Nasdaq 100 spadł o 0,76%. Fed nie obniży prędko stóp.

Index Nasdaq
J2T Trade

Indeksy giełdowe w USA zamknęły czwartkową sesję niżej. Amerykański Nasdaq 100 spadł o 0,76%. Notowania spadły w obliczu słów kolejnych urzędników Fed. Ponownie powtarzano, że Fed nie obniży prędko stóp procentowych. Zaznaczono, że muszą one pozostać na wyższych przedziałach „przez jakiś czas”. Rynki akcji kończą dziś pierwszy tydzień handlowy października.

Notowania znów spadły

Technologiczny indeks giełdowy, czyli Nasdaq 100 zanotował w czwartek, 6 października spadek notowań. Tym razem  Nasdaq 100 spadł o 0,76%. Ostatnie dwa stratne dni  wypadają jednak słabo na tle zysków z początku tygodnia.

Dziś kończy się pierwszy tydzień handlowy października. Przed piątkową sesją wynik z tego tygodnia to +4,69%. Wiele wskazuje na to, że pozytywnym akcentem zakończy się pierwszy tydzień października.

Dominacja tracących składowych

Spoglądamy już wewnątrz indeksu Nasdaq 100. Przede wszystkim zaznaczyć warto, że tracące składowe indeksu zdominowały pod względem liczebnym. Na czele składowych, które odnotowały w czwartek spadek, stanęła spółka Splunk. Akcje tego przedsiębiorstwa spadły o 4,54%. Co warto zaznaczyć, podobny poziom zmienności osiągnęła składowa zyskująca. Notowania spółki DexCom wzrosły o 4,53%.

FP Markets

Urzędnicy Fed powtarzają, że nie czas na obniżkę stóp

Wczoraj pojawiły się komentarze, aż czterech urzędników Rezerwy Federalnej (Fed). Wypowiedzi bankierów Fed łączyło jedno przekonanie. Każde z nich zauważyło, że to jeszcze nie czas na obniżkę stóp procentowych. Prezes Banku Fed w Cleveland, Loretta Mester dodała, że nie widzi dowodów, które uzasadniałyby spowolnienia tempa podwyżek. Decydent dodała, że nic nie wskazuje na „brak działania rynków w USA”. Warunki co prawda zacieśniają się, jednak jest to konsekwencja podnoszenia stóp procentowych.

Natomiast członek Rady Gubernatorów Fed, Christopher Waller powiedział, że stopy będą podnoszone „dopóki nie zobaczymy, że postęp jest zarówno znaczący, jak i trwały”. Waller podkreślił, że inflacja jest daleka od celu Fed i „nie zanosi się na to, by szybko spadła”.

Tymczasem prezes Banku Fed w Chicago, Charles Evans zauważa, że obecne agresywne podwyżki są konsekwencją za późno podjętych decyzji o zmianie polityki. Bankier zauważa, że polityka restrykcyjna musi być kontynuowana. Evans potwierdził, że „w amerykańskiej gospodarce jest sporo siły” i obecnie jest to wykorzystywane przy podnoszeniu stóp procentowych.

Lisa Cook, czyli gubernator Rezerwy Federalnej opisuje obecnie przyjęta politykę pieniężną jako zjawisko front-loadingu. Takie działanie umożliwia szybsze ograniczenie popytu i pomaga w ustaleniu na nowo oczekiwań inflacyjnych.  Również Cook za innymi urzędnikami Fed zaznaczyła, że to jeszcze nie czas na obniżkę stóp.

Punkt widzenia – rynek schodzi w stronę 11 400

Nasdaq 100 wykonał w czwartek ruch spadkowy, który poniekąd opisany został we wczorajszej analizie. O możliwym spadku pisaliśmy w słowach: „Należy jednak liczyć się ze spadkiem indeksu. Taki ruch mogły wyglądać w poniższy sposób. Rynek ostatnio potwierdził istotność poziomu TSR, czyli okolic 11 630. Cena odbijać się może od dołu od tego rejonu cenowego. Impetu zejściu nada przebicie zakresy średniej kroczącej. Rynek wykonać może również re-test średniej od dołu. Celem będzie w takim wypadku powrót do 12 300”.

Rynek nie był skory do poczekania przed zejściem. Nastąpiło gwałtowne urwanie ceny już w godzinach sesji europejskiej. Jednak powrócił w trakcie sesji amerykańskiej w okolice poziomu TSR i wówczas przyjmować można było ponownie zejście. Te drugie zejście było nieco głębsze, a cena dotarła najniżej do 11 450. Na moment pisania tego artykułu Nasdaq 100 znajduje się nieco wyżej.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz warto będzie zwrócić uwagę na to, czy Nasdaq 100 podejmie się zejścia do zakresu poziomu TFR (okolice 11 400). Utrzymanie przez rynek tego obszaru cenowego stanowić będzie kluczowe założenie na dzisiejszą sesję. Każdorazowy re-test od góry opisanej strefy, determinować będzie ruch wzrostowy. Celem będzie powrót rynku nawet do 11 650.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 07.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość, w której rynek postawi na zejście. Takie odbyć by się mogło po utworzeni strefy oporu na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Z tego miejsca ruchem w stylu impuls-korekta-impuls rozpoczęłoby się zejście. Potencjalnym targetem byłby natomiast poziom 11 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 07.10.2022

Konkluzja

Handel na rynku akcji w tym tygodniu dobiega już końca. Nasdaq 100 znajduje się w dość dobrym położeniu jeżeli chodzi o wynik tygodniowy. Poziomy wyznaczane na co dzień nie uległy zmianie względem wczorajszych.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.