FTSE 100 przedłużyło zyski. Obietnice premiera Sunaka.

Flaga Wielkiej Brytanii
J2T Trade

Brytyjski rynek akcyjny zamknął się w środę wyżej. Londyńskie FTSE 100 przedłużyło tym samym zyski. Pozytywne nastroje pojawiły się na tle obietnic premiera Wielkiej Brytanii – Rishi Sunaka. Szef brytyjskiego rządu złożył obietnice m.in. o obniżenie inflacji o połowę. Co jeszcze istotnego powiedział Sunak podczas pierwszego przemówienia w 2023 roku? Zapraszamy na analizę indeksu FTSE 100 na czwartek, 5 stycznia.

Kontynuacja zysków

Podczas środowej sesji główny brytyjski indeks giełdowy walczył o kierunek. Finalnie jednak przeważył optymizm i FTSE 100 przedłużyło zyski z poprzedniego dnia. Zamknięcie giełd w Londynie pokazało, że notowania FTSE 100 wzrosły w środę ogólnie o 0,41%. W przypadku tego rynku jest to tożsame z ruchem w górę o ponad 30 punktów.

Kontynuacja zysków odbyła się również za sprawą spółek tworzących indeks FTSE 100. Co prawda, żadna ze stron nie osiągnęła znaczącej przewagi liczebnej, jednak wzrosty przeważyły pod względem notowanej zmiany. Najlepszą spółką okazało się wczoraj Ocado, której akcje skoczyły o 7,83%.

Obietnice brytyjskiego premiera

Na łamach The Telegraph* podano, że brytyjski premier Rishi Sunak wygłosił w środę swoje pierwsze przemówienie w 2023 roku. Sunak obiecał w nim, że w najbliższych miesiącach rząd nada priorytet pięciu kluczowym obszarom. Władze działać mają, aby:

FP Markets
  • zmniejszyć inflację o połowę,
  • wspomóc wzrost gospodarczy,
  • zapewnić spadek długu narodowego,
  • skrócić listy oczekujących w szpitalach,
  • rozprawić się z nielegalnymi migrantami.

W wystąpieniu Sunak podkreślił: „Moje oczekiwania są takie, że uda nam się zmniejszyć inflację o połowę do końca tego roku. Chciałbym, aby do tego czasu gospodarka również rosła”.

Działania przeciwko strajkom

Natomiast jak donosi gazeta The Times* dziś, 5 stycznia premier Wielkiej Brytanii przedstawić ma plan działań przeciwko strajkom. Warto przypomnieć, że fala akcji strajkowych przewija się przez ten kraj już od tygodni. Według najnowszych informacji zaproponowana zostanie ustawa, która pociągnie związki zawodowe do odpowiedzialności prawnej. Obecne działania strajkowiczów w kluczowych sektorach: opieka zdrowotna, edukacja, bezpieczeństwo publiczne i transport w świetle nowych przepisów uznane mogą zostać jako nielegalne.

Dalsza część raportów PMI

Dziś w godzinach sesji europejskiej dojdzie do publikacji kolejnych danych dotyczących aktywności menadżerów. Będzie to dalsza część raportów PMI, tym razem dla sektora usług. Równolegle inwestorzy dowiedzą się, jak kształtuje się odczyt zbiorczego wskaźnika Composite PMI. Analitycy spodziewają się wyższych odczytów. Co pokażą dane zaplanowane na 10:30 (czas w Polsce).

Punkt widzenia – indeks walczy o 7 600

W środowej analizie indeksu FTSE 100 bliżej przyglądaliśmy się potencjalnemu ruchowi wzrostowemu. O takiej możliwości pisaliśmy: „Teraz rynek ma szansę kontynuować ruch wzrostowy. Warto będzie obserwować jednak, czy indeks zdecyduje się najpierw na zejście, aby z nieco niższych (od obecnych) zakresów rozpocząć wzrost. Strefą akumulacji okazać się może przedział cenowy: 7 540-7 560. Z tych rejonów notowania mogłyby zostać wyniesione ponownie powyżej 7 600. Wówczas doszłoby do próby przebicia się przez TFR (7 612)”.

Rzeczywiście rynek najpierw, zgodnie z założeniami, zdecydował się na zejście do wyznaczonej strefy akumulacji. Popyt w niej szybko zareagował, wyciągając notowania wyżej. Notowania rosły i około godziny 13 przebiły się przez zakładany target. Jednak okolice TFR nie zostały utrzymane i rynek cofnął.

Na notowania brytyjskiego indeksu patrzymy tuż po otwarciu giełd w Europie. Rynek wykonuje obecnie podbicie do poziomu TFR. Tym samym w dalszym ciągu indeks walczy o zakres 7 600.

Scenariusz główny – spadkowy

Obecna sytuacja wskazywać może na chęć pobudzenia podaży. Rynek zmaga się kolejny dzień z okolicami poziomu TFR (7 612). Dziś ponownie dojść mogłoby jedynie do nadbijania tego zakresu. Gdyby z tego miejsca rynek wygenerował cofnięcie, takie mogłoby sięgnąć zakresu średniej kroczącej SMA 55. Natomiast przełamanie średniej wiązałoby się z cofnięciem notowań do 7 530.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 05.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Należy jednak mieć na uwadze to, że rynek może w najbliższym czasie szukać okazji do wzrostu. Odbijanie się od góry od zakresu średniej determinowałoby budowę ruchu wzrostowego. Wówczas rynek mógłby zebrać niezbędną siłę, aby przełamać poziom TFR.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 05.01.2023

Konkluzja

Dzisiaj warto będzie zwrócić uwagę na to, co pokażą dane dotyczące PMI. Inwestorzy zareagują zapewne po przeanalizowaniu tych raportów. Jaki wariant ruchu wybiorą dziś rynkowi uczestnicy?

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

Źródło: The Telegraph, The Times 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.