Dane lepsze od oczekiwanych. Wall Street jednak nieco w dół.

Wall Street drogowskaz
J2T Trade

Wczoraj nastąpił wysyp danych ekonomicznych dotyczących gospodarki USA. Odczyty okazały się lepsze od oczekiwanych. Główne indeksy z Wall Street finalnie jednak nieco straciły w środę. S&P 500 wykazał największy, procentowy spadek notowań. Indeks spółek dużych (S&P 500) obniżył kurs o 0,20%.

Indeksy S&P 500 i Dow Jones 30 w dół

Po dwóch silnych sesjach wzrostowych, główne amerykańskie indeksy giełdowe postawiły na delikatną obniżkę. Nie odbyło się jednak bez walki, a środowa sesja była wyjątkowo zmienna. Najgorzej wczoraj, 5 października zaprezentował się indeks S&P 500, którego notowania poleciały w dół finalnie o zaledwie 0,20%. W tym samym czasie Dow Jones 30 stracił 0,14%.

Wyższa zmienność stratnych spółek

Finalną walkę rynkowych sił wygrała strona stratnych spółek. Po tej stronie odnotowana została wyższa zmienność. Do spadku indeks S&P 500 skierowała spółka Lumen Technologies. Akcje tego przedsiębiorstwa stanęły na czele stratnych komponentów, obniżając się jednocześnie o 9,45%. Po przeciwnej stronie najlepszy wynik uzyskała spółka Illumina. Notowania firmy wzrosły o 6,56%.

Więcej miejsc pracy w sektorze prywatnym

Liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym Stanów Zjednoczonych wzrosła we wrześniu do 208 tys. Oznacza to, że w minionym niedawno miesiącu było więcej miejsc pracy niż w sierpniu. W komentarzu do raportu napisano: „W dalszym ciągu obserwujemy stały przyrost miejsc pracy. Osoby pozostające w pracy odnotowały wzrost wynagrodzenia. Natomiast roczna dynamika płac dla osób zmieniających pracę była niższa niż w sierpniu”.

FP Markets

Aktywność sektora usług odbija we wrześniu

Jak podano w środowym raporcie, aktywność sektora usług odbiła we wrześniu. Jednak w dalszym ciągu widoczny jest spadek aktywności. Odczyt wskaźnika PMI wykazał wartość 49,3. W sprawozdaniu zwrócono jednak uwagę na to, że we wrześniu pojawiły się pewne zachęcające sugerujące poprawę warunków biznesowych.

Punkt widzenia – S&P 500 z głębszym cofnięciem przed wzrostem

Amerykański indeks S&P 500 został poddany wczorajszym rozważaniom. W środowej analizie jako główny ruch opisaliśmy wzrostowy. Zakładaliśmy wczoraj przed sesją, że przed kolejnym podejściem rynek wygeneruje cofnięcie. Takie rzeczywiście się pojawiło, jednak było znacznie głębsze niż przypuszczaliśmy. Rynek trafił najniżej do 3 820, ale szybkim ruchem powrócił powyżej poziomu TDP, czyli okolic 3 765. Taka sytuacja determinować miała podejście rynku do wyższych zakresów. Patrzą dziś post factum na indeks widać, że faktycznie podejście zostało wykonane. Na moment pisania tego artykułu indeks oscylujemy przy 3 790.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś również wykonane może być cofnięcie, które poprzedziłoby ruch wzrostowy. Bazą dla wzrostów ponownie będzie poziom TDP. Tym razem nie może on zostać znacząco nadbity. Każdorazowy re-test od góry poziomu TDP stanowić będzie o potencjale podbicia rynku nawet do 3 830.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 06.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Uwzględnić należy jednak jeszcze inną możliwość. Rynek w pierwszym ruchu podbić może w okolice 3 810. Te obszary stanowią dla indeksu jak na razie opór. Dopóki ten zakres podtrzymuje swoje przeznaczenie, rynek cofnąć ma szansę do 3 740.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 06.10.2022

Konkluzja

Szczególna rynkowa uwaga może dziś spocząć na okolicach poziomu TDP. To właśnie obserwacja tego zakresu okazać się może kluczowa. Poniżej rozpisane zostały poziomy, które obowiązywały również wczoraj.

TSR : 3 857

TFR : 3 812

TDP : 3 764

TFS : 3 718

TSS : 3 671

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.