Dziś publikacja decyzji Fed. Nasdaq 100 z ponad 1% obniżką.

FED
J2T Trade

Na amerykańskiego Nasdaq’a 100 patrzymy w środę, 2 listopada. Indeks Nasdaq 100 we wtorek przedłużył straty z poprzedniego dnia. Technologiczny Nasdaq zakończył wczorajszą sesję z ponad 1% obniżką. Dziś nastąpi publikacja decyzji Fed. Uczestnicy rynkowi czekają na stanowisko Fed. Czy Rezerwa Federalna kolejny raz zdecyduje się na agresywną podwyżkę?

Nowy tydzień od strat

Za inwestorami już druga sesja nowego tygodnia. We wtorek, 1 listopada indeks Nasdaq 100 przedłużył straty. Amerykański Nasdaq 100 zakończył wtorek z ponad 1% obniżką notowań. Co ciekawe, indeks wykazał podobną stratę co dzień wcześniej. Nowy tydzień rozpoczął się od strat. Czy środowa sesja odmieni sytuację?

Bez dominacji wśród spółek

Spoglądając na wtorkowe zachowanie składowych Nasdaq’a 100, warto zauważyć, że żadna ze stron nie uzyskała dominacji. Największą zmianę ceny odnotowała spółka IDEXX Labs, która przewodziła spółkom zyskownym. Akcje tego przedsiębiorstwa skoczyły o 9,80%. Po stronie stratnej najgorzej wypadło Intuit, kończąc z wynikiem -7,66%.

Aktywność sektora produkcyjnego wzrosła

Wczoraj przed sesją opublikowany został raport ISM. Organizacja podała, że aktywność sektora produkcyjnego wzrosła w październiku. Stany Zjednoczone odnotowały jednak wolniejsze tempo wzrostu niż miesiąc wcześniej. Wartość wskaźnika ISM uplasowała się na poziomie 50,2. Tym samym sektor przemysłowy znalazł się w obszarze ekspansji 29 miesiąc z rzędu.

FP Markets

Punkt widzenia – wzorowe rozegranie

Podczas wtorkowej analizy indeksu Nasdaq 100 jako główny określaliśmy ruch spadkowy. Treść projekcji brzmiała: „Nowy miesiąc otworzony ma szansę zostać zejściem. Takie mogłoby wyglądać następująco. Nasdaq 100 ma szansę podbić najpierw w okolice 11 600, byłby to ruch na zgaszenie zapału popytu. Wówczas szybki powrót poniżej 11 475 i re-test od dołu świadczyłby na korzyść zejścia. Przełamanie średniej nada impetu spadkowi. Należałoby liczyć się z zejściem do 11 250”.

Rynek wzorowo rozegrał powyższy scenariusz. Najpierw pojawiło się zakładane podbicie, następnie zejście i po potwierdzeniu rynek bliski był sięgnięcia 11 250. Do pełnego celu zabrakło około 10 punktów. Niemniej jednak z całego wczorajszego scenariusza wypełniło się ponad 300 punktów, a ten zostaje zaliczony.

Dzisiejsza sesja handlowa może być bardzo specyficzna. Amerykańskie rynki szczególnie czekają na dzisiejszą decyzję Fed. Wiele analityków zakłada, że Fed potrzyma założenie o kolejnej, agresywnej podwyżce stóp procentowych (75 punktów bazowych) Jednak nie brakuje odważnych głosów, które wskazują na możliwość poluzowania polityki. Bankierzy z JPMorgan choć niedosłownie, to również wyrazili możliwość wystąpienia niższej podwyżki w postaci 50 punktów bazowych. Gdyby na taką decyzję zdecydował się Fed, rynki zapewne zareagować mogą mocnym wzrostem.

Z tego powodu przygotowane zostaną nieco inne scenariusze, specjalne na dzisiejszą sesję. Decyzja o podwyżce Fed pojawić się ma o godzinie 19 (czasu środkowoeuropejskiego, w którym znajduje się Polska).

Scenariusz podwyżka rzędu 50 punktów bazowych

Technologiczny Nasdaq 100 aż do decyzji Fed postawić może na stosunkowo spokojne zachowanie. Rynek postawiłby zatem na stabilizację w okolicach 11 245. Wówczas z tego miejsca generowane mógłby wzrost jeszcze przed decyzją. Reakcja na niższą podwyżkę wywołałaby euforię, a rynek zmierzać mógłby do 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz podwyżka rzędu 50 punktów bazowych 02.11.2022

Scenariusz podwyżka rzędu 75 punktów bazowych

Jednak analitycy szacują, że do zaskoczenia nie dojdzie. Tym samym również taki scenariusz warto rozważyć. Rynek do czasu decyzji zdecydować się może na podbicie od 11 475 (TFR). W takim wypadku dokładnie potwierdzony był zostać ten zakres jako opór. Przełamanie średniej z jednoczesną publikacją oczekiwanej podwyżki doprowadziłoby do powrotu w okolice 11 000.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz podwyżka rzędu 75 punktów bazowych 02.11.2022

Konkluzja

Oczy całego świata zwrócone są na Stany Zjednoczone. Dziś dojść może znów do zatrzęsienia na głównych światowych rynkach. Szczególnie ciekawie sytuacja wyglądać będzie w USA. Poziomy się nie zmieniają.

TTR : 11 925

TSR : 11 700

TFR : 11 475

TDP : 11 245

TFS : 11 010

TSS : 10 790

TTS : 10 580

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.