Strategia Short Term Profit System STPS

J2T Trade

W strategii Short Term Profit System STPS skupimy się na krótkoterminowych ruchach, w celu generowania stabilnego dochodu z tradingu. Podstawową kwestią jaka musimy zapamiętać, to fakt, że żadna ze strategii nie daje 100% pewności na to, że będzie zawsze generowała skuteczny setup.

Korzystając z niskich interwałów musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ryzyko poniesienia porażki jest większe, jednakże potencjalny profit jest także znaczeni korzystniejszy, ponieważ do klasycznej rozgrywki zysku do ryzyka, dochodzi jeszcze kwestia procentu składanego, który generuje znacznie lepsze stopy zwrotu niż w innych stylach tradingowych. Wynika to z tego, że w przypadku, w którym np. trader na transakcji będzie zyskiwał średnio 0,1%, wówczas przy 10 transakcjach dziennie, będzie mógł domniemywać, że w ciągu roku zarobi ok. 1300%, co czyni astronomiczną stopę zwrotu.

Narzędzia wykorzystywane w strategii Short Term Profit System

W strategii Short Term Profit System skupiamy się na dwóch niskich interwałach, jakimi bez wątpienia jest interwał minutowy (M1) oraz pięciominutowy (M5). Pierwsze skanowanie rynku odbywa się na wykresie pięciominutowym (M5), gdzie nakładamy na wykres średnią kroczącą wykładniczą 13-sto okresową, za pomocą której identyfikujemy panujący trend na rynku. Dodatkowo, na wykresie minutowym (M1) wykorzystujemy Stochastic w celu wyznaczenia dogodnego momentu do zajęcia pozycji.

Short Term Profit System – wejście w pozycję

Wyznaczenie panującej tendencji następuje poprzez określenie kąta nachylenia średniej. Gdy wykres wskazuje na kąt nachylenia ku górze, oznacza to wówczas, że na walorze widzimy trend wzrostowy. Gdy średnia EMA 13-okresowa kieruje się w dół, oznacza to wówczas, że rynek został w pełni zdominowany przez sprzedających, co czyni ten instrument bardziej podatnym na kierowanie się w dół. W przypadku, w którym na wykresie spekulant ma problemy z określeniem panującego trendu należy przyjąć, że rynek znajduje się w fazie konsolidacji i nie podejmować żadnych decyzji inwestycyjnych.

FP Markets

W momencie, w którym trader zidentyfikował bez żadnych wątpliwości trend na wykresie M5, wówczas powinien zejść na wykres minutowy M1, by móc znaleźć określony potencjał inwestycyjny. Na wykresie M1 oczekuje na pojawienie się okazji inwestycyjnej, gdy Stochastic wygeneruje sygnał kupna w obszarze niedowartościowania, bądź sygnał sprzedaży w obszarze przewartościowania. Pozwoli to na zajęcie pozycji z dużo większym potencjałem zysku nad ryzykiem.

Wejście w pozycję powinno nastąpić, gdy po wygenerowaniu sygnału kupna, dojdzie do wybicia maksimum poprzedniej świeczki, bądź w przypadku sygnału sprzedaży, dojdzie do przebicia minimum poprzedniej świeczki. Należy w tym miejscu pamiętać, że kierunek trendu powinien być zawsze zdeterminowanym trendem na wykresie M5. Oznacza to bowiem, że w przypadku zidentyfikowania trendu wzrostowego, należy jedynie szukać okazji do zajęcia pozycji długiej na wykres minutowym. Tak samo, w przypadku trendu spadkowego, jedyne transakcje jakimi jest zainteresowany trader to pozycje po krótkiej stronie rynku.


Day TraderDay Trader radzi:

Strategię Short Term Profit System STPS najlepiej sprawdzisz na rachunku demo, dzieki któremu nie musisz ryzykować własnych środków, aby przekonać się, czy dany system handlu działa. Bezpłatne konto demo zarejestrujesz klikając tutaj.


Wyjście z pozycji w strategii Short Term Profit System

W momencie zawarcia transakcji z wykorzystaniem Short Term Profit System (STPS) zlecenie zabezpieczające (Stop Loss) powinno znaleźć się poniżej ostatnich dołków – w przypadku zlecenia kupna, bądź powyżej ostatnich szczytów – w przypadku zlecenia sprzedaży.

System wychodzenia z pozycji na proficie jest bardziej zaawansowany niż w klasycznych strategiach daytradingowych. Jako, że w tej strategii naszym głównym zadaniem jest zmaksymalizowanie swojej zyskowności, nie ustalamy górnego poziomu Take Profit, tylko przesuwamy zlecenie SL coraz wyżej. W sytuacji kiedy nasz pierwotny Stop Loss wynosi np. 5 pipsów, to w momencie, gdy znajdziemy się na proficie +5 pipsów, należy przesunąć SL na Break Even Point (BEP), czyli poziom zawarcia transakcji. W momencie, w którym kurs pokona drogę kolejnych 5 pipsów zgodnych z kierunkiem zawarcia transakcji, należy przesunąć o kolejne 5 pipsów zlecenie obronne. Proces ten trwa cały czas, dopóki cena porusza się zgodnie z naszymi założeniami, czyli z kierunkiem zawarcia transakcji (wyżej w przypadku kupna oraz niżej w przypadku sprzedaży).

Ten rodzaj zamykania zleceń pozwala na ograniczanie ryzyka, wraz z jednoczesnym nieograniczaniem potencjału zysku. Jako, że trendy na niskich interwałach potrafią być bardzo złudne, dlatego też warto przy pierwszym przesunięciu stop lossa, zamknąć połowę naszej ekspozycji na danej transakcji. Dzięki takiemu działaniu unikniemy sytuacji, w której przy niewielkiej zmienności waloru będziemy zamykać transakcję w punkcie wejścia bez najmniejszego profitu.

STPS

STPS

STPS a zarządzanie kapitałem

Mocną stroną tej strategii jest to, że transakcja posiada potencjalnie nieograniczony zysk, przy jednoczesnym ograniczaniu straty. Wejście w transakcję na podstawie ponad godzinnego trendu (13 okresów na M5) pozwala na lepszą skuteczność tej strategii, której momentum można zaobserwować na wykresie minutowym. Jednocześnie należy pamiętać, że zajmowanie transakcji na tak niskim interwale wiąże się ze znacznie większym ryzykiem serii strat. Dlatego też, chcąc generować regularne zyski z wykorzystaniem tego systemu, trader powinien ograniczyć ryzyko do jedynie 0,3-0,5% wartości swoich środków inwestycyjnych, co uchroni go przed bankructwem na skutek serii strat.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Day Trader
Horyzont inwestycyjny inwestora jednodniowego trwa od kilku do kilkunastu godzin. Najważniejszą zasadą, którą się kieruje jest niepozostawianie pozycji na noc. Swoje systemy transakcyjne opiera na analizie technicznej, głównie price action oraz wskaźnikach technicznych – MACD, RSI i Stochastic Oscillator. Liczba sygnałów transakcyjnych waha się między kilkoma, a kilkunastoma dziennie, w zależności od liczby instrumentów, na których dokonuje transakcji.