FTSE 100 gorzej na koniec. Brytyjskie PKB spadło w grudniu.

FTSE100
J2T Trade

Piątkowa sesja handlowa, 10 lutego przyniosła straty na europejskim parkiecie giełdowym. Z głównych indeksów Starego Kontynentu najmniej straciło brytyjskie FTSE 100. Indeks tym samym wypadł gorzej na koniec minionego tygodnia. Negatywne nastroje napędzane były obawami o gospodarkę Wielkiej Brytanii. Według szacunków brytyjskie PKB spadło w grudniu o 0,5%. Na co jeszcze zwrócono uwagę w raporcie? W poniedziałek, 13 lutego zapraszamy na analizę popularnego indeksu z Londynu.

Klamrowy układ tygodnia FTSE 100

Ostatnią sesję, czyli z piątku 10 lutego główny brytyjski indeks giełdowy zakończył ze stratą. Notowania FTSE 100 obniżyły się tego dnia handlowego ogólnie o 0,36%. Warto zauważyć, że była to druga sesja zakończona poniżej kreski w minionym tygodniu. Przy tym dodać należy iż, układ tygodnia miał charakter klamrowy. W dniach (06.02-10.02) FTSE 100 ogólnie straciło 0,24%. Był to trzeci tydzień zakończony na minus.

Spółki zorientowane na spadek

Składowe indeksu FTSE 100 chętniej wybrały w piątek stronę strat. Zdecydowana większość zorientowana była na spadek, a najgorzej wypadła firma Ocado. Wycena tej spółki zmieniła się niekorzystnie o 11,29%. Przed obniżką uchroniło się jedynie kilkanaście spółek. Wśród nich najlepiej spisał się Shell, którego notowania wzrosły o 2,96%.

Brytyjskie PKB spadło w grudniu

Jak podano w piątkowych szacunkach, Produkt Krajowy Brutto (PKB) w Wielkiej Brytanii spadł o 0,5% w grudniu. Raport opublikowany przez Office for National Statistics (ONS) wskazał również, że PKB w ostatnim kwartale 2022 roku było płaskie. Instytucja (ONS) analizując sytuację gospodarki z perspektywy grudnia dodała, iż usługi spadły o 0,8%, zaś produkcja usług o 1,2%.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 z częściową realizacją zejścia, co na dziś?

Podczas piątkowej analizy indeksu FTSE 100 zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na możliwość wystąpienia ruchu spadkowego. Projekcję zawarliśmy w słowach: „Sytuacja na rynku pokazuje, że w ujęciu intraday może on pokusić się o wykonanie korekty. Taka swój początek miałaby jednak w zakresie średniej. Dobrze byłoby zatem, aby notowania przed spadkiem podbiły właśnie w rejony średniej SMA 55. Wówczas zebrany tam popyt pewnym ruchem sprowadziłby cenę poniżej TFR i re-testując ten zakres od dołu notowania zeszłyby do 7 820”.

Rzeczywiście po otwarciu giełd w piątek rynek najpierw zdecydował się na podejście do zakresu średniej. Notowania wyhamowały w tym zakresie, a zebrana tam podaż zgodnie z założeniami sprowadziła indeks poniżej TFR. Ponadto pojawił się dokładny re-test tego zakresu od dołu i FTSE 100 zeszło. Notowania najniżej sięgnęły 7 850, zatem była to częściowa realizacja targetu dla zejścia.

Na sytuację indeksu FTSE 100 patrzymy już na początku nowego tygodnia. Dziś, w poniedziałek 13 lutego indeks rynek oscyluje w rejonach 7 900. Co przyniosą najbliższe godziny?

Scenariusz główny – wzrostowy

Warto będzie dziś obserwować, czy rynek zdoła utrzymać się powyżej średniej SMA 55 i tym samym powyżej poziomu TFR. Spełnienie takich zależności świadczyć będzie na korzyść ruchowi wzrostowemu. Potencjalnym celem na dziś będzie 7 950.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 13.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak zejście poniżej TFR wiązać się może z próbą jego przełamania. Na zasadzie re-testu od dołu tego zakresu rynek mógłby powrócić do piątkowych dołków.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 13.02.2023

Konkluzja

Obecna sytuacja na wykresie skłania do bliższego rozważenia ruchu wzrostowego. Podwaliny pod taką możliwość zostały utworzone dziś przed sesją. Czy rynek wykona wzrost w godzinach oficjalnego handlu. Poziomy pozostają bez zmian, gdyż spełniają swoje zadanie.

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.