Wskaźnik Awesome Oscillator AO

J2T Trade

Awesome Oscillator, czyli w skrócie AO to jeden z trzech najważniejszych wskaźników analizy technicznej stworzonych przez Billa Williams’a. Dwa pozostałe, równie istotne narzędzia Williams’a to oczywiście wskaźniki Alligator Oscillator oraz Fraktal. Wszystkie trzy są, obok RSI, MACD, a także Oscylatora Stochastycznego czy ASX wyjątkowo popularnymi narzędziami analizy technicznej wśród inwestorów na całym świecie. Korzystać z niego mogą z powodzeniem zarówno początkujący traderzy jak i profesjonalni inwestorzy z wieloletnim doświadczeniem. Oscylatory dostarczone przez Billa Williams’a mogą być z równie dobrym skutkiem używane na rynku walutowym jak i na pozostałych rynkach finansowych, czyli akcyjnym, dłużnym i towarowym. Z Awesome Oscillator korzystać można także w spekulacji na instrumentach pochodnych: futures, forward czy wszelkiego rodzaju opcjach, także binarnych.

Awesome Oscillator jest wskaźnikiem wykorzystywanym do określania impetu rynku i trzeba przyznać, naprawdę się przydaje. Oczywiście warto wykorzystywać go nie tylko jako pojedynczy wskaźnik, ale w połączeniu z innymi narzędziami, choćby ze wspomnianymi i oczywiście najbardziej znanymi wskaźnikami, czyli MACD czy RSI. Warto również posprawdzać i przetestować (oczywiście na rachunku demonstracyjnym) różne kombinacje strategii z wykorzystaniem Awesome Oscillator wraz z pozostałymi wskaźnikami Billa Williams’a – Alligatorem oraz Fraktalem, a także z tymi mniej popularnymi – Accelerator, czy też Gator Oscillator.

Budowa i działanie Awesome Oscillator

Awesome Oscillator jest stosunkowo prostym w swojej budowie narzędziem analizy technicznej. Rysuje się on jako różnica 5-okresowej średniej kroczącej z mediany ceny oraz 34-okresowej średniej kroczącej z mediany ceny. Mediana ceny to jednak uogólnienie. Tak naprawdę „mediana” wyliczana jest w tym przypadku jako połowa sumy ceny najwyższej i najniższej z danego okresu.

Co ciekawe i również bardzo ważne, wskaźnika Awesome Oscillator nie można w żaden sposób dostosować. Jego wartości domyślne czyli 5 okresów oraz 34 okresy są stałe i tylko takich się używa. W ustawieniach wskaźnika można jedynie zmienić kolor linii. Może to stanowić problem dla osób, które próbują „skakać” z tymi samymi wskaźnikami po różnych interwałach. W przypadku Awesome Oscillator jest to dość trudne. Najlepiej sprawdzać się zatem będzie na interwale dziennym, jednak zdarzają się strategie wykorzystujące ten wskaźnik na niższych interwałach, dlatego mimo wszystko zawsze warto spróbować.

FP Markets

Wartości jakie przyjmuje wskaźnik prezentowane są w postaci bardzo czytelnego i wyjątkowo przejrzystego histogramu znajdującego się poniżej wykresu cenowego. Awesome Oscillator przypomina więc wskaźnik MACD. Istnieje jednak jedna istotna różnica – składa się on wyłącznie z histogramu, nie rysują się na nim żadne ciągłe linie, wskaźniki itp.

Oznaczenie jest bardzo proste – każda wartość większa od poprzedniej przedstawiana jest domyślnie za pomocą zielonego słupka, z kolei wartości niższe od wartości poprzednich pojawiają się na histogramie jako słupki czerwone. Istotny jest kolor słupka oraz to, czy znajduje się on powyżej, czy poniżej zera. I nic poza tym. Nie ma żadnych punktów przecięcia, dywergencji pomiędzy linią wskaźnika a histogramem itp.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Awesome Oscillator to jeden z ponad 50 wskaźników analizy technicznej dostępnych na platformie transakcyjnej brokera. Sprawdź jego działanie w praktyce, na bezpłatnym rachunku demo. Rachunek otworzysz tutaj.


Wykorzystanie wskaźnika Awesome Oscillator

Awesome Oscillator ma jedną ogromną zaletę – generuje sporą ilość sygnałów transakcyjnych. Jest ich cały wachlarz, dlatego możemy łatwo dostosować go do własnej strategii. Wystarczy go przetestować wraz z innymi narzędziami analizy technicznej, które chcemy wraz z nim używać i korzystać jedynie z tych sygnałów Awesome Oscillatora, które dają nam najwięcej dobrych sytuacji transakcyjnych. Istnieją cztery podstawowe rodzaje sygnałów dla kupna oraz dla sprzedaży generowane przez oscylator AO. Zaczniemy od sygnałów kupna.

Pierwszy sygnał kupna zostaje dla nas wygenerowany, gdy linie histogramu wskaźnika Awesome Oscillator w danym momencie znajdującego się poniżej linii zera zaczną zmieniać kolor z czerwonego na zielony. Co bardzo istotne – im bardziej ujemny wskaźnik wystąpi w tym momencie, tym lepiej. Podobnie jak w przypadku wielu innych oscylatorów i wskaźników – im głębsza strefa podaży została utworzona tym pewniejszy jest uzyskany sygnał kupna. Sygnały kupna wygenerowane blisko linii zera należy raczej zignorować.

Drugi sygnał kupna otrzymujemy w momencie, gdy wartość wskaźnika AO zacznie przyjmować wartości dodatnie. Innymi słowy, na drugi sygnał do zajęcia długich pozycji trzeba czekać aż do momentu, gdy histogram pojawi się ponad linią zera. Wówczas zawiera się transakcje zgodne z aktualnym ruchem, mniej więcej (teoretycznie oczywiście) w jego połowie – jest to więc handel w oparciu o identyczny sygnał jak w przypadku wskaźnika MACD.

Trzeci sygnał kupna otrzymujemy w sytuacji, w której wartość wskaźnika Awesome Oscillator przyjmuje poziom poniżej zera, ale oprócz tego musi jeszcze zajść dodatkowa zależność. Zależność ta jest jednak bardzo prosta – polega ona na tym, że ostatni dołek wyznaczony przez histogram wskaźnika musi być głębszy niż dołek go poprzedzający. Oprócz tego, aby można było uznać tę sytuację za sygnał kupna, wskaźnik nie może przyjąć dodatniej wartości na szczycie pomiędzy dwoma dołkami.

Czwarty sygnał kupna jest wyjątkowy, ponieważ jako jedyny może zostać wygenerowany powyżej poziomu zera. Aby powstał, na wykresie wskaźnika musi powstać formacja spodka. Tworzy się ona w momencie, gdy po niezbyt długim spadku z wysokiego poziomu (czyli teoretycznej strefy wykupienia rynku) nastąpi powolne odbicie ku górze. W połowie spodka histogram zmieni kolor z czerwonego na zielony.

Awesome Oscillator

Awesome Oscillator – sygnały sprzedaży

Sygnały sprzedaży, jak to zwykle bywa, są odwrotnościami sygnałów kupna, z tego też powodu opisane zostaną nieco krócej. Pierwszy sygnał sprzedaży otrzymujemy, gdy histogram znajduje się wysoko powyżej zera i zaczyna spadać, czyli w momencie kiedy czerwone kreski zaczną zastępować zielone i skierują się w dół. Drugi sygnał sprzedaży otrzymujemy w momencie gdy histogram spadnie do poziomu zera i zacznie przyjmować wartości ujemne. Trzeci sygnał sprzedaży występuje gdy na wykresie Awesome Oscillator’a pojawi się formacja podwójnego szczytu. Jeżeli drugi szczyt będzie wyższy od pierwszego, a dołek pomiędzy szczytami nie przyjmie wartości ujemnej możemy uznać to za kolejną możliwość otwarcia krótkich pozycji. Ostatni sygnał transakcyjny to jedyny sygnał sprzedaży poniżej poziomu zera. W tym przypadku szukamy formacji odwróconego spodka, czyli sytuacji, w której obserwujemy lekkie wzrosty głęboko poniżej poziomu zera oraz ich szybkie zatrzymanie i ponowne pojawienie się czerwonych linii poniżej poziomu zera. Jest to kolejny sygnał dla niedźwiedzi.

Jak widać, Awesome Oscillator Billa Williamsa może dostarczyć nam naprawdę wiele sygnałów transakcyjnych. To, z których będziemy korzystać, zależy tylko i wyłącznie od nas. Ważne jest oczywiście, aby wskaźnik ten porządnie przetestować, a sygnały transakcyjne wybierać również w oparciu o inne wskaźniki. AO stworzony został dla interwału dziennego i niestety nie ma możliwości jego ręcznej modyfikacji, jednak warto porozglądać się za przykładami strategii przeznaczonych na niższe interwały a wykorzystujących Awesome Oscillator.

Plusy

  • Duża ilość sygnałów transakcyjnych
  • Możliwość wykorzystania z innymi wskaźnikami Billa Williams’a
  • Przejrzystość sygnałów transakcyjnych

Minusy

  • Brak możliwości dostosowania wskaźnika
  • Możliwość wykorzystania przede wszystkim na dziennym interwale

Nasza ocena: 8/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.