FTSE 100 obniża kurs. Citigroup podwyższa prognozy.

J2T Trade

Rozpoczął się nowy tydzień handlowy na rynkach akcyjnych. Brytyjskie FTSE 100 zamknęło się poniżej kreski. Kurs indeksu giełdowego FTSE 100 obniżył się o 0,22%. Bank inwestycyjny Citigroup podwyższył prognozy dotyczące inflacji w Wielkiej Brytanii. Co wydarzy się we wtorek?

Indeks stracił w poniedziałek

Zakończyła się pierwsza sesja ostatniego, pełnego tygodnia handlowego sierpnia. Brytyjski indeks giełdowy stracił w poniedziałek 0,22%. Co ciekawe, handel na rynkach akcyjnych w sierpniu zmierza ku końcowi, a indeks FTSE 100 nie zakończył żadnej sesji powyżej 1% zmiany ceny.

Spółki ustaliły kierunek

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Tui. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu FTSE 100. Spółka Tui przewodziła stronie spadkowej, straciwszy na akcjach 5,73%. Stratne składowe ustaliły wczoraj kierunek indeksu, gdyż m.in. uzyskały przewagę liczebną. Wzrostowa część pod względem zmiany ceny stała pod dyktandem przedsiębiorstwa Centrica. Wycena firmy wzrosła o 1,91%.

Uaktualnione prognozy dla kraju

W zeszłym tygodniu, 18 sierpnia podczas analizy brytyjskiego indeksu pisaliśmy o prognozach amerykańskiego banku inwestycyjnego Citigroup dla Wielkiej Brytanii. Instytucja wczoraj uaktualniła prognozy inflacyjne dla tego kraju. Bank przewiduje, że inflacja na wyspach osiągnie w styczniu 2023 roku poziom 18,6% co będzie najwyższym od blisko pół wieku. Prognozy zostały podwyższone, gdyż ostatnio pojawiła się informacja o silnym skoku cen gazu.

FP Markets

Inwestorzy czekają na dane

Dziś w trakcie sesji, o godzinie 10:30 opublikowane zostaną wartości wskaźnika PMI dla dwóch sektorów. Są to sektor przemysłu i usług. Co prawda dzisiejsze dane, będą jedynie wstępnymi, niemniej jednak inwestorzy czekają na najnowsze raporty.

Punkt widzenia – FTSE 100 poniżej 7 500!

W poniedziałek indeks FTSE 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. W związku z powyższym założenia brzmiały: „Przekroczony dziś zakres średniej, pozwala założyć na dziś, jako główny ruch spadkowy. Taki mógłby wyglądać w następujący sposób. Jeżeli cena utrzymywać się będzie w najbliższym czasie poniżej średniej, determinować może to zejście i tym samym powrót w okolice 7 500”.

Rzeczywiście cena utrzymywała się poniżej zakresu średniej i re-testowała kilkukrotnie ten zakres od dołu. Target został osiągnięty bardzo szybko, jednak rynek schemat zejścia od średniej wykonał aż trzykrotnie. Obecnie FTSE 100 oscyluje poniżej poziomu 7 500.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś cała uwaga skupiona może być na zachowaniu ceny wokół poziomu 7 472. Kluczowe założenie dla wzrostów opiera się na przekonaniu, że kupujący przeważą na tym zakresie. Utrzymanie ceny na zakresie TDP świadczyć będzie na korzyść budowania podstaw pod ruch wzrostowy. Re-test od góry poziomu dałby szansę na powrót powyżej 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 23.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja kluczowego założenia dla wzrostów, określać będzie ruch spadkowy. Przebicie poziomu TDP, a następnie re-test tego zakresu od dołu dadzą potencjał zejścia do 7 440.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 23.08.2022

Konkluzja

Przed indeksem giełdowym FTSE 100 ważne chwile. Punktem odniesienia na dziś będą okolice poziomu TDP. Utrzymanie tego poziomu ma szansę być podstawą pod ruch wzrostowy. Jeżeli jednak zakres ten zostanie przełamany, celem dla rynku będą niższe zakresy. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 23.08.2022

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.