Analiza kryptowalut

522
Ethereum, Bitcoin i Litecoin
J2T Trade

Po dość nieudanym miesiącu, w ostatnich dniach kryptowaluty zdołały wygenerować silny impuls wzrostowy. W efekcie Bitcoin osiągnął wczoraj najwyższą cenę od pierwszej połowy września. W przypadku pozostałych popularnych kryptowalut, ruch w górę nie był już tak silny, lecz nadal należy uznawać go za sukces, ponieważ po raz pierwszy od dwóch tygodni udało im się znaleźć powyżej istotnych poziomów.

Czy ten ruch w kolejnych dniach będzie kontynuowany? Na jakich poziomach można spodziewać się wzmożonej aktywności na rynku? Zapraszam do analizy, na początek Bitcoin:

Bitcoin pokazuje moc – 50 000 USD znów realne?

Po paru trudnych tygodniach, ostatnie dni Bitcoin może w końcu zaliczyć do udanych. W piątek wieczorem, z okolic 40 900 dolarów, wygenerowany został silny ruch wzrostowy. W efekcie podczas wczorajszej sesji, cena zdołała przekroczyć poziom 49 tysięcy USD – po raz pierwszy od 7 września. Co więcej, kurs znajduje się już wyraźnie powyżej wykładniczej średniej kroczącej EMA 100, co oznacza, że powinna ona aktywnie wspierać obecne wzrosty.

Scenariusz I

Kluczowy dla byków będzie teraz poziom 48 800 USD. Jeśli uda się go pokonać, a następnie konsekwentnie utrzymać cenę powyżej niego, ruch w górę powinien być kontynuowany w dłuższym ujęciu czasowym, a cena w najbliższym czasie powinna być w stanie przetestować wrześniowe maksima, czyli okolice 53 tysięcy dolarów.

FP Markets

Scenariusz II

Jeżeli jednak niedźwiedzie zdołają wybronić opór na 48 800 USD, będzie można oczekiwać kolejnej korekty. Jej minimalny zasięg stanowi 100-okresowa średnia EMA. Jeśli i ten poziom zostanie wyłamany, może dojść do ponownego przetestowania strefy wsparcia, która była absolutnie kluczowa w drugiej połowie września. Znajduje się ona przy cenie 40 900 USD.

Analiza Bitcoina

Ruch wzrostowy na Ethereum

Powodów do narzekania w ostatnich dniach nie mają także inwestorzy lokujący swój kapitał w Ethereum. Po kilku trudnych tygodniach, cena ostatecznie zdołała wybronić wsparcie zlokalizowane przy 2780 USD i – podobnie jak w przypadku Bitcoina – kupujący zdołali w piątek wieczorem wygenerować silny ruch wzrostowy. Obecnie cena oscyluje w granicach 3350 dolarów. Co więcej, w tym przypadku także kurs znajduje się już wyraźnie powyżej wykładniczej średniej kroczącej EMA 100, co oznacza, że powinna ona aktywnie wspierać obecne wzrosty.

Scenariusz I

Wydaje się więc, iż impuls wzrostowy powinien być kontynuowany, a najbliższy istotny poziom oporu zlokalizowany jest przy cenie 3640 USD. Był to szczyt z połowy września i teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by kurs w najbliższych dniach ponownie go przetestował.

Scenariusz II

Jeżeli jednak niedźwiedzie zdecydują się przeprowadzić kontratak już wcześniej i odniosą sukces, minimalnym zasięgiem korekty będzie poziom 100-okresowej średniej EMA. Jeśli i ta bariera zostanie wyłamana, może dojść do ponownego przetestowania strefy wsparcia, która była absolutnie kluczowa w drugiej połowie września. Znajduje się ona przy cenie 2780 USD.

Analiza Ethereum

Litecoin powyżej kluczowego poziomu

Litecoin ma za sobą zaskakujący miesiąc. Z jednej strony, miała w nim miejsce wyraźna, stopniowa i konsekwentna obniżka cen – przypominająca przeceny Bitcoina i Ethereum. Z drugiej strony, 13 września doszło do iście szokującego wydarzenia – cena LTC w ciągu zaledwie 45 minut wystrzeliła z okolic 175 dolarów, do poziomu powyżej 230 USD, a następnie błyskawicznie spadła poniżej 180 $. Było to spowodowane fake newsem, że Walmart – największa sieć supermarketów w USA – wdroży płatności za pomocą tej kryptowaluty.

Scenariusz I

Ostatecznie wyprzedaż zatrzymała się w piątek 29 września w okolicach 140 USD. Wtedy został wygenerowany wyraźny ruch wzrostowy. Obecnie cena oscyluje w granicach 167 dolarów, a byki usiłują utrzymać się powyżej kluczowego poziomu – wykładniczej średniej kroczącej EMA 200. Jeśli im się uda, ruch w górę powinien zostać kontynuowany – najbliższy opór znajduje się dopiero w okolicach 191.5 USD – był to szczyt z 16 września.

Scenariusz II

Jeżeli jednak niedźwiedzie zdołają momentalnie pokonać 200-okresową średnią EMA, będzie można oczekiwać kolejnej korekty, która całkowicie zaneguje bieżący impuls wzrostowy. Wydaje się, że w tym scenariuszu powinna ona ponownie przetestować ostatni potwierdzony dołek, czyli poziom 140 dolarów.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.