Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – historia AED

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich
J2T Trade

Chęć wyjazdu do nowego kraju, zwłaszcza tak egzotycznego i odległego jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, zawsze idzie w parze z wątpliwościami dotyczącymi wyboru odpowiedniej waluty. Jaka jednostka płatnicza obowiązuje w tym, przyciągającym do siebie tłumy zagranicznych turystów oraz handlowców z całego świata kraju? Jest nią dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czym charakteryzuje się ta waluta? Co warto na jej temat wiedzieć? Przekonamy się poniżej:

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – informacje, które warto wiedzieć

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich to, jak sama nazwa wskazuje, oficjalna jednostka monetarna Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 1 dirham dzieli się na 100 flisów. Międzynarodowy kod ISO tej waluty to AED, a jej symbol to “ د.إ.”. Nieoficjalne skróty to 'Dhs’ i 'Ie’. Dirham emitowany jest przez Centralny Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Kurs tej waluty jest ściśle powiązany z amerykańskimi dolarami: 1 USD = 3,6725 AED.

Ile kosztuje 1 dirham? Kurs w chwili pisania tego tekstu to 1,02 PLN.

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – monety w obiegu

Obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w obiegu można spotkać następujące nominały monet:

FP Markets
  • 25 flisów
  • 50 flisów
  • 1 dirham

W latach 1973-1995 emitowane były także monety o nominałach 1; 5 i 10 flisów. Wciąż są one akceptowane, jednak bardzo rzadko się je stosuje i trudno je spotkać, a wszystkie ceny zaokrąglane są do 25 flisów.

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – aktualne banknoty

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich możemy natknąć się również na następujące banknoty:

  • 5 dirhamów
  • 10 dirhamów
  • 20 dirhamów
  • 50 dirhamów
  • 100 dirhamów
  • 200 dirhamów
  • 500 dirhamów
  • 1000 dirhamów

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – historia

Przed 1966 rokiem wszystkie emiraty, które później miały tworzyć ZEA, wykorzystywały rupię zatokową. Jej kurs był powiązany z rupią indyjską. 6 czerwca 1966 roku Indie podjęły decyzję o dewaluacji rupii zatokowej w stosunku do rupii indyjskiej. Nie akceptując dewaluacji, kilka państw nadal używających rupii zatokowej przyjęło własne lub inne waluty. Niemal wszystkie Emiraty tworzące ZEA przyjęły wtedy riala katarskiego, jako swoją jednostkę monetarną. Wyjątek stanowił emirat Abu Dhabi, gdzie w obiegu zaczął funkcjonować dinar bahrański.

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich wprowadzony został w 1973 roku. Kurs wymiany riala katarskiego na dirhama wyniósł wtedy 1:1, natomiast dinara bahrańskiego na dirhama przyjął wartość 10:1 (10 dinarów = 1 dirham).

Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich – ciekawostki

Nazwa “dirham” wywodzi się od greckiego słowa “drachmae”, dosłownie znaczącego „garść”, z łaciny. Ze względu na stulecia starego handlu i wykorzystania waluty, dirham przetrwał przez Imperium Osmańskie.

W sierpniu 2006 roku opublikowano informację, że moneta 1 dirham ma rozmiary identyczne, jak mająca dwanaście razy mniejszą wartość moneta 1 peso filipińskiego. Fakt ten przyczynia się do pewnych strat właścicieli automatów przyjmujących monety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.