Strategia 1 Minute Stocks Scalping

Scalping Stocks
J2T Trade

Scalping to według mnie najciekawszy sposób uczestniczenia w rynkach finansowych. Niestety jest tak samo bardzo ciekawy, jak trudny. Scalpować starają się często inwestorzy zupełnie początkujący – wydaje im się, że im krótsze transakcje tym łatwiej o wypracowanie zysku. Nic bardziej mylnego. Początkujący skalperzy robią bardzo często coś, co określić możemy jako „strzelanie do wszystkiego co się rusza”.

Profesjonalny scalping może być jednak bardzo dochodowy. Jest to domena wielu profesjonalnych traderów działających często w trading room’ach wyglądających jak z filmu i zarabiających pieniądze zarówno dla tych mniejszych jak i największych instytucji finansowych na świecie. Oczywiście zdarzają się także inwestorzy indywidualni trudniący się scalpingiem, jednak często nie dysponują oni takimi zasobami technologicznymi jak ich koledzy po fachu z instytucji finansowych, co obniża ich szanse na wypracowanie większego zysku (choć absolutnie nie uniemożliwia ich osiągania).

Początkujący inwestorzy, niestety, uprawiają scalping generując niemal tylko i wyłącznie straty, które w rezultacie prowadzą do bardzo szybkiego wyzerowania rachunku inwestycyjnego. Scalping jest po prostu wyższą szkołą jazdy. Zajmować się nim trzeba bardzo ostrożnie, w sposób wyjątkowo przemyślany, a dochodzić do niego trzeba naprawdę małymi kroczkami. Żeby generować regularne zyski ze scalpingu trzeba przede wszystkim umieć panować nad swoimi nerwami. Przy takiej strategii inwestycyjnej wszystko dzieje się bardzo szybko, dlatego równie szybko trzeba umieć zareagować na zmiany, zarówno te korzystne dla inwestora, jak i te zupełnie niekorzystne.

Scalping to transakcje trwające od maksymalnie kilku minut do nawet kilku sekund. Taka gra powoduje ogromny stres, który potęgowany jest szybkimi zmiana wartości rachunku inwestycyjnego. Wielokrotnie zdarza się, że uprawiając scalping poważne problemy mogą napotkać nawet te osoby, które zajmują się tym od lat. Nie chcę jednak abyś się zniechęcał – wszystko co tutaj piszę jest jedynie ostrzeżeniem, które mam nadzieję pozwoli Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy.

FP Markets

Zaletą rynku akcji jest to, że jest on łatwiejszy do nauki od rynku Forex, co jednak wcale nie oznacza, że jest łatwo. Na rynku akcyjnym nie ma dźwigni finansowej, a więc w trakcie scalpingowych trade’ów, wartość rachunku zmienia się o wiele wolniej. Problem jednak w tym, że brak dźwigni finansowej oznacza konieczność wykorzystania bardzo dużych środków, aby ultrakrótkie transakcje miały szansę przynieść zysk na tyle wysoki, aby po opłaceniu prowizji dla domu maklerskiego cała ta zabawa wciąż była opłacalna. Pamiętaj, że korzystając ze strategii scalpingowych skupiać się musisz wyłącznie na handlu na tych akcjach i w tych domach maklerskich, które oferują relatywnie niską prowizję za transakcje. Wysokie prowizje uczynią Twój trading zupełnie nieopłacalnym – prowizje pozbawią Cię całego ewentualnie wypracowanego zysku.

Narzędzia wykorzystywane w strategii 1 Minute Stocks Scalping

W strategii 1 Minute Stocks Scalping, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest wykres jednominutowy. Narzucić na niego musimy pięć wskaźników analizy technicznej: EMA, Wstęgi Bollingera, Parabolic SAR, MACD oraz RSI.

Użyta tutaj EMA, czyli wykładnicza średnia krocząca (exponential moving average) to jeden z najpopularniejszych wskaźników AT obliczający średnią z określonej liczby okresów z uwzględnieniem wag tych okresów – im nowszy odczyt tym wyższa waga. W naszej strategii, EMA uwzględnia 10 ostatnich okresów, czyli 10 ostatnich minut i liczona jest z cen zamknięcia.

MACD, czyli Moving Average Convergence Divergence obliczany jest jako różnica długoterminowej i krótkoterminowej średniej wykładniczej. Wskaźnik MACD składa się z dwóch linii – linii MACD, która obliczana jest jako różnica Slow EMA (średniej długoterminowej) oraz Fast EMA (średniej krótkoterminowej) oraz drugiej linii będącej prostą średnią kroczącą. Ustawienia MACD wykorzystywanego w strategii 1 Minute Stocks Scalping powinny być następujące – Fast EMA: 12, Slow EMA: 26, Signal SMA: 9.

RSI, czyli Relative Strength Index wykorzystuje się zarówno w handlu krótkoterminowym – scalpingu czy day tradingu, jak i w handlu średnio i długoterminowym. Wskaźnik Relative Strength Index odpowiedzialny jest za badanie zasięgów ruchów wzrostowych oraz spadkowych – oblicza on średnią wartość wzrostu cen zamknięcia oraz średnią wartość spadku cen zamknięcia, a następnie wynik tych obliczeń prezentuje na wykresie. Indeks przyjmuje wartości od 0 do 100. W strategii 1 Minute Stocks Scalping, RSI obliczany jest z 14 okresów. Oprócz tego na wykresie RSI potrzebować będziemy oznaczonego poziomu 50.

Wstęgi Bollingera, stworzone przez John’a Bollingera, składają się z trzech linii, a jego budowa i działanie są bardzo proste. Środkowa linia z wstęg Bollingera to średnia krocząca, a dwie pozostałe linie – jedna biegnąca powyżej, a druga poniżej tej średniej, to średnie przesunięte na odległość określoną przez odchylenie standardowe. W strategii 1 Minute Stocks Scalping ustawienie wstęg Bollingera to 18, 2 z cen zamknięcia bez przesunięcia.

Parabolic SAR to parabola składająca się z rzędu kropek znajdujących się nad lub pod wykresem cenowym. Ustawienia Parabolic SAR w tej strategii scalpingowej to krok 0,018 oraz maksimum 0,08.


ScalperScalper radzi:

Chcesz sprawdzić, czy strategia 1 Minute Stocks Scalping działa w praktyce? Zacznij od demo – środki na demo są wirtualne, dzięki czemu nie ryzykujesz utraty prawdziwych pieniędzy. Zarejestruj się tutaj.


Wejście w pozycję

Pozycję długą (kupna) należy zająć w momencie, gdy 10 EMA przełamie od dołu środkową linię wstęgi Bollingera, a dodatkowo spełnione będą trzy warunki – MACD musi znajdować się powyżej zera, RSI ma przyjmować wartości powyżej 50, a Parabolic SAR ma wskazywać na długie pozycje, czyli musi znajdować się poniżej wykresu cenowego.

Pozycję krótką (sprzedaży) należy zająć wówczas, gdy 10 EMA przełamie od góry środkową linię wstęgi Bollingera oraz zostaną spełnione trzy warunki – MACD musi znajdować się poniżej zera, RSI ma przyjmować wartości poniżej 50, a Parabolic SAR ma wskazywać na krótkie pozycje, czyli musi znajdować się powyżej wykresu cenowego.

Wykres 1minute

Wyjście z pozycji

Wyjście z pozycji powinno nastąpić w momencie, gdy na odwrócenie trendu, zgodnie ze standardowym zastosowaniem, wskazywać będzie Parabolic SAR – musi on znaleźć się ponad wykresem w wypadku pozycji długiej oraz poniżej wykresu cenowego, kiedy mowa o zamykaniu transakcji sprzedaży. Stop loss powinien zostać ustawiony poniżej dolnej wstęgi w przypadku kupna i powyżej górnej w przypadku sprzedaży.

Zarządzanie kapitałem

Scalping na rynku akcji jest ryzykowny i to mimo braku dźwigni finansowej (a w przypadku handlu akcjami za pośrednictwem lewarowanych kontraktów CFD tym bardziej). Strategie scalpingowe przeznaczone na rynek akcyjny przewidują nawet kilkaset transakcji dziennie, co oznacza, że nie powinno ryzykować się w nich zbyt wiele kapitału. Z drugiej strony, opisane wyżej zlecenia zabezpieczające są bardzo wąskie. Trzeba brać to pod uwagę, decydując się na dobór wielkości transakcji. Niskie ryzyko wymaga niewielkiego zaangażowania, ale wąski stop loss pozwala na otwarcie dość dużej pozycji nawet posiadając niewielki kapitał. W scalpingu zawsze powinno dobierać się wielkość transakcji w stosunku do kapitału, który straci się w przypadku aktywacji zlecenia stop loss – powinno być to do pół procenta posiadanego kapitału. Jako konserwatywny trader większe ryzyko uważam za nierozsądne, ale jeżeli ktoś na podstawie swoich doświadczeń uważa, że pół procenta to zdecydowanie za mało, powinien grać w taki sposób, jaki najbardziej mu odpowiada.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Scalper
Transakcje zawiera w ultrakrótkim horyzoncie inwestycyjnym, trwającym od kilkunastu sekund do kilku minut. Posługuje się różnymi systemami transakcyjnymi opartymi wyłącznie na wskazaniach analizy technicznej. Jego styl tradingu jest bardzo czasochłonny, przez co przy komputerze spędza wiele godzin, zawierając każdego dnia od kilku do kilkudziesięciu transakcji. Dzięki znacznej liczbie składanych zleceń, scalper efekty swoich zmagań rynkowych widzi praktycznie natychmiast.