Analiza i wykorzystanie wolumenu w strategii tradingowej

Wykres giełdowy ceny i wolumenu
J2T Trade

Swoją popularność we współczesnym świecie trading na rynkach finansowych i kapitałowych zawdzięcza możliwości generowania wysokich zysków, w krótkim czasie – zwłaszcza, jeśli handlujemy z wykorzystaniem dźwigni finansowej, za pomocą kontraktów CFD. Dzięki temu to zajęcie nie wymaga nawet dużych nakładów finansowych i jest dostępne w zasadzie dla każdego. Kluczem do sukcesu jest właściwie zbudowany system tradingowy oraz sumienne stosowanie tej strategii.

Mówimy tutaj o odpowiednio skonstruowanym i dobranym systemie analizy technicznej lub fundamentalnej wraz z odpowiadającą traderowi metodzie zarządzania kapitałem. Możliwości dotyczących narzędzi, na których nasza strategia bazuje, jest bardzo wiele. Niektóre z nich są jednak spotykane znacznie częściej i uchodzą za szczególnie pomocne. Tak jest właśnie w przypadku wolumenu. W jaki sposób należy go analizować i jak można go wykorzystywać w budowanym przez nas systemie tradingowym? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czym w ogóle jest wolumen:

Wolumen – co to? Wykres z wolumenem na pierwszym planie

Wolumen obrotu to łączna ilość walorów, które zmieniły właściciela w danym czasie. Każdemu kupującemu na giełdzie odpowiada sprzedający. Kiedy kupujący i sprzedający ustalą cenę odpowiednią dla obydwu stron wtedy dochodzi do transakcji. Wszystkie transakcje między nimi są zliczane jako wolumen obrotu. Jeżeli w ciągu jednego dnia zostanie dokonanych 100 transakcji to wtedy dzienny wolumen wybranej daty wynosi 100.

W praktyce więc wolumen obrotu pokazuje jak duże jest zaangażowanie graczy na rynku. Wolumen wykorzystywany jest w tradingu przez bardzo wielu traderów praktycznie jako jedno z narzędzi analizy technicznej, ponieważ świetnie sprawdza się on w ocenie bieżącej sytuacji na rynku. Na dodatek stanowi on niezwykle przejrzysty, intuicyjny wskaźnik – ukazuje jedynie sumę walorów, które przepłynęły pomiędzy traderami. W najszerszym stopniu wolumen jest wykorzystywany na rynku akcyjnym oraz na kontraktach futures. Jak zatem analizować wolumen?

FP Markets

Analiza wolumenu

Jak już zostało wspomniane, analiza wolumenu służy do oceny aktualnej sytuacji rynkowej. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że istnieje pewna bardzo ważna zasada – im wyższy wolumen, tym silniejsze i bardziej miarodajne sygnały będą generowane przez naszą strategię tradingową.

Przykładowo, dużo bardziej wiarygodne będzie wybicie z konsolidacji przy wysokim wolumenie, niż przy niskim. Przełomowe wydarzenie na wykresie ma po prostu dużo silniejszy wydźwięk przy wysokim wolumenie, niż to samo wydarzenie przy wolumenie niższym – w końcu oznacza to, że duża ilość traderów wykazała się determinacją i do tego zagrania doprowadziła. Zatem wolumen podkreśla przede wszystkim to, co aktualnie dzieje się na wykresie lub wprost deprecjonuje daną sytuację, ukazując że na rynku obecnie nie ma płynności i wszyscy czekają na dalszy rozwój wydarzeń.

Niezwykle użyteczna bywa także wiedza jak na przestrzeni danego trendu zmieniał się wolumen. Na rynku często występuje zjawisko “ciszy przed burzą”. Kiedy cena konsoliduje się przy niskim wolumenie, jego nagłe narastanie oznaczać będzie najprawdopodobniej wybicie z tej konsolidacji, gdy kurs zbliża się do jednego z ograniczeń, będzie prawdopodobnie oznaczać wybicie z konsolidacji. Byk rozpędza się ze względu na rosnący wolumen

Wolumen pozwala więc na doprecyzowanie oceny bieżącej sytuacji rynkowej przez nas, jako traderów. Jeśli w danym trendzie utrzymuje się on na wysokim poziomie – sentyment na rynku jest naprawdę silny, a traderzy są w pełni zdecydowani. Jeżeli jednak jest niski – dany rajd cenowy jest niepewny i istnieje spore ryzyko, że dojdzie do nagłego, gwałtownego odwrócenia trendu.

Wykorzystanie wolumenu w strategii tradingowej

Z powyższego jasno wynika, że wolumen może stanowić doskonałe dopełnienie wielu strategii tradingowych. Jak konkretnie można go w nich wykorzystywać? W pierwszej kolejności powinno się go stosować w celu potwierdzenia zasadności sygnałów wynikających z naszej strategii.

Przykład

Mowa tutaj o tym, iż jeśli na przykład zamierzamy otworzyć pozycję w oparciu o wybicie danego wsparcia lub oporu (lub po prostu wybicie ze strefy konsolidacji), to przy wysokim wolumenie bardziej prawdopodobne jest, że nie mamy tutaj do czynienia z tak zwanym false breakout (fałszywym wybiciem), tylko faktycznie taki ruch ma miejsce oraz – co równie ważne – obniża się prawdopodobieństwo kontrataku i retestu danego poziomu – przy wysokim wolumenie, rynek w danym rajdzie cenowym już nie powinien do niego powrócić.

W praktyce więc, im wyższy wolumen, tym większy kapitał jest w grze na rynku, co jednoznacznie przekłada się na zwiększone szanse, że sygnał generowany przez naszą strategię jest zasadny, wiarygodny i miarodajny.

Podsumowanie – dlaczego warto wykorzystywać wolumen w traidngu?

Podsumowując, wolumen obrotu to bardzo ważny element rynków finansowych i kapitałowych, który nie powinien być ignorowany przez nikogo, kto ma na celu zostanie profesjonalnym traderem i generowanie stałych, regularnych, satysfakcjonujących zysków z handlu. Nie od dziś wiadomo, że na rynku przewagę mają traderzy instytucjonalni z większym kapitałem, a nie indywidualni – którzy są w przewadze liczebnej.

Zatem informacja, czy aktualnie kapitał napływa na rynek, czy z niego ucieka może nam udzielić bardzo cennej wskazówki, w którą aktualnie stronę rynek zamierza się skierować oraz czy dany trend czy nawet krótkoterminowy ruch kursu jest naprawdę silny i znaczący.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.