Wskaźnik Standard Deviation, czyli Odchylenie Standardowe

J2T Trade

Standard Deviation (StDev), czyli odchylenie standardowe to statystyczna miara rozproszenia. Funkcjonuje ona także jako wskaźnik analizy technicznej wykorzystywany wśród inwestorów giełdowych, walutowych czy też towarowych. Trzeba w tym miejscu przyznać, że nie jest to wskaźnik zbyt popularny, można wręcz określić go mianem narzędzia niszowego. Nie jest tak bez przyczyny, ale o tym nieco później. Czasem wydaje się, że niektóre wskaźniki używane są nieco „na siłę”. Niekoniecznie są przydatne, ale wykresy zasypane tysiącem wskaźników i narzędzi AT wyglądają „mądrzej”.

Budowa i działanie wskaźnika Standard Deviation

W porównaniu do innych narzędzi analitycznych dostępnych na platformach inwestycyjnych StDev jest wskaźnikiem stosunkowo prostym w swojej budowie. Wskaźnik Standard Deviation pokazuje, jak bardzo ceny zamknięcia odbiegają od średniej wartości cen zamknięcia z ostatnich n okresów. Jako n można ustawić dowolną wartość, jednak najczęściej używa się odchylenia standardowego dla 20 ostatnich okresów (przede wszystkim na interwale dziennym).

Standard Deviation

Filozofia działania tego wskaźnika AT opiera się na teoretycznym założeniu, że duża zmienność, czyli duże odchylenie od poprzednich cen zamknięcia sprzyja kształtowaniu się lokalnych szczytów, a małe odchylenie standardowe, czyli mała zmienność sprzyja z kolei wyznaczaniu lokalnych dołków. Im wyższe odchylenie aktualnej ceny od średniej ceny zamknięcia tym wyższa wartość wskaźnika.

FP Markets

Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Wskaźnik Standard Deviation, podobnie jak 50 innych wskaźników analizy technicznej znajdziesz na popularnej platformie transakcyjnej brokera. Pobierz bezpłatne demo platformy i przekonaj się sam, który z dostępnych wskaźników będzie dla Ciebie najlepszy. Rachunek demo znajdziesz tutaj.


Wykorzystanie wskaźnika Odchylenie Standardowe

Odchylenie standardowe bardzo rzadko wykorzystywane jest jako samodzielny wskaźnik, na podstawie którego otwierałoby się oraz zamykałoby się transakcje. Częściej StDev jest używany jako składnik bardziej zaawansowanych strategii inwestycyjnych, opierających się przykładowo na wstęgach Bollingera.

Wydaje się, że wskaźnik Standard Deviation pokazuje to, co tak naprawdę widać gołym okiem. Bardziej jest on przydatny w przypadku handlu za pomocą automatycznych systemów inwestycyjnych, które opierałyby się między innymi na pomiarze zmienności notowań. W przypadku handlu manualnego jest raczej niezbyt użyteczny.

Plusy Standard Deviation

  • Łatwość odczytywania sygnałów
  • Zrozumiała budowa wskaźnika

Minusy Standard Deviation

  • Brak możliwości wykorzystania jako samodzielnego wskaźnika
  • Niska użyteczność w przypadku handlu manualnego
  • Mała wartość analityczna
  • Duża ilość błędnych sygnałów

Nasza ocena: 3/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.