglądowy schemat ruchu na dołączonym wykresie)

Alternatywnie, rynek może po rozpoczęciu dzisiejszej sesji od razu piąć się wyżej. Jednak analogicznie stawiłby czoła obszarowi wczorajszych szczytów i musiałby je przełamać. Cel byłby taki sam.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 28.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście do średniej/poziomu TDP wiązałoby się z brakiem reakcji popytowej w tym zakresie. W takim wypadku re-testem od dołu tych rejonów, rozpoczęłoby się cofnięcie do 7 880.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 28.02.2023

Konkluzja

Kończy się handel w lutym. Rynek ma szansę poprawić miesięczny wynik. Czy tak też się stanie i FTSE 100 dziś zyska? Warto przyglądać się zachowaniu indeksu już przed godzinami oficjalnego handlu.

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.