Decyzja FED podjęta! Indeks Nasdaq 100 z mocnym wzrostem. 

Fed
J2T Trade

Wczoraj na posiedzeniu członkowie FED podjęli decyzję. Chodziło o podwyżkę stóp procentowych. Po decyzji indeks Nasdaq 100 wykonał mocny ruch wzrostowy. 

Indeksy po FED

Wszystkie indeksy w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosły podczas ostatnich godzin sesji amerykańskiej. Członkowie Rezerwy Federalnej podjęli decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jednak czynnikiem, który zadecydował o skali takiego wzrostu, były wymowne słowa Jerome Powell’a. Jak donosi CNBC*, Prezes FED powiedział, że na razie podniesienie stóp procentowych o ponad 50 punktów bazowych, nie jest rozważane.

Pod koniec kwietnia opisywałem podczas kilku analiz przemówienia różnych członków Rezerwy Federalnej, którzy wypowiadali się wtedy na temat wczorajszego posiedzenia. Dyskutowano wtedy o skali podwyżki stóp procentowych. Część deputowanych opowiadała się za radykalnymi posunięciami. Mnie w pamięć zapadły słowa Pani Prezes FED w Cleveland, Loretty Mester, która tłumaczyła m.in. o racjonalnym podnoszeniu stóp procentowych. Mówiła ona o kilku podwyżkach, ale mniejszej skali. 

Podczas wczorajszej sesji indeks technologiczny Nasdaq 100 zyskał 3,41%. Oznacza to zmianę ceny o prawie 450 punktów. Najsilniejszą ze spółek wchodzącą w skład indeksu była Starbucks. Spółka podwyższyła swoje notowania o 9,83%. Wartym uwagi jest fakt, iż jedynie kilka spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100 odniosło straty podczas wczorajszej sesji. 

FP Markets

Dane makroekonomiczne

Podczas wczorajszej analizy indeksu Nasdaq 100 wspominałem o serii istotnych danych makroekonomicznych. Wczoraj opublikowane zostały informacje dotyczące m.in. eksportu i importu w USA. W obu przypadkach wartości te wzrosły względem poprzednich, jednak większy wzrost dotyczył importu. Bilans handlowy za marzec pogorszył się i wynosi prawie -110 mld dolarów. 

Jak co czwartek inwestorzy będą oczekiwać na informację dotyczącą zadeklarowanych wstępnie bezrobotnych. Liczba „Jobless’ów” według analityków wzrośnie. Dziś również podanie zostanie informacja dotycząca produktywności pozarolniczej. Jest to wartość wyrażana w procentach, a obrazuje ona zmianę produktywności względem poprzednich badanych okresów. 

Raporty spółek 

Zgodnie z przewidywaniami analityków spółka Moderna osiągnęła w pierwszym kwartale przychody niższe niż w ostatnich miesiącach 2021 roku. Jednak jak się okazało przychody nie były aż tak niskie, jak szacowano. Przychody spółki osiągnęły wartość ponad 6 mld dolarów, wobec prognozowanych 4,5 mld dolarów. Również wartość wskaźnika EPS okazała się wyższa, niż szacowano. Wynik wskaźnika zysku na akcję to 8,58 dolara. 

Spółka Regeneron Pharma również podała swoje sprawozdanie finansowe. Wskaźnik EPS spadł dwukrotnie względem wartości z czwartego kwartału 2021 roku. Spółka osiągnęła również prawie 2 mld dolarów niższe przychody względem ostatniego badanego okresu. 

Dziś uwagę inwestorów przykuje raport spółki Vertex. Jest to przedsiębiorstwo działające w branży biofarmaceutycznej. Jest to firma znana na całym świecie, ponieważ jako jedna z pierwszych firm zajęła się od początku projektowaniem leków. Wobec tej spółki szacuje się, że przychody osiągnięte w pierwszym kwartale nie ulegną zmianie względem poprzedniego okresu.

Punkt widzenia 

Podczas wczorajszej sesji indeks Nasdaq 100 schodził do godziny 17. W okolicach ceny 12930 rynek zebrał siłę na utworzenie ruchu wzrostowego. Jak wspominałem na początku tej analizy, czynnikiem determinującym mocniejsze impulsy wzrostowe były słowa Prezesa FED oraz decyzja o podwyższeniu stóp procentowych.

Na dzisiejszą sesję wyznaczane przeze mnie poziomy uległy zmianie. Obecnie znajdujemy się nieco powyżej nowego poziomu TDP (13353). Na dzisiejszą sesję przewiduję dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy. 

I scenariusz – wzrostowy 

W tym scenariuszu za zasadne uważam, zejście rynku do zakresu nowo wyznaczonego poziomu TDP. Utrzymanie tego miejsca jest kluczowe, jeżeli rynek zamierza atakować wyższe od wczorajszych zakresy. W związku z powyższym dziś zakładam, że do godzin wejścia rynku amerykańskiego indeks Nasdaq 100, będzie schodził do zakresu ceny TDP. W godzinach sesji zakres ten będzie utrzymywany i z tego miejsca zostanie wygenerowany silny impuls wzrostowy przebijający wczorajszy szczyt. Target dla sesji ustalam na poziom 13600. 

Jest jednak jedna uwaga. Szczególnie ważnym poziomem jest 13430. Z tego poziomu indeks 29 kwietnia wygenerował silny impuls spadkowy. Oscylowanie wokół zakresu 13430 jest bardzo prawdopodobne i już stąd rynek może generować impulsy wzrostowe. Gdyby tak się stało target można podwyższyć do zakresu ceny 13600-13650. 

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 05.05.2022

II scenariusz – spadkowy 

Ten przypadek zakłada powrót do zakresu średniej SMA 55. Obecnie zakres ceny średniej kroczącej przypada na poziom 13180. Być może rynek na zasadzie jeszcze jednego, niższego podbicia, będzie szukał sposobności do przetestowania średniej SMA 55. Do godzin sesji amerykańskiej średnia oscylować będzie zapewne na poziomie wyższym niż 13200. Zakładam zatem, że zejście w jej okolice jest możliwe. Dobrze byłoby, żeby rynek nie schodził poniżej zakresu średniej. 

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 05.05.2022

Konkluzja 

Pod koniec wczorajszej sesji indeks Nasdaq 100, wykonał silny ruch wzrostowy. Wymowa tego wzrostu ma szczególny charakter, ponieważ dziś rynek może kontynuować ten ruch. Poniżej podaję poziomy, które uległy zmianie. 

TTR : 13 983

TSR : 13 773

TFR : 13 562

TDP : 13 353

TFS : 13 141

TSS : 12 927

TTS : 12 719

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.