Wskaźnik OsMA

J2T Trade

OsMA to skrót od Moving Average of Oscillator. Przekładając to na język polski jest to średnia krocząca oscylatora. Jest to wskaźnik bardzo prosty, oparty domyślnie na wskaźniku MACD, jednak istnieją jego inne wersje, które znaleźć można oczywiście w Internecie, funkcjonujące na podstawie innych wskaźników analizy technicznej. My zajmiemy się jednak jego najpopularniejszą wersją czyli właśnie OsMA dla MACD.

Sam MACD to jeden z najpopularniejszych, jeżeli nie najpopularniejszy w ogóle, wskaźnik analizy technicznej na świecie. Sens jego wykorzystania nie podlega żadnym dyskusjom. Wykorzystują go zarówno inwestorzy zajmujący się długoterminowym handlem na akcjach jak i walutowi skalperzy. Dla Moving Average Covergence Divergence jest to najlepsza rekomendacja. Trudno się więc dziwić, że ktoś postanowił nieco poeksperymentować z tym wskaźnikiem i spróbować go ulepszyć, zmienić czy uprościć jego odczytywanie. W taki właśnie sposób powstał OsMA dla MACD.

Budowa i działanie OsMA

Aby opisać działanie Moving Average of Oscillator dla MACD najpierw musimy zająć się samym MACD. Szczegółowo został opisany na tej stronieMoving Average Covergence Divergence jest to wskaźnik, który opiera się o trzy średnie kroczące i składa się z dwóch linii: MACD oraz linii sygnału. Linia MACD obliczana jest na podstawie dwóch zmiennych – jest to różnica wartości pomiędzy średnią wykładniczą z 26 okresów oraz średnią wykładniczą z 12 okresów. Linia sygnału z kolei to prosta średnia krocząca z 9 okresów. Są to oczywiście ustawienia domyślne, które są używane najczęściej. Można je dostosować do własnej strategii jednak zmiany ilości okresów w przypadku MACD należą raczej do rzadkości. Podobnie jest w przypadku MACD w OsMA.

W niektórych wersjach MACD dostępnych w sieci poza dwiema liniami – MACD oraz linią sygnału, zobaczymy jeszcze histogram. Histogram ten to właśnie OsMA. Jest to graficzne przedstawienie różnicy wartości pomiędzy linią MACD a linią sygnału. W tym miejscu bardzo ważna informacja! Domyślny MACD dostępny na platformie transakcyjnej MetaTrader 4 błędnie wylicza wartość linii i przez to rysuje także błędny histogram. Istnieje konieczność pobrania z sieci wskaźnika o nazwie True MACD. Dowodem na to jest fakt, że histogram MACD oraz histogram dostępnego na platformie MT4 wskaźnika Moving Average of Oscillator powinien się pokrywać. Z domyślnym MACD pokrywać się nie będzie, a z pobranym True MACD jak najbardziej.

FP Markets

Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Działanie wskaźnika OsMA możesz sprawdzić bezpłatnie na rachunku demo. Pozwoli Ci to przetestować działanie wskaźnika na prawdziwych rynkowych cenach, ale na wirtualnych środkach. Zarejestruj się i przekonaj, jak działa OsMA.


Wykorzystanie wskaźnika Moving Average of Oscillator

OsMA dla MACD, czyli ta najpopularniejsza wersja wskaźnika, jest przydatna dla tych inwestorów, którzy starają się możliwie mocno uprościć wszystko co znajduje się na ich wykresie. OsMA dla MACD to MACD odarty ze wszystkich linii. Trzeba przyznać, że jest on bardzo czytelny. Interesuje nas w tym przypadku obrazowana przez histogram różnica pomiędzy linią MACD i linią sygnału, czyli różnica pomiędzy oscylatorem i jego średnią kroczącą. Jeżeli jednak nie zależy nam na „czyszczeniu” wykresu, Moving Average of Oscillator raczej nam się nie przyda. Przynajmniej w przypadku MACD.

OSMA

Źródło: platforma MetaTrader 4

Używanie OsMA zamiast MACD jest możliwe tylko wtedy, gdy inwestor korzysta jedynie z sygnałów generowanych przez przecięcia się linii MACD i linii sygnału. Na histogramie OsMA nie zobaczymy dywergencji oraz przecięcia linii zera przez MACD. Sygnały są więc mocno okrojone. Jedyne co interesuje inwestora to moment, w którym OsMA przebije linię zera – jest to równoznaczne z przecięciem się linii MACD i sygnału. Kiedy OsMA był dodatni i spadł poniżej linii zera jest to sygnał sprzedaży. Ujemny OsMA, który wszedł powyżej poziomu zerowego daje sygnał do zajęcia długich pozycji.

Inaczej wygląda kwestia OsMA dla innych narzędzi analizy technicznej. Te często nie są wyposażone w histogram, część z nich nie wylicza też własnej średniej kroczącej. Wówczas OsMA przydaje się dużo bardziej. Warto rozejrzeć się w sieci za jego innymi wersjami i przetestować na rachunku demonstracyjnym. Dowiedz się więcej o tego typu rachunkach.

Plusy OsMA

  • Bardzo jasne sygnały transakcyjne
  • Łatwość użycia
  • Możliwość użycia dla różnych wskaźników analizy technicznej
  • W części wskaźników MACD OsMA jest już wbudowany

Minusy OsMA

  • W przypadku OsMA dla MACD bardzo okrojona ilość sygnałów

Nasza ocena: 7/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.