Wskaźnik Market Facilitation Index Billa Williamsa

J2T Trade

Jednym z wielu narzędzi analizy technicznej stworzonych przez światowej sławy tradera Bill’a Williams’a jest Market Facilitation Index. Jest ono jednak nieco mniej popularne od innych dzieł tego inwestora – oscylatorów Alligator, Fraktal, czy Awesome Oscillator. Poza nimi Bill Williams stworzył jeszcze Accelerator Oscillator, będący uzupełnieniem oscylatora Awesome, czy też oscylator Gator, który jest dodatkiem do Alligatora.

Na pewno nie jest też tak popularny jak RSI, MACD czy Oscylator Stochastyczny. To jednak wcale nie znaczy, że nie możemy się nim zająć. Ogromną zaletą wskaźników analizy technicznej stworzonych przez Bill’a Williams’a jest to, że używać może ich naprawdę każdy. Sprawdzą się one jako strategie początkujących graczy, którzy dopiero uczą się budować systemy transakcyjne, ale także będą doskonale pasować do arsenału doświadczonych inwestorów.

Bill Williams zadbał o to, aby filozofia, która przyświecała mu podczas tworzenia systemu transakcyjnych była zrozumiała dla każdej osoby związanej z handlem na wszelkiego rodzaju rynkach finansowych – walutowym, akcyjnym, towarowym, rynku papierów dłużnych, czy wśród osób związanych ze wszelkimi typami instrumentów pochodnych, rynkiem opcji itd.

Choć wskaźniki te, podobnie jak większość klasycznych wskaźników analizy technicznej, zostało domyślnie utworzonych dla interwału dziennego – co najlepiej widać właśnie wśród niektórych wskaźników Williams’a, których to ustawień nie da się dostosowywać – i tak warto je przetestować pod kątem strategii przeznaczonych na niższe interwały czasowe. Na nich również zaobserwować możemy cykle, a to właśnie one leżą u podstaw prac Bill’a Williams’a.

FP Markets

Nie jest więc zaskoczeniem, że w fundamentach prac Williams’a możemy więc doszukać się nawiązań i podobieństw do prac Elliotta, twórcy słynnej teorii fal. Można spekulować oczywiście nad praktycznym zastosowaniem teorii fal Elliott’a, niemniej jednak cykliczność rynków finansowych, całkowicie przecież związana z psychologią rynku, czyli – mówiąc krótko – ludzkimi zachowaniami, jest bezsprzeczna. Z tego też powodu absolutnie nie można pominąć żadnej z prac Bill’a Williams’a.

Budowa i działanie wskaźnika Market Facilitation Index

Tak naprawdę nie można napisać zbyt wiele o wskaźniku Market Facilitation Index. Choć jest on narzędziem całkiem praktycznym, jego działanie i przede wszystkim budowa są naprawdę proste. Wskaźnik Market Facilitation Index oblicza i obrazuje zmianę ceny danego instrumentu w stosunku do wolumenu. Wzór na jego obliczenie jest wyjątkowo nieskomplikowany:

MFI = (Max – Min) / Wol

We wzorze, Max to cena maksymalna danej świecy, Min to cena minimalna tej świecy, a Wol to wolumen.

W związku z bardzo prostą, opartą na cenie minimalnej i maksymalnej konstrukcją wskaźnika Market Facilitation Index, nie daje on żadnych praktycznych informacji o kierunku, w którym zmierza aktualnie trend. Z tego też powodu trend ten należy analizować w połączeniu ze zmianami wolumenu.

MFI

Kolor poszczególnych słupków wskaźnika Market Facilitation Index informuje inwestora o możliwym kolejnym ruchu tego wskaźnika i tendencji wolumenu. Kolor zielony na histogramie oznacza, że rośnie zarówno MFI jak i wolumen. Kolor brązowy oznacza, że zarówno MFI jak i wolumen spadają, kolor niebieski oznacza rosnący MFI oraz spadający wolumen, a kolor różowy wskazuje na spadający BW MFI oraz rosnący wolumen.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Wskaźnik Market Facilitation Index Billa Williamsa jest doskonałym narzędziem wspierającym handel. Zarówno ten wskaźnik, jak i ponad 50 innych znajdziesz na platformie transakcyjnej brokera. Zarejestruj się i sprawdź działanie Market Facilitation Index Billa Williamsa w praktyce.


Wykorzystanie wskaźnika Market Facilitation Index

Wskazania Market Facilitation Index można odczytywać tylko w jeden sposób. Jest on następujący:

  • w momencie, gdy wskaźnik i wolumen jednocześnie rosną, otrzymujemy sygnał zwiększającej się grupy inwestorów na rynku, którzy zawierają kolejne kontrakty kupna (jeżeli ostatnia świeca jest biała) lub sprzedaży (jeśli ostatnia świeca jest czarna),
  • w czasie, gdy wartość wskaźnika spada przy jednocześnie malejącym wolumenie, Market Facilitation Index wskazuje na brak aktywności traderów,
  • wtedy, gdy wartość wskaźnika rośnie przy jednocześnie spadającym wolumenie, możliwe jest, że ruch ceny nie wynika z rzeczywistych zleceń, a z czystej spekulacji rynku,
  • kiedy z kolei rośnie wolumen, a wartość wskaźnika maleje oznacza to, że na rynku pojawiło się dużo inwestorów, jednak siła popytu i podaży jest wyrównana – niemniej jednak w tym momencie kwestią czasu jest sytuacja, że któraś ze stron przełamie impas i wówczas powinna nastąpić wyraźna zmiana ceny danego instrumentu.

Wskaźnik, który ma na celu obrazować nastroje rynkowe, to naprawdę doskonała koncepcja. Market Facilitation Index z pewnością jest godny uwagi. Niech to, że stworzył go twórca Alligator’a, Fraktal’a, czy Awesome Oscillator’a będzie wystarczającym poleceniem. Z pewnością jest to „coś innego”, dlatego warto przetestować to narzędzie analizy technicznej choćby z resztą wskaźników Williams’a.

Plusy

  • Wskaźnik wyprzedzający
  • Informuje o tendencjach rynkowych
  • Możliwość wykorzystania z innymi wskaźnikami

Minusy

  • Bardzo duża ilość sygnałów – konieczność filtracji
  • Brak możliwości dostosowania wskaźnika
  • Możliwość wykorzystania przede wszystkim na dziennym interwale

Nasza ocena: 7/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.