5 wskazówek, jak inwestować na giełdzie

Giełda
J2T Trade

Inwestowanie na giełdzie w większości z nas wydaje się czymś odległym i dostępnym wyłącznie dla “rekinów biznesu”. A jest to podejście zdecydowanie mylące. Pokazała to chociażby mobilizacja internautów w kupowaniu akcji Gamestop na początku roku 2021, czy szał na Bitcoina, który trwa w zasadzie do dziś. Jest to tylko jeden z kilku przykładów na to, że nawet osoba nie będąca maklerem giełdowym może z sukcesem inwestować na giełdzie. Ale jak w takim razie zacząć, żeby się nie zniechęcić? Na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą się przydać przy rozpoczęciu swojej drogi jako inwestor lub inwestorka giełdowa.

Zasady, których warto się trzymać podczas inwestowania na giełdzie to między innymi:

  • Szersze spojrzenie na inwestycję – nie tylko po jednym symbolu giełdowym, ale po tym, jaka firma składa się na ten symbol. Warto sobie zrobić taki rekonesans czym się zajmuje firma, która przykuła naszą uwagę – jak sobie radziła w ubiegłych latach, czy miała duże wahania w cenach akcji i z czego mogło to wynikać? Czy ma spółki zależne, które mogą wpływać na ostateczne kształtowanie się cen akcji tej spółki? Taka wiedza jest raczej łatwo dostępna, wystarczy odpowiednio jej poszukać – do dyspozycji są zarówno portale finansowe i typowo giełdowe, jak również rozmaite fora internetowe. Na te ostatnie warto brać poprawkę, że każdy człowiek przeważnie przekazuje swoją subiektywną opinię, która może nie do końca mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości.
  • Chłodna kalkulacja, nie kierowanie się emocjami przy kupnie. Chyba ta zasada jest najbardziej kluczowa. Ocena ryzyka nie jest łatwa, ale trzeba to ryzyko wliczyć w zasadzie przy każdej inwestycji giełdowej, czy w kryptowalutach. Nie ważne, czy chcemy kupić jedną akcję na próbę, czy chcemy zwiększyć znacząco swoje portfolio – warto dokonać chłodnej analizy, czy taki zakup jest akceptowalny. Podejmowanie decyzji przez pryzmat emocji może mieć katastrofalne skutki. Często trafiają się “okazje” albo samozwańczy eksperci, którzy będą przekonywać inwestora, że dane aktywa to strzał w dziesiątkę. Ale tu warto włączyć swój rozum. Jeśli nie mamy pewności co do wyboru, zawsze można podpytać brokerów czy poszukać informacji w sieci na temat, jak sobie dana spółka radzi.Giełda
  • Zacznij inwestycję od spółek z małym ryzykiem wahań rynkowych. Niektóre spółki są bardziej podatne i dotkliwiej odczuwają zmiany na giełdach światowych, a inne są bardziej odporne, obciążone dużo mniejszym ryzykiem drastycznych zmian cen akcji. Przykładem mocno wahającego się aktywa są kryptowaluty, zwłaszcza Bitcoin. Duża zmienność wywołana chociażby jednym tweetem Elona Muska może przynieść zarówno duże korzyści, jak i ogromne straty – w zależności o czym ten tweet będzie. Dlatego dobrze jest zacząć od dobrze prosperujących, stabilnych aktywów, a następnie z czasem rozważać przejście w kierunku bardziej agresywnego inwestowania.
  • Przygotuj się na wypadek tąpnięć. Oczywiście człowiek nie jest w stanie przewidzieć każdego zagrożenia, jakie może pojawić się na rynku, ale warto jest przygotować sobie kilka scenariuszy – chociażby czy w momencie kryzysowym decyduje się na sprzedaż swoich aktywów, czy trzymam je dalej w swoim portfelu i jeśli tak, to co to oznacza
  • Trzymaj rękę na pulsie, ale nie przesadzaj. Warto jest być na bieżąco ze swoimi inwestycjami, ale na bieżąco nie może równać się przeglądaniu giełdy non-stop. Będzie to zbyt mocno obciążające psychicznie. Warto ustawić sobie konkretny czas na przeglądanie – na przykład raz na miesiąc o konkretnej porze. W ten sposób będzie nam o wiele łatwiej kontrolować zarówno nasze zasoby, jak i nasze reakcje na ewentualne nieprzewidziane sytuacje.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

FP Markets
ŹRÓDŁOArtykuł partnera
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.