Co to jest Proof of Stake

Proof of Stake
J2T Trade

Proof of StakeChoć kryptowaluty od dłuższego czasu nie potrafią wrócić do swoich rekordowych poziomów notowanych pod koniec 2017 roku, to wciąż nie tracą na popularności. Jednym z podstawowych zagadnień z nimi związanych jest ich kopanie (mining). To działanie, które wykonuje się w sieci blockchain. Jest ona z kolei z kolei zapisem wszystkich transakcji wykonywanej w tej sieci, na przykład za pomocą danej kryptowaluty.

Celem kopania jest wspólne uzgodnienie przez wielu użytkowników aktualnego stanu blockchain, mimo że nie ufają sobie nawzajem ani żadnemu organowi centralnemu. Pierwszym i podstawowym algorytmem konsensusu w publicznej sieci blockchain było Proof of Work. W 2011 roku, na jednym z forów dotyczących Bitcoina, zaprezentowano alternatywę – Proof of Stake.

Czym jest Proof of Stake?

Proof of Stake to najpopularniejsza alternatywa dla drogiego, energochłonnego i stwarzającego problemy algorytmu konsensusu Proof of Work. PoS wybiera właściciela nowego bloku w oparciu o posiadaną stawkę/majątek. Górnicy są wynagradzani kryptowalutami w oparciu o swoją stawkę. Im więcej wydobyło się monet w przeszłości, tym więcej się otrzymuje kopiąc kolejną za pomocą tego protokołu. W tej metodzie kryptowaluty generowane są za samo ich posiadanie, więc żeby rozpocząć wydobywanie należy posiadać daną monetę w załączonym portfelu.

Aby nie doszło do sytuacji, że ktoś ma monopol na daną kryptowalutę (posiada jej najwięcej, więc automatycznie tworzy blok za blokiem i dostaje nagrody) bierze się pod uwagę nie tylko ilość posiadanych monet, lecz także ich wiek. Algorytm wybiera tworzy więc kolejny blok na podstawie kombinacji m.in. tych dwóch czynników (tzw. determinantów) i czystej losowości.

FP Markets

Od wielu miesięcy mówi się, że jedna z najpopularniejszych kryptowalut – Ethereum wraz z aktualizacją 2.0 ma przejść z algorytmu konsensusu Proof of Work na Proof of Stake, a takie wydarzenie powinno istotnie wpłynąć na cały rynek kryptowalut. Ma mieć ono miejsce w drugiej połowie tego roku, jednak wielu ekspertów jest w tej sprawie sceptycznych i sugerują, że na update poczekamy znacznie dłużej.

Zalety Proof of Stake

Największym plusem Proof of Stake jest oszczędność mocy w stosunku do niezwykle energochłonnego Proof of Work. To rozwiązanie ekologiczne, tańsze w utrzymaniu i praktycznie każdy, niezależnie od zasobów mocy, może w ten sposób kryptowaluty wydobywać.

Dodatkowo, mniejsza wymagana ilość zasobów energii powoduje, że sieć jest bardziej zdecentralizowana. Nie ma już potrzeby zakładania basenów wydobywczych (mining pools), jak w przypadku Proof of Work.

Co więcej, przeciwieństwie do Proof of Work, PoS jest także odporny na ataki 51%. Jego próby są w tym przypadku bardzo nieopłacalne dla napastników, ponieważ musieliby oni najpierw zdobyć 51% podaży danej sieci blockchain.

Ogólnie kwestia bezpieczeństwa w tym algorytmie konsensusu jest doskonale zaprojektowana. Przez przyjęte założenia rzetelna praca przynosi same korzyści, a próby oszustw jedynie szkody. Jeśli system wykryje nieuczciwą transakcję, to dany węzeł górników traci część swojej zablokowanej stawki i prawo do działania w tej sieci w przyszłości. Tak więc, w każdej sytuacji, gdy stawka jest wyższa niż nagroda oszustwa przynoszą straty.

Wady Proof of Stake

Niestety ten algorytm także nie jest rozwiązaniem idealnym. Po pierwsze, pomimo losowego systemu kombinacji, zwiększone ryzyko monopolu wciąż istnieje, jeśli ktoś posiada dużo monet, których wiek przekracza 30 dni.

Co więcej, podzielenie (fork) łańcucha nie jest tak kosztowny jak w przypadku Proof of Work, więc w tym algorytmie konsensusu jest to dość częste zjawisko.

Proof of Stake dodatkowo zniechęca do handlu kryptowalutami. Każdy niechętnie się ich pozbywa, skoro im więcej ich posiada, tym więcej może wydobyć.

Podsumowanie

Algorytm konsensusu Proof of Stake jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i wydaje się, że eksperci od kryptowalut wciąż go w pełni nie doceniają. W przyszłości powinien on jedynie zyskiwać na znaczeniu i umożliwiać kopanie monet każdemu indywidualnemu chętnemu górnikowi. Warto jednak pamiętać, że branża kryptowalut oraz technologia blockchain rozwija się w zawrotnym tempie i już niedługo mogą pojawić się kolejne rewolucyjne algorytmy konsensusu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.